II. Mustafa zamanında yapılan geçtiğimiz günlerde de restorasyonu tamamlanan Sarıyer Ali Kethüda Camii’nin açılışı Bakan Ersoy’un katılımıyla gerçekleşti.  

sariyer-camii-acilisi (3)

Cuma namazının ardından gerçekleşen açılışa, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, Sarıyer Kaymakamı Ömer Kalaylı, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, Sarıyer İlçe Tarım Müdürü Yavuz Acar, Sarıyer İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Işıktaş, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun ve ilçe teşkilatı, MHP Sarıyer İlçe Başkanı Hakan Başpınar ve ilçe teşkilatı, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

sariyer-camii-acilisi (2)

BOĞAZ HATTINDAKİ CAMİLERİ AÇIYORUZ

Sarıyer’in en eski yapılarından olan Ali Kethüda Camii’nin tekrar ibadete açılmasının önemine dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu restorasyon hem Sarıyer’in güzelleşmesi hem de bu caminin ihya edilmesi açısından önemliydi. Bundan önceki restorasyonu yaklaşık 60 yıl önce yapılmıştı. Ciddi bir restorasyondan geçti, aynı zamanda bir güçlendirme de yapıldı.  Başta Vakıflar Genel Müdürlüğü olmak üzere emeği geçen kurumlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu dönemde Boğaz hattında birçok camiyi restore ederek açılışlarını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Ali Kethüda Camii, Sarıyer Yeni Mahalle Caddesi üzerinde 1690’da Sultan II. Mustafa döneminde Sadrazam Kethüdası Ali Efendi tarafından inşa ettirildi.

sariyer-cami-acilis-1