Yoğun bir iş yaşantısının sonucunda genellikle birçok kişinin beklemiş olduğu zamanlar, yaz aylarıdır. Yaz aylarında baharın gelmesi ile birlikte, birçok kişi tatil planları hazırlamayı düşünmektedir. Bu muhteşem yaz sıcaklarında serinlemek isteyen kişilerin denize girerek serinlemeyi, hatta güzel bir tatil rotası planlayarak daha güzel bir yaz tatili geçirmeyi hedefler. Yaz tatili denildiği zaman, çocukların heyecanla beklemiş olduğu ve okulların tatil olması ile tatil gezileri de yaygın bir şekilde planlar arasında katılır. 

Yaz tatili denildiğinde akla genellikle deniz, kum ve güneş gelmiş olsada, çoğu kişi denize girmek istemediği için farklı tatil rotaları ve planları düzenler. Genellikle çoğunluk tatilde deniz girmek istesede, bazıları da doğa sevdiği için, deniz olmayan yerlerde gezmeyi daha çok sevmektedir. Birçok kişinin tatil rotası bakımından tercih etmiş olduğu yerlere, ulaşım türü olarak en çok tercih etmiş olduğu ulaşım türü, hava yolu ulaşımı olmaktadır. Hava yolu ile birlikte daha rahat ve daha konforlu bir şekilde ulaşım sağlayarak, uçak bileti ile birlikte güvenli bir uçuş zevki deneyimleyebilirsiniz.

Tatil bakımından birçok kişi, denize girmeden güzel bir tatil planı çizebilmektedir. Tatil rotası bakımından aklınızda güzel bir rota planı yok ise, farklı rota uçuşları ile güzel bir tatil keyfi çıkarabilirsiniz. Güzel bir yaz tatili planı rotası çizmek için birçok farklı fikir bulunsada, birçok kişinin tercih etmiş olduğu tatil rotalarını daha yakından inceleybilrisiniz.

Karadeniz Bölgesi

Yaz tatillerinde genellikle birçok kişi denize girmeyi düşünsede, doğayı seven kişilerin birçoğu Karadeniz Bölgesi’ne akın etmektedir. Yeşilin bol olduğu ve doğanın muhteşem manzaraları ile dikkat çekmiş olan bu bölge, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Tatil için tercih edilebilen bu bölge, birçok farklı tarihi yapıya ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Karadeniz Bölgesi üzerinde bulunan şehirlerde, en çok dikkat çeken özellik, yeşilliği ile dikkat çekmesidir. 

Yeşilin her tonunun bulunduğu ve genellikle toprak tarımı ile gelişmekte olan bu bölgeler, turizm sektörü açısından çok daha yaygın bir şekilde kullanılabilir. Turizm sektörü ile uğraşan kişilerin Karadeniz Bölgesi’ne ilgi göstermesinde ki en büyük nedenlerden bir tanesi, doğa harikalarının çok fazla bulunmasıdır. Doğayı seven kişilerin birçoğu yaz tatili haricinde, kış tatillerinde de yaygın bir şekilde bu bölgeye akın etmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan şehirler arasında birçok farklı şehir bulunsada, özellikle son zamanların en çok tercih edilen şehirlerinden bir tanesi, Trabzon olmaktadır. 

Trabzon

Dünya’nın en güzel ve en doğal şehirlerinden bir tanesi olan bu şehir, tüm zamanların en popüler turist merkezlerinden bir tanesi olmaktadır. Trabzon, eski zamanlardan bu zamana kadar kalmış olan ve birçok tarihi yapısı ile birlikte, turistlerin dikkatini çekmiş olan bir şehirdir. Şehrin genel yapısı dağların üzerine kurulmuş olsada, güvenli yapılar ile bilrikte birçok kişinin gözde şehirlerinden bir tanesidir. Şehir genelinde şehre has olarak yiyecekler bulunur. Lezzetli yemeklerin en büyük sırlarından bir tanesi, orjinal köy tereyağı olarak bilinen, yayla tereyağı olmaktadır.

Yerli halkın düzenli olarak alışmış olduğu ve birçok kişi tarafından tercih edilen bu şehir, tüm zamanların en popüler şehirlerinden bir tanesi olmaktadır. Trabzon şehrine gezmek için gelen kişiler, tek başlarına bile geldiklerinde birçok değerli yer görebilmektedir. İlçelerine göre ayrılan bu şehirde, her ilçenin kendine özel bir yapısı bulunmaktadır. Bu ilçeler içerisinde bulunan özel bıçaklar, özel hasırlar ve en önemlisi yiyecek olarak özel tereyağlar bulunur. 

Trabzon yemek kültürü bakımından en gelişmiş şehirler arasında bulunmaktadır. Muhteşem bir yapıya sahip olan şehir, lokantaları ile ünlü olmasından dolayı daha yaygın bir şekilde tercih edilebilmektedir. Trabzon şehrine özel olarak üretilen birçok farklı yiyecek türü bulunsada, en önemli ve en bilindik yiyeceklerinden bir tanesi, Akçaabat Köftesidir. Trabzon'a ilk girişte bulunan bu ilçe, en güzel ve en lezetli köftelerin yapılmış olduğu yerlerden bir tanesidir. 

Tatil planı konusunda sahil kesimlere gitmek istemeyen kişilerin tercih etmiş olduğu şehirler arasında, Trabzon bulunmaktadır. Trabzon için güzel bir gezi planı düşünüyorsanız, daha öncesinden gidilebilecek yerleri detaylı bir şekilde incelemenizde fayda vardır.

Trabzon’a En Kolay Ulaşım Türü

Türkiye’nin Kuzey Batı kısmında yer alan Trabzon, ulaşım açısından pek kolay olmayan bir ulaşıma sahiptir. Genellikle rota planları yapılırken, ilk gidiş güzergahını belirlemeniz gerekmektedir. Deniz yolu ve demir yolu hariç diğer ulaşım yolları tercih edilerek ulaşılabilen Trabzon, geniş çaplı bir şekilde ulaşıma açık bir şehir olmaktadır.

Şehir planının yapısına uygun olarak yapılan kara yolu, çoğu zaman dağlardan dolayı uzun sürmektedir. Yeni yapılan yollar ile birlikte, birçok tünel yapılmış olsada, kara yolu ile ulaşım sağlamak epey bir zahmetli iş olarak bilinir. Bayram tatillerinde ve resmi tatillerde, Trabzon’a gezmek için gitmek isterseniz kara yolu tercih etmek sizin için vakit kaybı olacaktır. bu tarz durumlardan dolayı tercih etmeniz gereken en mantıklı yol, hava yoludur. 

Uçak seyahati ile bir yerden başka bir yere kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Genellikle Trabzon iline en çok kalkan uçak, İstanbul ilinden olmaktadır. İstanbul Trabzon uçak bileti, yaz sezonu ve kış sezonu ayırt etmeksizin kalabalıktır. Bu tarz durumlarda biletinizi daha önceden alarak, güzel bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer ki, gezerek ve Karadeniz sahillerini görerek tatil yapmak istiyorsanız, araba ile sahil boyunca gidebilirsiniz.

Kuzey Makedonya

Tatil turları denildiği zaman aklınıza birçok farklı bölge gelebilir. Fakat tatil turu bakımından yaz aylarında veya kış aylarında en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi, Kuzey Makedonya olmaktadır. Ülkenin birçok önemli yapısı bulunsada turistlerin vazgeçemediği bu ülke, muhteşem bir şehir düzeni ile karşımıza çıkmaktadır. Başkenti Üsküp olan bu muhteşem ülke, tatil sezonlarında yerli ve yabancı turistlerin kalabalıklığı ile bilinir. Kuzey Makedonya için güzel bir tatil rotası planlamak istiyorsanız, aylar öncesinden bol bol plan yapmanız gerekmektedir. 

Bulgaristan, Sırbistan, Arnavutluk ve Yunanistan ile komşu olan Makedonya, her yıl avrupa üzerinden birçok turiste ev sahipliği yaparak, güzel bir tatil geçirmelerini hedeflemiştir. Tatil rotası bakımından birçok farklı ülke bulunurken, Makedonya’nın bu kadar fazla tercih edilmesinde ki en temel sebeplerinden bir tanesi, Üsküp olmaktadır. Ülkenin başkenti olan ve birçok kişi tarafından merak edilen bu şehir, tarihi yapıları ile muazzam bir deneyim kazandırabilir.Kış aylarında soğuk bir kış ayı geçiren Makedonya, yaz aylarında hem insanları hem de havası ile içinizi ısıtabilir. 

Ulaşım açısından güvenli ve rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilen bu şehir, çoğu zaman kara yolu tercih edilmiş olsada, genellikle en çok tercih edilen ulaşım araçlarından bir tanesi, uçak olmaktadır. Uçak ile seyahat etmenin güvenli ve konforlu olması ile, tatile daha erken başlayarak güzel bir tatil yapabilirsiniz. Türkiye üzerinden Kuzey Makedonya’ya uçak bileti bulmak için tercih etmeniz gereken havalimanı, İstanbul Havalimanıdır. Ülkede genelinde bulunan havalimanlarının birçoğunda uçak bileti bulunmadığı için, İstanbul Üsküp uçak bileti satınalarak güzel bir tatil rotası çizebilirsiniz. 

Editör: Levent Pehlivanoğlu