Gastro Diplomatlar dayanışma için “Sen ben yok, biz varız!” diyor.

İstanbul’da Türk-Yunan dostluğu ve sosyal fayda odaklı Gastro Diplomasi buluşması, 30 Mayıs Salı günü, Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda saat 17:00’ de. gerçekleşecek.

Lokanta Kadırgalı Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Dölek öncülüğünde oluşan Gastro Diplomatların  ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtacağı  Türk - Yunan dostluk buluşması, “Yemeğimizi paylaşıyoruz!” mottosuyla Türk ve Yunan şefler ve ünlülerin katılımıyla gerçekleşecek. Bu uluslararası buluşma Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı İZEV’ in de desteğiyle 30 Mayıs Salı günü, Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda saat 17:00’ de yapılacak.

Takımlar iyilik, dayanışma ve dostluk teması altında lezzetleriyle yarışacaklar. Türk- Yunan dostluğu, ve Gastro Diplomasi'nin sosyal fayda odaklı buluşması dünyaya örnek oluşturacak ve geleneksel buluşmalarla Yunanistan’da devam edecek. 

Gastro Diplomat ve şeflerden oluşan Türk Takımı; Tamer Levent ve Yavuz Dizdar öncülüğündeki, organizasyonun sahibi ve Gastro Diplomasi kavramını dünyada temsil eden Lokanta Kadırgalı ekibinin menüsü kuru fasulye, pilav ve cacıktan oluşuyor.

Yunan Takımı; dünyanın her yerinde dayanışma günlerinde milyonlarca ihtiyaç sahibine yemek üreten ve dağıtan The Other Human - Social Kitchen ekibinin menüsünde ise  imam bayıldı, pilav ve cacık bulunuyor.

“GastRodiplomasi” yeme-içme odağından doğan; kültür, iletişim ve  uluslararası ilişkileri 360 derece içine alan bir kavram. Gastro Diplomasi girişimlerinin öncüsü olan Ünal Dölek, sosyal desteğin toplumların buluşması adına son derece önemli olduğunu ve dünyanın en zengin mutfağı olan Türk mutfağının odağında gönüllü bir ekip oluşturduklarını belirtti.

Tiyatrocu Tamer Levent ve Aslı Nişancı, Doktor Yavuz Dizdar, İZEV Vakfı yönetimi, marka danışmanı Hakan Kural, Yunanistan’dan gelen The Other Human Social Kitchen ekibi gibi öncü Gastro Diplomatların katkı verdiği buluşmada, 500 kişiye yemek dağıtarak lezzetleri paylaşacaklarını belirtti. 

türk_yunan_ (1)