İnsanlar; araç kullanmak adına bir hayli istekli olurlar. Bilhassa 18 yaşını dolduran gençlerin bir an önce ehliyet almak istedikleri bilinir. Birçok kişinin aklında ehliyet kursuna gitmek yer alır. Google’da sıklıkla ehliyet kursu ücretleri, sürücü kursu ücretleri araştırması yapılır. Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Ehliyet ve Sürücü Kursu Ücretleri 2023

Takdir edersiniz ki, Türkiye; bilhassa 2020’li yıllarla beraber ekonomik kriz yaşamaya başladı. 2023 yılında olduğumuz şu günlerde de birçok şeye zam geldiğini söyleyebiliriz. İnsanlar; bitmek bilmeyen zamlar yüzünden zor anlar yaşıyorlar. Bu noktada, sürücü kursu ücretleri de tahmin edebileceğiniz üzere zamlandı. Hatta, hem sürücü kursu hem de harç ücretlerine ciddi bir zam geldi. Ehliyet almak adına sınava girmeyi düşünen insanlar; A, B, C, D, F, G, M grubu ehliyet ücretlerini araştırmaya başladılar. Zam gelmeden evvel ehliyet ücretlerinin 10 bin TL’nin üzerine çıkacağı tahmin ediliyordu. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin en kalabalık şehri olarak bilinen İstanbul’da en düşük ehliyet kursu ücretinin 7 bin TL olacağına dair yorumlar yapılıyordu. Ayrıca, otomatik ve manuel araçlarda kurs ücretlerinin farklılık göstereceği iddia ediliyordu.

Ehliyet kursu ücretleri hakkında açıklama yapıldı. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursları ücret tablosunda A ve B1 ehliyet sınıfına dair kurs ücretlerinin 7 bin 48 TL olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, teorik ders saat ücreti de 50 TL olarak belirlendi. Ayrıca, özel direksiyon saat ücreti de 382 TL oldu.

Ehliyet harçları da zamdan nasibini aldı. A sınıfı ehliyet harcının 370 TL’den 826 TL’ye çıktığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, B sınıfı ehliyet harç ücreti de bin 116 TL’den 2 bin 489 TL’ye yükseldi.

ehliyet-sürücü-kursu-sariyer-posta

B ve B1 Sınıfı Ücretleri Ne Kadar?

B sınıfı sürücü kursu için 2900 TL, teorik ders saat ücreti için 50 TL, ders ücreti için 1700 TL, direksiyon ders saat ücreti için 335 TL ve ders ücreti için 5 bin 360 TL ödemek gereklidir.

B1 sınıfı sürücü kursu için 7048 TL, teorik ders saat ücreti için 50 TL, ders ücreti için 1700 TL, direksiyon ders saat ücreti için 382 TL, ders ücreti 5 bin 348 TL ödemek şarttır.

Tüm bunlara ek olarak, A sınıfı, A1 sınıfı, A2 sınıfı, F sınıfı, M sınıfı ve engelli sınıfı için istenen kurs ve ders ücretleri de farklılık gösterir.

Ehliyet Alma Yaşı Kaçtır?

İnsanlar; 18 yaşına giren herkesin ehliyet alabileceğini zannederler. Fakat, 18 yaşını bitiren bir insan; yalnızca B sınıfı ehliyet alabilir. Her bir ehliyet sınıfı için farklı bir yaş aralığı vardır. 16 – 21 arası değişen yaş aralıklarına rastlanır.