Kaymakamlıktaki huzur toplantısında dikkatler 'uyuşturucu' ya çekildi

Kaymakamlıktaki huzur toplantısında dikkatler 'uyuşturucu' ya çekildi

26 Aralık 2013 Perşembe 12:36
1891 Okunma
Kaymakamlıktaki huzur toplantısında dikkatler 'uyuşturucu' ya çekildi
K MUHTARLAR MADDE BAĞIMLILARININ ARTMASINDAN ŞİKAYETÇİ

Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman tarafından yapılan ‘huzur’ toplantısına katılan muhtarların büyük çoğunluğu, mahallelerindeki uyuşturucu ve alkol bağımlılarının yarattığı rahatsız edici olaylar ve uyuşturucu satıcılarının artmasından şikayet etti.

İlçe Emniyet Müdürü Murat Karakaya, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Fırat Işık, Gençlik ve Spor Müdürü Namık Şişman, mahalle muhtarları, emniyet müdür yardımcıları, karakol amirleri ve Toplum Destekli Polis Mşubesinde görevli emniyet mensuplarının katıldığı toplantıyı yalnızca Sarıyer Posta izledi.

Kaymakamlık konferans salonundaki toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Ömer Karaman’dan sonra İlçe Emniyet Müdürü Murat Karakaya, Jandarma Komutanı Yzb. Fırat Işık ve Gençlik ve Spor Müdürü Namık Şişman düşüncelerini ifade etti. Daha sonra söz alan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Darüşşafaka Mahalle Muhtarı Hüseyin Sarıuçak ve diğer muhtarlar da mahalleleriyle ilgili sorunları anlatıp, çözüm getirilmesini talep ettiler.

EYaklaşık iki saat süren toplantıda muhtarları dikkatle dinleyen Kaymakam Ömer Karaman, uyuşturucu satanlar ve madde bağımlıları ile ilgili şikayetlerin öne çıktığını belirtip, bu konu üzerine daha fazla gidileceğini söyledi. Kaymakam Karaman madde bağımlılığı konusunda okul yöneticileri ve ailelerin gençlere daha fazla ilgi gösterip, kötü alışkanlıklardan uzak kalmaları için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

KAYMAKAM ÖMER KARAMAN: “VATANDAŞIMIZIN HİZMET ALMASINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ”

Muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada Sarıyer’de muhtarların da içinde olduğu başarılı bir ekip çalışması yürütüldüğünü söyleyen Kaymakam Ömer Karaman, “27 yıllık idarecilik yaşamımda Sarıyer’de olduğu kadar hiçbir yerde böyle güzel bir ekip çalışması görmedim. Özellikle muhtar arkadaşlarımızla ilgili olarak en ufak bir soruşturma, bir yanlışlık görmedim. Bu nedenle sizlere şükranlarımı sunuyorum. Bu ekip çalışmasıyla devam ettiğimiz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir iş yoktur” dedi.

NKonuşmasında vatandaşların hizmet almasını rahatlatmak ve kolaylaştırmak adına ne yapılan her çalışmadan huzur duyduklarını ifade eden Kaymakam Ömer Karaman verilen hizmetlerle ilgili bilgi aktardı. Ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara her yıl 5 bin ton kömür dağıtıldığını, bu kış bu miktarı daha da artıracaklarını söyleyen Karaman sosyal yardım adı altında 2 milyon TL’ye yakın da para dağıttıklarını belirtti. Gerçekleştirilen projelerle Sarıyer’in artı ve pozitif değerlerini ortaya çıkardıklarını anlatan Karaman 3B Projesi’nin giderek geliştirilip, bal-börek ve balıkçılığa, bahçevanlık ve biniciliğin de eklenerek ‘5B Projesi’ haline getirildiğini belirtti. İlçedeki emniyet ve asayişin de son derece başarılı olduğunu söyleyen Kaymakam Ömer Karaman, İlçe Emniyet Müdürü Murat Karakaya ile Jandarma Komutanı Yzb. Fırat Işık’ın özverili çalışmalarla, vatandaşların huzur içinde yaşamasını sağladıklarını ifade etti.

GSGK, TAPU, NÜFUS HİZMETLERİ KAYMAKAMLIK BİNASINDA VERİLİYOR

Daha önceki yıllarda Sarıyerlilerin birçok işini yaptırmak için başka ilçelere gitmek zorunda kaldığını ancak alınan tedbirlerle bu sorunun da çözümlendiğini söyleyen Kaymakam Ömer Karaman şöyle devam etti:

“Eski Kaymakamlık binasındaki Nüfus Müdürlüğü'ne ait küçük bir yerde günde en az 2 bin kişiye Lnüfus ve vatandaşlık hizmeti veriliyordu. Ancak yeni Kaymakamlıkta Nüfus Müdürlüğü için geniş bir yer ayrıldı ve vatandaşlarımız rahat bir şekilde hizmet alıyorlar.  Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın bekleme salonuna otomatik çay makinası koyduk ve lüks bir otelin lobisi konforunda bir yer oluşturduk. Ayrıca görev yapan sosyal hizmet uzmanları, vatandaşımızın gururuyla, onuruyla oynamadan, bağımsız bir şekilde onları dinliyor, sorunlarını öğreniyor ve ilgili yerlere iletiyor. Bunun yanında vatandaşlarımızın uzak yerlere gitmemesi için SGK Merkezi ve Tapu Müdürlüğü oluşturuldu. İstanbul’un örnek alınacak hizmetlerinden birini veren Tapu Müdürlüğü’ne randevu alarak gelen vatandaşlarımıza hiçbir aksama ve şikayet olmadan hizmet verilmekte. Ziraat Bankası Şubesi’nin de gelmesiyle vatandaşlarımız işlerini daha kısa sürede tamamlıyorlar. Bu arada tapudaki işlemlerin Halk Bankası ile yapılması için bir de protokol imzalandı.”

Kaymakam Karaman, muhtarların kendi mahallelerindeki en önemli unsurlar olduğunu da ifade ettiği konuşmasını, “Benim gönlüm bu ekibin yeni dönemde de aynı şekilde kalmasından yanadır. Geçmişte edinilen tecrübelerle Sarıyer’e katkılarınızın devam etmesini istiyorum. Bu nedenle seçim döneminin sizlere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu seçimi de sorun yaşamadan, sakin ve huzurlu bir şekilde tamamlamak istiyoruz. Allah yolunuzu açık etsin” sözleriyle tamamladı.

JEMNİYET MÜDÜRÜ MURAT KARAKAYA: “HİZMETTE EKSİKLERİMİZ VARSA TAMAMLAYALIM”

Sarıyer’de 350 personelle emniyeti sağlamaya çalıştıklarını ve ilçenin sakin ve huzurlu bir yerleşim alanı olmasının devamı için gereken çabayı gösterdiklerini söyleyen Emniyet Müdürü Murat Karakaya ise bu tür toplantıların hizmetteki aksaklık ve eksikliklerin giderilmesine katkı sağladığını belirtti. Muhtarlar tarafından yoğun şekilde şikayet konusu olan uyuşturucu satışı ve madde bağımlıların verdiği rahatsızlık konusuna önem verdiklerini belirten Karakaya, “İlçenin her yerinde sivil kıyafetli görevlilerimiz, simitçi, su satıcısı veya başka bir görünümde çalışan arkadaşlarımız var. Emniyet olarak gözden kaçan bir şey varsa muhtarlar olarak bunu ilk fark edecek olan sizlersiniz. Sizler aynı zamanda bizlerin temsilcisisiniz. Bu toplantıda bir yılın değerlendirmesini yapalım istedik. Bizlere sunacağınız bir katkı olabilir, ya da bizlerden kaynaklanan bir eksiklik görüyorsanız söyleyebilirsiniz. Burada 2014 yılında düzeltmemiz gereken hususlar varsa konuşalım istedik” dedi.

IJANDARMA KOMUTANI YZB. FIRAT IŞIK: “ARAMIZDAKİ DİYALOĞU ARTIRALIM”

Toplantıya katılan İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Fırat Işık ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz görev yaptığımız bölgede vatandaş odaklı çalışıyoruz. Bizler hizmet veren insanlarız. Bölgemizde yaşayan insanlara emniyet, asayiş hizmeti veriyoruz. Bu hizmeti verirken de kendi bildiğimizi değil sizlerin önerilerini ve taleplerini daha çok dikkate alıyoruz. Bölgede yaşayan insanlarla kolluk kuvvetleri arasında ne kadar fazla diyalog olursa, biz de suç ve suçlularla o kadar etkin mücadele yapabiliyoruz. Bu nedenle diyaloğumuzu daha da geliştirici tedbirler almamız lazım.”

ENAMIK ŞİŞMAN: “GENÇLERİ SPORA YÖNLENDİRELİM”

Konuşmasında madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıkların ilgisizlik ve sevgisizlikten kaynaklandığını belirten İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Namık Şişman ise gençlerin çocuk yaştan itibaren bir spor dalına yönlendirilmesinin bu konuda büyük önem taşıdığını vurguladı. Şişman, “Sizler de muhtarlık görevini yerine getirirken gençleri ön plana çıkarıp, onların ihtiyaç duyduğu spor ve sosyal imkanları yaratırsanız birçok sorunu ortaya çıkmadan çözmüş oluruz. Önümüzdeki yerel seçimde yaşayacağınız adaylık sürecinde de bu konuyu öne çıkarırsanız memnun oluruz. Önemli olan gençlere hizmet etmektir. Bizim tüm tesislerimiz halka açıktır. Örneğin ENKA’ya anlaşmayla verdiğimiz tesisleri tüm vatandaşlarımız kullanabilirler” dedi.

DHÜSEYİN SARIUÇAK: “MUHTARLIKLAR EVRAK SATAN YER OLMAKTAN ÇIKTI”

Muhtar arkadaşları adına konuşan Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak ise öncelikle böyle bir toplantının düzenlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti belirtti.

Mart ayında yapılacak yerel seçim nedeniyle yeni bir seçim dönemine girdiklerini ifade eden Sarıuçak, “Gönül isterdi ki aynı arkadaşlar görevlerine devam etsin ama bazı mahallerde çekişmeler var. Muhtarlığın Anadolu’daki havasını yaşamak istiyorlar” dedi.

Yeni çıkarılan kanunlarla muhtarlıların belge veren kurumlar olmaktan çıktığını belirten Sarıuçak şunları söyledi:

A“Muhtarlıklar evrak satan yer olmamalıydı, yeni düzenlemeyle bu sorun ortadan kalktı. Bakkal dükkanı gibi mührü bas, parayı al devri bitti. Şimdi vatandaşlarımız kaymakamlıkla, belediyeyle, çevreyle ilgili sorunları varsa bize gelip aktarıyor, bizler de çözümü için yol gösterip, ilgili makamlara aktarıyoruz.”

SARIYER POSTA MANŞETİNE TAŞIDI

Öte yandan madde bağımlığının zararları ve gençlerin giderek uyuşturucu batağına çekildiği yönündeki haberi Aralık ayı sayısında ‘Gençlere dikkat! Başlığıyla manşetine taşıyan Sarıyer Posta, polis memuru İsa Altun ile Av.  Burcu Öztoprak’ın uyarılarını kamuoyuna aktardı. Gazetemizdeki haber Kaymakamlıktaki toplantıda da ilgi çekti.  (Tuncay DAĞLI)[gallery ids="11059,11060,11062,11063,11064,11065,11066,11067,11068,11069,11070,11071"]

http://www.youtube.com/watch?v=6ICyuPQhgTs#t=45
Son Güncelleme: 26.12.2013 12:36
Anahtar Kelimeler:
SariyerKaymakamlıkMuhtar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.