AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı düzenlediği basın toplantısı ile Sarıyer Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesini sert bir dille eleştirdi.

Türkiye’nin en borçlu ilçe belediyesi arasında yer alan Sarıyer Belediyesi’nin yeni bütçesini seçim bütçesi olarak yorumlayan Başkan Kurşun, “İştirakler hariç 850 milyonu bulan borcu olan belediyenin net borcu ise 1 milyarın üstünde. Sarıyer bunu hak etmiyor” dedi.

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, Sarıyer Belediyesi’ndeki bütçe dağılımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına; AK Parti Sarıyer İBB ve Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Coşkun, AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Ergin Durdu, Verda Yiğit, Şeref Özalp,Tolga Savun ve ilçe yöneticileri ve Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu katıldı.

SARIYERLİLER BUNU HAKETMİYOR

Belediyesi’nin bütçe ve performanslarını sert bir dille eleştiren Başkan Halil İbrahim Kurşun, “Sarıyer Belediyesi Türkiye’deki en borçlu belediyelerden bir tanesidir. CHP boğazın incisi Sarıyer’i, ‘Sarıköy’e dönüştürdü. de, Sarıyerlilerde bunu hak etmiyor. Başka Sarıyer yok Sarıyer hepimizin. Biz Sarıyerliler olarak Sarıyer Belediyesi’nin bu yönetiminden şikayetçi olduğumuzu, Sarıyer Belediyesi’nin performansından, bütçe dağılımından duymuş olduğumuz rahatsızlığı ifade ediyoruz” dedi.

YOLSUZLUK VAR

Eleştirileri yağmuruna devam eden Başkan Kurşun sözlerini şöyle sürdürdü: “Yatırım bütçesi 60 milyon olan Sarıyer Belediyesi’nde sadece tanıtım, temsil ve ağırlama için yeme içme bütçesinin 40 milyon olduğu bir belediye Türkiye’de bulamazsınız. Misafir ağırlamak için bu kadar yüksek bir bütçenin ayrıldığı başka bir belediye yok. Sarıyer’in tanıtımı için 41 milyon, basın için harcanan para ise 32 milyon. Bu paralar nerelere kimlere gidiyor? Burada yolsuzluk var, ciddiyetsizlik var, Sarıyerlilerin hakkı var. Büyükçekmece Belediyesi CHP’li ama biz yapılanı takdir ederiz. Hani CHP grup başkanvekili dedi ya ‘Siz dünyanın en iyi işini yapsanız bile biz sizi tebrik etmeyiz’ diye biz bu anlayışa sahip bir siyasi hareket değiliz. Sarıyer Belediyesi Başkanı iyi bir şey yapsın alkışlamayan namerttir! Keşke alkışlayacağımız yatırımlar yapsalar. Ama bu bütçede Sarıyerlilere hizmet etme gayesi yok. Sen Sarıyer’in sorunlarını çöz, ulaşımı kolaylaştır, kavşak yap, spor tesisi yap, kültür merkezi yap. Koskoca Sarıyer’in 1 tane yüzme havuzu yok. Sarıyer Belediyesi’nin vatandaşlarına hizmet amacıyla bir tane sosyal tesisi yok. Kağıthane ve Beykoz belediyelerinden örnek vermekten bıktık. Türkiye’nin en ücra köşesine gidin oradaki belediyelerin bile sosyal tesisleri var.”

BELEDİYENİN DEVLET AKLI OLMALI

Yıllardır yapımı bitmeyen aşevine değinen Kurşun; “Belediyenin bir devlet aklı olur. Maslak’ta Türkiye’nin en önemli iş merkezlerinin olduğu bir lokasyonda aşevi yapacaklarmış. Oraya aşevi yaptığınızda hiç ulaşım giderlerini düşünmüyor musunuz? İhtiyaç sahibi olan mahallelere nasıl ulaştıracaksınız? Devlet aklı dediğimiz yani böyle bir program ve bu Sarıyer’de yok” dedi.

SAHİL VAR PLAJ YOK!

Sarıyer’in 35 km bir sahil şeridine sahip oldğunu belirten Kurşun, “Sarıyerlilerin 1 tane denize girebileceği plaj yok. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ilçe için bu bir utançtır. Eyüp Belediyesi 3 km’lik sahil şeridi Ağaçlı’ya plaj yaptı. Sarıyerliler şimdi kalkıp Eyüpsultan’a denize gidiyorlar. Eskiden herkes Sarıyer’e denize girmeye gelirdi, bu belediye sayesinde denize girebilecekleri bir tane sosyal tesis plajları yok. Bu durumu ancak böyle beceriksiz bir yönetim anlayışı bu hale getirebilir. Sarıyerliler hizmet bekliyor.”

BORCA KARŞILIK ARAZİ

Başkan Kurşun; “Sarıyer Belediyesi borçlarını ödemek için 355 bin Sarıyerli’nin taşınmaz arazilerini satarak Sarıyer Belediyesi’nin borcunu ödeyecek. Devraldığında ne kadar borcun vardı? Ayazağa, Huzur ve Maslak mahallelerinden sonra bütçeye yüzde 30 gelir gelmesine rağmen, Türkiye’nin kişi başına geliri en zengin düşen ilçesi olduğu halde bu iş bilmez yönetimin Sarıyer Belediyesi’ni batırdığını üzülerek izliyoruz. 2022 yılı iştirakler hariç belediyenin borcu 850 milyonu aştı. Toplam borcu ise 1 milyarın üzerinde ” diye konuştu.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

kanayan yarası olan mülkiyet sorunu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde tam yetki verdiklerini hatırlatan Kurşun, aylardır konuyla ilgili bir adım atılmadığının altını çizerek; “Biz Pınar Mahallesi’nde 317 dönüm, Rumelihisarı Mahalle’mizde 94 dönümün satışı için AK Parti olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına bu satış için yetki verdik. Dedik ki; emlak rayiç bedeli üzerinden satacak olursan sana satış için yetki veriyoruz. Aradan 4 ay geçmesine rağmen hiçbir adım atmayan, zaman kazanmaya çalışanlar var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç, milletin aklıyla alay etme, dalga geçme. Emlak rayiç bedelinden yerlerini sat. 4 aydır hiçbir şey yapılmayan bir 4 ay daha geçse bile hiçbir şey yapılmayacağına inandığımız bir süreci yaşıyoruz. Sarıyerli’nin mülkiyet problemini çözün! Vatandaşlarımız Mahaller Birliği öncülüğünde haklarını arasınlar. Biz AK Parti olarak üzerimize düşeni yaptığımızı biliyoruz” dedi.

ÖZEL KALEM BÜTÇESİ BU KADAR YÜKSEK OLUR MU ?

Düzenlenen basın toplantısında söz alan, AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Ergin Durdu ise Özel Kalem Müdürlüğüne ayrılan bütçeye dikkat çekti. Diğer belediyeler ile karşılaştırıldığında Sarıyer Belediyesi’nin sınıfta kaldığının altını çizen Durdu; “Sarıyer Belediyesi’nin Özel Kalem Müdürlüğü bütçesini karşılaştırarak söylemek istiyorum. Sarıyer Belediyesi’nin Özel Kalem Müdürlüğü bütçesi 27 milyon, Kağıthane Belediyesi’nde bu 12 milyon lira ve Beykoz Belediyesi’nde 9 milyon lira. Maalesef yine israf diz boyu. Beşiktaş ve diğer CHP’li belediyelerin Özel Kalem Müdürlüğü bütçesi de bu kadar yüksek değil” dedi.

YEME- İÇME BÜTÇESİ Mİ?

Şükrü Genç’in Sarıyer’in spor kenti olduğunu söylemesine rağmen bu konuda da adım atılmadığını söyleyen Ergin Durdu, belediyenin gençliğe ve spora sahip çıkmadığını dile getirdi. Durdu; “Sarıyer Belediyesi maalesef Sarıyer’in geleceğini ilgilendiren yatırıma bütçe ayırmıyor. Sarıyer Belediyesi’nde bütçe fazla ama harcama ve yeme içme çok daha fazla. Biz yatırıma para ayıramıyoruz” dedi.

HER SEÇİM AYNI VAAT

AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Verda Yiğit ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Tek bir vaadini bile hayata geçirmeyen bir belediye başkanımız var. 2009’daki vaadini yerine getirmeden 2014 seçimleri. 2014’deki vaadini yerine getirmedi. Vaatlerini yerine getirmediği gibi revize de etmiyor, hep aynı vaatler ile devam ediyor. Örneğin, 2014’te bir vaadi var İstinye’de 800 yataklı öğrenci yurdu yapacaktı. Henüz bahsedilen 800 yataklı öğrenci yurdu yok. Her sene bir mahalleye yapılmış gibi bir algı yapılıyor. CHP’li diğer belediyelerin sitelerinde yapılmış olan projeleri inceledim. Örneğin Büyükçekmece’nin resmi sitesinde 2 Anadolu Lisesi, 3 tane spor kompleksi ve kültür merkezi, 1 tane Aile Sağlık Merkezi’ni 3 buçuk yılda bitirmiş. Sarıyer Belediyesi’nin biten projeleri diye baktığımda ise çocuklarla sahilde yürüyüş yapmış, edebiyat günleri yapmış. Elle tutulur bir proje yok.”

HAYALİ OTOPARK

‘Olmayan otopark ile gider kalemi oluşturmuşuz’ diyerek eleştiri yağmuruna devam eden Yiğit; “En son dikkatimizi çeken otopark giderimiz olmuş, bizim belediyemizin otoparkı yok ki! Üstelik otopark gelir getiren bir yapıya sahip. Biz buna yaklaşık 3 milyon 780 bin liralık bir gider kalemi oluşturmuşuz. Bu yönetim Sarıyer’den habersiz geziyor. Zaten Sarıyer’de hiç yoklar” dedi.

HANİ BUNUN FİYATI BELLİYDİ?

AK Parti Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Hüseyin Coşkun ise belediyenin çözülemeyen tapu tahsis konusuna dikkat çekti. ‘Konut ve yaşam hakkı insanın en mukaddes hakkıdır’ diyen Coşkun, “Bize karşı ve ilçeye karşı sessizler. Şu an Sarıyer’de yaşayan bir vatandaşın tapu almasıyla ilgili bir problemi yok. Belediye Meclisi’nde başkana sorduk ve bize başvuru dilekçesi oluşturulacağını söyledi. Ama işim gereği böyle bir başvuru oluşturma dilekçesinin olmadığını söyleyebilirim. Bunlar zaman kazanma taktiğidir. Vatandaşın kırmızı çizgisi rayiç bedelleri üzerinden değerlendirmekti. Ancak Şükrü Bey, Meclis’te şunu söyledi; ‘Takdir kıymet komisyonu belirlenecek’ dedi. Zaten büyükşehirde bu komisyon var. Sarıyer özelinde neden böyle bir komisyon belirleniyor? Hani bunun fiyatı belliydi?” diye sordu. Yatırımın ve hizmetin olmadığı bir bütçenin hesap verilebilir, şeffaf ve denetlenebilir bir tarzla bağdaşmadığını dile getiren Coşkun, Denetim Komisyonu kurulacağını bildirdi.

KİM BU CHP’Lİ?

Maslak Hilton’da kalan CHP Genel Başkan yardımcılarının otel masraflarının Sarıyer Belediyesi tarafından ödendiğini söyleyen Hüseyin Coşkun, “Sarıyer’in tüyü bitmemiş yetimlerinin hakkı CHP’nin Genel Başkan Yardımcısının otel masraflarına harcanamaz” dedi.