İstanbul’un en önemli yerel sebze ve meyve kaynağı Sarıyer-Gümüşdere’deki 594 dönümlük tek parça tarım arazisinin bir bölümünün İSKİ’ye tahsis edilmesi kararı İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından 2015’te iptal edilmişti. Geçen zamanın ardından yeniden gündeme gelmesi tarım uğraşan yüzlerce çiftçiyi üzdü. 

İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan ve Avrupa yakasının pazarlarına taze sebze tedarik eden Sarıyer’e bağlı Gümüşdere’de 594 dönümlük tek parça tarım arazisi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 1.sınıf (sulu özel ürün arazisi) tarım alanı olarak kabul ediliyor. 2011 yılında alınan kararla 8 dönümü İSKİ’ye tahsis edilen alanda “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” kurulması planlanıyordu. Ancak İstanbul 4. İdare Mahkemesi söz konusu alanın İSKİ’ye tahsis edilmesi kararını, bostanların tarım dışı kullanılmasının hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

sarıyer-gümüşdere-iski-projesi

SULU ÖZEL ÜRÜN ARAZİSİ KAPSAMINA ALINMIŞTI

Koruma Kurulu’na yapılan dilekçe yoluyla yapılan itirazın ardından 2013’te Gümüşdere “Sulu Özel Ürün Arazisi” kapsamına alındı ve arıtma tesisi projesi iptal edilmişti.  Ancak İstanbul’un son tarım alanı olan Gümüşdere, 2014 Mayıs ayında Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından özelleştirme kapsamına alınmıştı.

650 ÇİFTÇİ ENDİŞELİ

Gümüşdere’de uzun yıllardır tamamen kendi imkânlarıyla oluşturdukları tarla ve seralarda üretim yapan yaklaşık 650 üretici ve ailesi hem açık hem de örtü altı üretim yapıyor. Gümüşdere tarım arazisinin 8 dönümü “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” kurma amacıyla İSKİ’ye tahsis edilmesi tarımla uğraşan köylüleri yeniden harekete geçirdi!

muhtar-günay-yazıcı-sariyer-posta

MUHTAR GÜNAY YAZICI; “YARGIYA GİDECEĞİZ”

Bölge üreticileri ve Gümüşdere Muhtarı Günay Yazıcı, projeye karşı olmadıklarını ancak, arıtma tesisin yerinin yanlış olduğunu belirtti. Yazıcı, “Söz konusu yerin 2013’te “Sulu Özel Ürün Arazisi” kapsamına alındı. Projenin seralara çok yakın bir yere yapılması tarımı bitirir. İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin başka bir yere alınması için tarım uğraşan köylülerden imza toplamaya başladık ve konuyla ilgili yargıya gideceğiz” dedi.

Sarıyer Posta İmtiyaz Sahibi Levent Pehlivanoğlu'na konuşan Gümüşdere Muhtar Yazıcı'nın özel röportajın videsu;