AK Parti tarafından hazırlanan ve ekonomik düzenlemeleri içeren 56 maddelik bir kanun teklifi, gelecek ay TBMM'de görüşülecek. Peki, vergi muafiyetinden kimler faydalanacak?

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, geçtiğimiz günlerde vergi mükellefleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "Küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti olacak. Cirosu 240 bin altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak" ifadelerini kullanmıştı.

Çiftçi mazot desteği vergiden muaf tutulacak

2022 yılında yürürlüğe gireceği belirtilen yeni düzenlemede, terzi, ayakkabı tamircisi, berber, kahvehane gibi basit usulde defter tutan küçük esnaf ile yıllık cirosu 240 bin liranın altında olanların gelir vergisinden muaf olması öngörülüyor. Ayrıca 240 bin liralık ciro oranının, 2022 yılında yeniden değerlendirme oranıyla 250 bin lira olacağı belirtildi. Paketin içinde tarıma ve çiftçilere yönelik bir düzenleme de olacak. Çiftçi mazot desteği vergiden muaf tutulacak. İnternetten üzerinden para kazananlar özellikle Youtuber'lar için de düzenleme getiriliyor. Bu kişiler yayınladıkları videolardan reklam alarak pazra kazanıyorlardı. Vergi mükellefi haline geliyorlardı. Defter tutma zorunluluğu bulunuyordu. Defter tutma zorunluluğu da üzerlerinden kalkmış oluyor.

SARIYER POSTA