Yurt dışı tatilleri arasındaki en uygun seçeneklerden olan Belgrad, Sırbistan’ın gizli mücevherlerinden. Belgrad’ı gördüğünüzde “Buraya neden daha önce gelmedim?” diyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, yeşil parkları, tarihi yapıları ve keyifli atmosferiyle birlikte her yaşa hitap eden bir enerjiye sahip. Üstelik vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz şehirlerden biri olması da cabası. Etkileyici güzellikleriyle ünlü Belgrad’a gitme fırsatını bulduğunuzda yapmanız gerekenleri Ytur sizler için listeledi!

1.   Belgrad’a Gitmeden Önce Bunları Bilmekte Fayda Var!

Belgrad hakkında daha önce hiçbir şey duymamış olabilirsiniz. Bu yüzden tatile çıkmadan önce birazdan vereceğimiz temel bilgileri öğrenmeniz faydalı olabilir. Tarihi boyunca birçok kez istila edilen Belgrad’ın geçmişi MÖ 7000’li yıllara kadar uzanıyor. Ama biz o kadar geçmişe gitmeyelim. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya’nın başkenti olarak devam eden Belgrad, 19. yüzyılın başlarında Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’ne ev sahipliği yapmış bir şehir. 2006 yılında Sırbistan’ın bağımsızlığını ilân etmesiyle başlayan süreçten itibaren Belgrad, tüm dünyanın ilgi gösterdiği destinasyonlar arasında üst sıralara doğru çıkmaya devam ediyor. Belgrad, genel olarak yeşil alanlardan oluşuyor. Belgrad’ın yerel halkı genellikle sıcakkanlı ve misafirperver insanlar. Genç nüfusun fazla olması sebebiyle şehir bir hayli hareketli. Türkiye’den Belgrad’a seyahat edenlerin yabancılık çekmeyeceğini rahatlıkla söyleyebilmek mümkün.

2.   Belgrad Tatili İçin Bu Dönemlere Dikkat Edin!

Belgrad turu ile tatil hazırlığında iseniz sizin için en uygun dönemini seçmeye özen gösterin. Çünkü Belgrad, özellikle ocak ve şubat aylarında epey soğuk olabiliyor. Eğer kış insanı değilseniz -10 derecelerin görülebildiği Belgrad’a bu dönemlerde gitmemeniz sizin için uygun olabilir. Mayıs ayından itibaren ısınmaya başlayan havalar eylüle kadar sıcak olarak seyrediyor. Bu dönemler Belgrad’ı keşfetmek için oldukça uygun. Kasımdan sonra şubat ayına kadar yapılacak olan tatillerde ise kalın giyinmek önemli. Tabi şemsiyenizi de unutmayın! Belgrad özellikle sonbahar aylarında oldukça yağış alan bir şehir.

3.   Gezilecek Yerler İçin Belgrad’a Gitmeden Önce Liste Yapın!

Belgrad tatiline çıkmadan önce gezilecek yerler için liste yapmanızda fayda var. Şehirde keşfedilmesi gereken destinasyonlar genellikle birbirine yakın yerlerde konumlanıyor. Bu yüzden ulaşım açısından sorun yaşamayacağınız bir şehir Belgrad. Yine de ulaşım ihtiyacınız olduğunda şehirdeki Belgrad Bus Plus Card edinerek toplu taşıma araçlarını daha ekonomik kullanabilirsiniz. Belgrad turu sırasında gezileriniz için başlangıç noktası olarak mutlaka Cumhuriyet Meydanı’nı tercih edin. Trg Republike adıyla bilinen meydan Belgrad’ın adeta buluşma merkezi gibi. Şehrin dinamiğini gözlemleyebileceğiniz meydanın çevresi 24 saat boyunca bir oraya bir buraya yürüyen insanlarla dolu. Meydanın çevresinde bir tur attıktan sonra rotanızı Knez Mihailova’ya çevirebilirsiniz. Şehrin en ünlü caddelerinden biri Knez Mihailova. Alışveriş dükkanları, butikler, kafeler ne ararsanız burada bulabilirsiniz.

Belgrad gezilerinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin devamı ise şöyle;

·        Belgrad Kalesi (Kalemegdan): Romalıların inşa ettiği kale, şehrin sembolik yapılarından biri. Günümüzdeki hâli 18. yüzyıldan kalma olan kale, şehrin farklı noktalarından görünen Pobednik Heykelini de bünyesinde barındırıyor. Kalenin içerisinde keşfedilmeyi bekleyen birçok detay var.

·        Aziz Mihail Katedrali (St. Michael’s Cathedral): 18. yüzyılın sonlarına doğru yapılan ibadethane, şehrin ana katedrali unvanına sahip. İçerisinde önemli lahitlerin yer aldığı katedral, gerek tarihi açıdan önemi gerek sahip olduğu atmosferiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

·        Tasmajdan Park: Belgrad gezilerinizde sıklıkla karşılaşabileceğiniz parklardan sadece bir tanesi Tasmajdan Park. Uzun yürüyüş yolları, çocuklar için eğlence alanı ve bol bol çiçeklerle donatılmış parkta gezilerinize mola verebilirsiniz.

·        Nikola Tesla Müzesi: Bilim dünyasına katkılarıyla bilinen Nikola Tesla’nın buluşlarına dair unutulmaz deneyimler edinebileceğiniz bir müze. Tesla deneylerini kendi gözlerinizle görme şansı dünyanın başka neresinde karşınıza çıkabilir ki? Bu fırsatı sakın kaçırmayın.