2015 yılında hizmete açılan Yaşar Kemal Kültür Merkezi Evlendirme salonu, evlenmek isteyenler için hem pandemide hem de sonrasında en çok tercih edilen mekân oldu.

Mutlu anlarını ölümsüzleştirmek isteyenlerin tercihi Sarıyer olmaya devam ediyor… Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin bünyesinde bulunan Evlendirme İşleri Müdürlüğünde görevli olan Evlendirme Memuru Gönül Durmuş, evlenmek isteyenlerin en çok Sarıyer’i tercih ettiğini belirterek gazetemize şunları söyledi; “Pandemi süreci ve sonrasında en çok tercih edilen Sarıyer Belediyesi oldu. Sarıyer İlçe Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nden izin alan toplam 2 bin 406 çiftimizin nikâhını kıydık. 2022 yılında ise müracaat sayımız 2 bin 613, bugüne kadar kıydığımız nikâh sayımız ise 2 bin 440 oldu. Bu sayının yılsonuna artmasını bekliyoruz.”

TERCİH SEBEBİ; SAMİMİYETİMİZ

Çiftlerin en mutlu günlerine şahitlik etmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Durmuş, Sarıyer ve dışından en çok talebin olduğu belediye olmalarının sebebini ise, “samimiyetimiz ve cana yakınlığımız” diye açıkladı. 

BAŞKANI ÖRNEK ALIYORUM

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in kendine has nikâh kıyma tarzı olduğunu söyleyen ve idol aldığını dile getiren Durmuş, “Başkanımızın nikâh kıyma tarzı sade bir tören şeklinde değil. Genelde damatlara, diz çöktürür ve evlenme teklifinde bulundurur. Çünkü ailece videoları izledikleri zaman nikâh seremonisiyle ilgili, mutlu olsunlar, keyifli olsunlar ister. Bizlerde bu noktada başkanımızı kendimize örnek alarak en mutlu günlerini sıradan olmaktan çıkarmak istiyoruz” dedi.

GENÇ KIZIMIZI KURTARDIK

Gönül Durmuş, 8 yıllık nikâh memurluğu sürecinde kendisini en çok etkileyen olayı ise şöyle anlatıyor; “Gelinlerimizden biri nikâh öncesi evlenmek istemediğini, zorla evlendirildiğini beyan etti. Durumu hemen belediye başkanına ilettik ve talimatı ile nikâhı iptal ettik. Başkanımız gelinin babası ile özel görüştü. Daha sonra Sarıyer Polisinin nezaretinde, genç kızımızı sığınma evine yerleştirdik ve kızımızın hayatını kurtardık.”

SAYGIYI YİTİRMEYİN

Evliliğin temel taşının saygı olduğunun altını çizen Durmuş, “Saygı yitirilmediği sürece sevgi zaten devam eder. Saygı, güven ve dürüstlük evliliğin temel özellikleridir. Bunlarla beraber evlilik en güzel şekilde ilerler” diyerek sözlerini sonlandırdı.