Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın girişimleriyle Gümüşdere Mahallesi’nde inşa edilen Çınar Çocuk Parkı, izinsiz olduğu gerekçesiyle yıkıldı. Karara tepki gösteren İlçe Başkanı Erhan Vergili, “Yapmak bize, yıkmak onlara yakışır” dedi.

17 Temmuz’da açılışı gerçekleştirilen park, yazılı izin olmadığı gerekçesiyle Sarıyer Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Alınan kararı eleştiren Başkan Vergili, “Ülkede bu kadar yanlış olay varken çocukların yüzünü güldüren bu park mı sorun oldu? Parkın yapımı 3 ay sürdü. Madem yıkacaktınız, o zaman neden yapımına müsaade ettiniz?” diye sordu.

“Bunun çözümü toplumun menfaatine olan bir hizmeti yıkmak değil, yapıcı olmaktan geçer”

“Gümüşdere Çınar Çocuk Parkı’nın üzülerek ve büyük bir şaşkınlıkla yıkıldığına şahit oldum” diyen Vergili, “17 Temmuz tarihinde Gümüşdereli yavrularımız ve ailelerimizle birlikte büyük bir coşkuyla açılışını gerçekleştirdiğimiz park, yazılı izin olmadığı gerekçesiyle yıkıldı. Her ne kadar yıkım kararının hukuk çerçevesinde ‘uygun’ olduğu belirtilse de alınan yıkım kararının vicdanlarda hükümsüz olduğu açıktır. Gümüşdere Mahalle Muhtarlığı tarafından ilgili kurumlardan sözlü izinlerin alındığı tarafımıza iletilmişti. Dolayısıyla bu çalışmalardan Sarıyer Kaymakamlığı’nın ve Sarıyer Belediyesi’nin haberi vardı. Bizler de bu doğrultuda hayırseverlerin destekleriyle park yapımına başlamıştık. Madem park ‘izinsiz’ bir şekilde yapılıyordu da inşaat çalışmaları başlamadan önce devletimizin ilgili kurumlarıyla yaptığımız görüşmeler neticesinde ‘gayet iyi olur’ şeklinde olumlu dönüşler almışken, arazi üzerinde bulunan molozlar temizlenirken, zemin çalışmaları yapılırken, zemine beton dökülürken, çocuk oyun grupları konulurken, park çitlerle çevrilirken, parkın açılışı yapılırken neden ilgili kurumlar harekete geçmedi? Park inşaatının devam etmesine neden müsaade edildi? Eğer yazılı bir izin alınması gerekiyorsa bunun çözümü toplumun menfaatine olan bir hizmeti yıkmak değil, yapıcı olmaktan geçer. Biz orada bireysel menfaat için bir inşaat yapmadık, ticari işletme açmadık, herhangi bir gelir elde etmiyoruz. İlgili kurumlar biraz müsemma gösteremez miydi? Oranın çocuk parkı olduğuna ilişkin karar alınamaz mıydı?” şeklinde konuştu.

“Sarıyerli vatandaşlarımıza sözümüz olsun”

Başkan Vergili, “Park yapılmış, mahalleli mutlu, çocuklar zararlı alışkanlıklara başvurmak yerine veya tüm zamanını sosyal medyada geçirmektense parkta doyasıya eğleniyorsa yapılan iş doğrudur. Bunların yanı sıra atıl vaziyette olan arazi yapılan park ile halkın kullanımına açılmıştı.

Ayrıca söz konusu arazinin belli yerlere peşkeş çekilmesi düşüncesi vardıysa eğer bunun da önüne geçilmiş oldu. Yakın bir zamanda söz konusu arazi üzerinde devletimizin bir planlaması da gözükmüyorken bu yıkım kararının izahatı olamaz. Eğer ilerleyen süreçte söz konusu arazi üzerinde devletimiz farklı bir proje geliştirirse farklı bir yol haritası izlenebilir. Park farklı bir yere taşınır, araziye de diğer proje yapılır. O zamana kadar bu parkın halkın hizmetinde olmaya devam etmesi gerekiyordu. Parkın yıkılması aynı zamanda çocukların hayallerinin de yıkılması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

“Sarıyer’e çok daha iyi hizmetler getireceğiz”

“Bu üzücü tablo kime yarıyor?” diye soran Vergili, “Peki burada ne yapılmalıydı? İlgili kurumlar gereken izinleri çok kısa sürede çıkartabilirdi. Bu sayede hem yapılan hizmet, hem harcanan emek zayi olmazdı. Çocukların üzülmesi ve mahalleye kazandırılan bir hizmetin yıkılmasının yanı sıra haftalarca verilen emek, hayırseverlerin verdiği maddi-manevi destek e heba oldu. Bu hizmetten kimler rahatsız oldu? Bu yıkım yalnızca Gümüşdereli yavrularımıza değil, ülkemizin yarınlarını oluşturan çocuklarımıza karşı yapılmıştır. Yıkım kararında topu herkes birbirine atıyor. Ne Kaymakama ne de müdüre ulaşamıyorum. Herhangi bir yazılı karar göstermeden park belediye ekipleri ve dozerle yıkıldı. Sorumluluğu sahiplenen yok. Gelecek Partisi olarak bu işin takipçisi olacağız. Vatandaşlarımızın bunun cevabını sandıkta vereceğinden hiç şüphem yok. Yapmak bize, yıkmak onlara, birleştirmek bize, ayrıştırmak onlara yakışır. Bu parkı yıkanların mahallemize daha iyi hizmetler getirmesini temenni ediyorum. Sarıyerli vatandaşlarımıza sözümüz olsun. Genel ve yerel seçimlerde vatandaşlarımız teveccühünü Gelecek Partisi’nden yana kullanırsa Sarıyer’e çok daha iyi hizmetler getireceğiz” dedi.