Dr. Murat İçli, kış aylarının gelmesiyle artan hastalıklardan korunmak için tedbirlere uyulması gerektiğini vurgulayarak, “Antibiyotiğe sarılmayın” dedi. 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Murat İçli, son zamanlarda artan grip salgınına ilişkin Sarıyer Posta Gazetesi okuyucuları için özel açıklamalarda bulundu. 

doktor-murat-icli-sariyer-posta (1)

“HER BOĞAZ AĞRISI COVİD DEĞİLDİR”

İstinye’de bulunan muayene hizmet veren Dr. İçli, covid sonrası artan salgınlarla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Ülkemizde üçlü salgın halinin yaşandığını dile getiren Dr. İçli, “Artan hastalıkların belirtileri hemen hemen birbiriyle aynı. Boğaz ağrısı, yüksek ateş ve ishal gibi bulgularla ortaya çıkabiliyor. Hastanelerin acil servislerinde maalesef çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla doldu. Yoğun bakımlarda yatış oranları son zamanlarda arttı. Bunun önüne geçmek için hasta öncelikle bir covid testi yaptırmalı ve diğerlerinden ayrılmalı. Çünkü her boğaz ağrısı covid değildir” dedi. 

doktor-murat-icli-sariyer-posta (2)

“MASKE, MESAFE, HİJYEN KURALLARINA UYULMALI”

Kovid dönemi tedbirlerine insanların uyması gerektiğinin önemine dikkat çeken Dr. Murat İçli, “Tavsiyemiz; bir an önce tekrar kapalı ortamlarda özellikle maske mesafe kurallarının tekrar başlaması. İnsanlar korunmak için hijyene dikkat etmeli. Kalabalık yerlerde mutlaka maske kullanılmalı” diye konuştu.

“ANTİBİYOTİĞE SARILMAYIN”

Bu dönemlerde ilaç kullanımının yanlış anlaşıldığını söyleyen Dr. İçli, “Öncelikle bu karıştığı için korona olmadığından emin olmak lazım. Onun dışında da antibiyotiğe sarılmayalım. Çünkü hiçbir faydası olmuyor. Sadece doktorların önerdiği antiviral ilaçlarla hastalık yenilebilir. Bol sıvı, bol dinlenme ve bağışıklığı güçlendirici vitaminler kullanılabilir” ifadelerini kullandı. 

doktor-murat-icli-sariyer-posta (4)

İSTİNYE KLİNİĞİNDE VERİLEN HİZMETLER

İstinye Caddesi üzerinde bulunan kliniğinde, yapılan tedavilerden de bahseden İçli, “Bademcik, geniz eti, sinüzit teşisi tedavisi ve gerekirse ameliyatları da burada gerçekleştirebiliyoruz. Onun dışında; burun, kepçe kulak estetiği, burun estetiği sonrası memnun kalınmayan durumlar olursa burun dolgusu ve diş sıkmalarında çene botokslarını da gayet başarılı bir şekilde yapabiliyoruz” dedi.

Artan güzellik merkezleri ile ilgilide vatandaşları uyaran İçli, işlemi uygulayacak kişinin mutlaka sorgunlanması ve doktor dışındaki kişilere uygulamalı işlemlerin yaptırılmaması gerektiğini dile getirdi.

Doktor Murat İçli'nin söyleşisini aşağıdaki videodan tamamını izleyebilirsiniz;