Kullanılmayan köy okulları yeniden düzenlenerek “Köy Yaşam Merkezi” haline geliyor. Onarımdan geçen köy okulları yerini anakolu, ilkokul, halk eğitim merkezi gibi hem çocukların hem de yetişkinlerin eğitim alacağı mekanlara bıraktı.

Sarıyer Demirciköy Mahallesi’de yapımı devam eden eden “Köy Yaşam Merkezi” sona yaklaşıldı. Ülke genelinde sayısı 4 ayda Bin 600’ e ulaşan proje, bölge halkının ihtiyacına göre kapsamlı olarak tasarlandı.

KADIN HEM EĞİTİMDE HEM İŞTE

Doğa ve Fen Okulu olarak yakın bir zamanda Demirciköy’de hayata geçecek. Kalkınma hamlesinin tekrar köylerden başlatacak önemli bir atılım niteliğinde olan projede köy yaşam tarzına uygun ve kadın kooperatifine de destek verecek. Kadın kooperatifleri köy yaşam merkezleriyle entegre edilerek, eğitimle iş gücü piyasasını iç içe geçiren bir mekanizma hayata geçirilmesi hedefleniyor.

HER YAŞTAN EĞİTİM

Köy Yaşam Merkezi, ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane, matematik, doğa, bilim ve tasarım alanlarında hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüşürken çocukların ve ebeveynlerin aynı çatı altında eğitim ve üretim süreçlerine katılmalarını sağlıyor. Yaşam boyu eğitim merkezi olması amaçlanan projede çocukların eğitim alırken deneyimli insanlarla buluştuğu, kültür alışverişinin yapıldığı bir mekân haline gelecek.