%90 Başarılı Sigara Bırakma Yöntemi

Tüketim yaş sınırı oldukça aşağılara inan sigara kullanımı, gençlerde hatta ve hatta çocuklarda bile görülmeye başlandı. Sigara kullanımı, uzun süreli kullanımında çok çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Kullanım süresi ve sıklığına bağlı olarak ölümcül tehlikelerle karşılaşmanıza sebep olmaktadır. Tüm tehlikelerine rağmen sigara kullanımı yaygınlık göstermeye devam etmektedir.

Her geçen gün zararlı etkilerine bir yenisi eklenen sigaranın ivedilikle bırakılması çok önemlidir. Sigara bağımlıları sigara bırakma amacıyla pek çok metod denemektedir. Pek çok denetimsiz ve sonuç alınmamış yöntem bulunmaktadır. Bu verimsiz yöntemlerin aksine Abrahamson metodu ile tek seans gibi mucizevi sayıda etkileşimle kullanıcıların %90’ı sigarayı bırakmaktadır. Her geçen gün yeni yöntemler çıkmaktayken sigara bağımlılarının en çok merak ettiği soru şu olmaktadır: Sigara bırakma yöntemleri nelerdir?

Sigaranın İçindeki Zararlı Kimyasallar

Sigara ve içeriği benzer olan ürünlerin sağlığa etkileri tartışılamaz boyutlardadır. Durum bu haldeyken, sigaranın içindeki maddeler neler olduğunu incelemek gerekmektedir. Sigaraların 4.000'den fazla kimyasal içerdiğini biliyoruz. İşte sigarada bulunan en tehlikeli 10 kimyasal:

 1. Amonyak: Nikotin emilim oranını artırmak için kullanılır. Amonyak ayrıca sıvı gübrelerin önemli bir bileşenidir.
 2. Arsenik: Arsenik, tütün bitkilerinde pestisit olarak kullanılır ve ayrıca fareleri öldürmek için kullanılır.
 3. Kadmiyum: Filtrelerde bulunan ve cep telefonu pillerini şarj etmek için kullanılan asidik tütün toprağından toplanan metal bir bileşen.
 4. Formaldehit: Cesetlerin mumyalanmasında kullanılan sigara dumanı ve renksiz gazın ikincil ürünü.
 5. Aseton: Oje çıkarmak ve tuvaletleri temizlemek için de kullanılır.
 6. Bütan: Sigara yakmaya yardımcı olur. Çakmak gazı olarak kullanılır.
 7. Propilen Glikol: Sigarayı bırakmayı önlemek için sigaraya eklenir. Nikotinin beyne ulaşmasını hızlandırır.
 8. Terebentin: Bu yağ, özellikle mentollü sigaralarda, ahşap verniklerin ince boya ve şeritlenmesinde kullanılır.
 9. Kurşun ve Nikel: Maalesef bu metallerde sigara içeriğinde bulunmaktadır.
 10. Benzen:Yanmakta olan sigara içinde ortaya çıkan benzen benzinin içinde ve tarım ilaçlarında da bulunmaktadır.

Sigara içindeki maddeler maalesef bu 10 kimyasal ve diğer maddeler gibi geneli oldukça zararlı unsurlardır.

Sigara Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı yaşam ve kaliteli bir ömür sürdürebilmek adına sigarayı bıraktırmayı kolaylaştıracak etmenleri sıralamak gerekirse;

 • Bırakabildiğinizi fark etmeye başladığınızda kendinizi motive edici sözler kullanmaya başlayınız.
 • Bazı zamanlar içme isteğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu isteğin kısa süreceğini bilmeniz gerekmektedir. Bu süreci atlatmak için çiğ sebze veya meyve yemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca ufak bir nefes egzersizi de sizi rahatlatacaktır.
 • Eğer el alışkanlığı sizi zorluyor ise bir süre elinizde kalem veya tesbih bulundurabilirsiniz. Stres topları da işinizi görebilmektedir.
 • Ağız alışkanlığınızı bir süre de olsa engelleyebilmek adına sakız çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğnemek uzunca süre sizi ağız alışkanlığından uzak tutabilir. Kürdan kullanımı da bir diğer yöntem olarak göze çarpmaktadır.
 • “Bir kez içsem hiçbir şey olmaz.” demeyin. Bu durum kendinizi kandırmaktan öteye gidemez. İçilen bir tek dal sigara bile tüm alışkanlığınızın yeniden ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 • İlk zamanlar özellikle sigara içildiğini bildiğiniz ortamlara girmeyin. Tetikleyicilerden uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır. Sigarayı bırakma sürecinde belki de en önemli etmenlerden biri sigara içilen ortamlardan uzak durmak vardır.
 • Yemek ardından özellikle ilk zamanlar istek gelecektir. Sigarayı bırakma yöntemleri içinde en önemlisini uygulamak lazım. Masadan hemen kalkıp ya meyve yemelisiniz ya da dişlerinizi fırçalayıp isteğin geçmesini beklemelisiniz.

Neden Abrahamson Metodu Çok Tercih Edilmektedir?

Abrahamson metodu, Ehud Abrahamson tarafından ortaya çıkarılan kimyasal bağımlılıklardan kurtulma metodudur. Türkiye’de sadece BePositive merkezlerinde uygulanmaktadır. Bu mükemmel metodun temelinde bio enerji de dahil olmak üzere pek çok yöntem bulunmaktadır. 38 yılı aşkın süredir kullanıla gelen bu yöntem danışan kişilerin hayatlarını değiştirmiştir. Sigara bırakma yöntemleri arasında ilk sırada yer alan bu yöntemin getirdiği bütün avantajları inceleyecek olursak;

 • Sigara bırakma isteğinize engel olan dürtüleri ve istekleri tek seansta sona erdirir.
 • Kilo alınmasına neden olan şeker ve basit karbonhidrat yeme arzunuzu tek seansta yok etmektedir.
 • Yine bu değerli metod sayesinde alkol bağımlılığı da sonlandırılabilmektedir.
 • Pozitif bir yaşantı daha keyifli bir ömür için enerjisel temizlenme ve stres terapisi kullanılır.
 • Şeker ve glutenli gıda yeme isteğinizi tek seansta çözüme kavuşturmaktadır.

İstanbul Sarıyer’e çok yakın olan BePositive sigarayı bırakma ve sağlıklı yaşam merkezi Beşiktaş'ta danışmanlarını kabul ediyor.