Kuyumcu Altın Değerlendirme Sistemi (KAD-SİS) sitemine dâhil olan Sarıyer Merkez’de hizmet veren Bordo Kuyumculuk, Altın Değerlendirme Noktası (ADN) olarak hizmet vermeye başladı.

Yastık altında tutulan altınların ekonomiye kazandırılmasına destek olmak amacıyla oluşturulan Altın Değerleme Sistemi'ne, Altın Değerlendirme Noktası (ADN) üzerinden temin edilen altınlar kurulan sistem ile otomatik anlaşmalı bankalar ile entegre oluyor. Şehit Mithat Yılmaz Caddesi üzerinde hizmet veren Bordo Kuyumculuk, bu sisteme dâhil olan Sarıyer’deki ilk kuyumcu oldu. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı denetimli Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi 7 tane bankayla çalışıyor. Devlet bankaları, Türkiye İş Bankası ve Akbank sistemde ve bu sistem her kuyumcuda yok. Belli noktalarda var ve Sarıyer’de sadece Bordo Kuyumculuk bu sisteme dâhil. 

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Sisteme, KAD-SİS bilgilendirme formunu okuyup imzaladıktan sonra KAD-SİS ten gelen SMS onay kodunu ve bankanızın onay kodunu sisteme giriliyor. Ardından ADN yetkilisine teslim edilen altınlar kamera kaydı altında kontrol edilerek mühürlü poşet ile kapatılıyor. ADN yetkilisiyle mutabık olunduktan sonra KAD-SİS’ten gelen bankaya transfer için SMS onay kodu sisteme giriliyor. Sistemin ürettiği teslim tutanağı imzalanıyor ve bir nüshası müşteride kalıyor.