Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikası, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları için istenen ücrete tepki gösterdi.

Detaylar haberimizde…

Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikası, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları için 90 TL istenmesine tepki gösterdi. Sendika tarafından yapılan açıklamada, ekonomik krizle mücadele eden vatandaşların pandemi döneminde sınav başvuru ücretlerinin öğrenciyi ve veliyi zorladığı belirtildi.

Sendikanın açıklaması şöyle: “Yanlış ekonomi politikaları, Hazine'nin içini boşalttıktan sonra kayıplara karışan damat, gıda/ulaşım/enerji/barınma/sağlık gibi kaçınılmaz giderlere zam üstüne zam derken toplumumuz iyice yoksullaştığı halde, milyonlarca öğrenci ve veliyi yeni bir masraf kapısı beklemektedir. 26-27 Haziran'da yapılacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı için başvurular başlamış, sınav ücreti belirlenmiştir. 4 Şubat-2 Mart arasında yapılacak başvurular için adayların her bir oturum için (TYT-ADT- YDT) 90 TL ödemesi gerekecektir. Yani bütçesini rasyonel biçimde kullanmayan, bütçesi yetersiz olduğu durumlarda Hazine'den Diyanet kadar bile talepkar olmayan, ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet/bilgisayar dağıtma sözünü tutamayan, salgına rağmen okullara kadrolu temizlik personeli dahi atayamayan, okulların temizlik malzemeleri ihtiyaçlarını bile velilerin sırtına yükleyen, okullarda ciddi oranda öğretmen açığı olduğunu itiraf ettiği halde öğretmen atamalarını yapamayan Milli Eğitim Bakanlığı, ülkede bu yıl derinleşen yoksulluğa rağmen bu kez de velilerden sınav için para talep etmektedir. Oysa bu sınavlar, devletin bir hak olarak tüm yurttaşlara ücretsiz ve eşit sağlaması gereken eğitimde mecburi tutulduğu için ücretsiz olmalıdır. Ücretsiz verilmesi gereken bir kamu hizmeti, yan giderler hizmet alana yüklenerek paralı hale getirilemez; bu uygulama ile Anayasa'nın kesin hükümleri arasında tezatlık vardır. Buna rağmen sınavlardan ücret alan, hatta zaman zaman esnaf ağzıyla ‘Kar etmiyoruz, sınavların bize gelişi bu’ gibi trajikomik açıklamalar yapan Bakanlık, sınav ücretlerini en azından bu yıl almayacak kadar vicdanlı davranmalıdır.

SARIYER POSTA GAZETESİ