2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, Bitcoin fiyatında son durum ve beklentiler üzerine bir yazı kaleme aldı.

Bitcoin Fiyatında Son Durum

Yazının kaleme alındığı sırada 27.120 dolardan işlem gören lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 4 saatlik grafiklerde 24.900 dolar ile dip ve 27.300 dolar ile tepe oluşturdu. Bitcoin fiyatında önemli bir etken olduğu düşünülen cüzdan adreslerinin fiyatlar üzerinde etkili olduğu düşünülüyor. COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde belirtildiği gibi on-chain veri platformu Santiment‘ın verileri, 10 adet ile 10 bin adet arasında BTC bulunan Bitcoin cüzdanı adreslerinin şu anda yılın başından bu yana en yüksek miktarda BTC tuttuklarını ortaya koyuyor. Bu doğrudan kripto para piyasasına duyulan güvenin şu anda zirvede olduğunu gösteriyor.

Öte yandan piyasa gözlemcileri bu yatırımcı güveninin 2024 yılında SEC’in en az bir spot Bitcoin ETF’sine yeşil ışık yakarak onay vereceği beklentisinden kaynaklandığına dikkat çekerken Santiment yaptığı bildirimde “10 ile 10 bin adet arasında BTC tutan ve Bitcoin köpekbalıkları ve balinaları olarak tanımlanan cüzdan adresleri 2023 yılında 13.03 milyon adet BTC ile en yüksek miktarda BTC tutma eşiğine ulaştılar.” notunu düştü.

Öte yandan SEC, muhtemelen hükümet kapanmasından dolayı inceleme süreçlerine hız vermiş durumda. Bu doğrultuda Blackrock, Bitwise, ARK Invest ve Invesco’nun yaptığı spot Bitcoin ETF’si başvuruları için Ekim ayında çıkması beklenen karar şimdiden çıktı. SEC’in Blackrock, Bitwise, ARK Invest ve Invesco‘nun spot Bitcoin ETF’lerini ertelemesinin ardından karar bekleyen üç başvuru kaldı.

BTC Fiyat Beklentileri

ABD Kongresi‘nin hükümetin kapanmasını önlemek için fazla vakti kalmamış olsa da milletvekillerinin milyonlarca federal hükümet personelinin izne çıkarılmasını önlemek için henüz bir planı yok. Bu nedenle ortaya çıkacak kaosla Bitcoin’in fiyatının 30 bin dolar seviyesinin ötesinde bir tetikleme noktası bulması için doğru fırsata sahip olduğuna inanılıyor.