Birleşmiş Milletlerin bu yıl “Kadınların Güçlendirilmesi İçin Yoga” sloganıyla tüm dünyada kutlanmasına karar verdiği Uluslararası Yoga Günü, Sarıyer’de de büyük bir etkinlikle kutlandı. Sarıyer Belediyesi ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun ortaklaşa düzenledikleri kutlamalara katılanlar boğaza karşı yoga yaptı.

Sarıyer Belediyesi ile Hindistan Başkonsolosluğu’nun Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlediği Uluslararası Yoga Günü’nün bu yıl ki sloganı “Kadınların Güçlendirilmesi İçin Yoga” oldu. Yoğun bir ilgiyle gerçekleştirilen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkanı Mustafa Oktay Aksu, Hindistan İstanbul Başkonsolosu Mijito Vinito, Sarıyer Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Belediye Başkan Yardımcısı Sergül Doğan, birim müdürleri, CHP Sarıyer İlçe Yönetimi ve Sarıyerli yoga severler katıldı. Katılımcılara yoga matının dağıtıldığı etkinlikte önce geleneksel bilgeliği temsil eden ateş yakıldı ardından yoga eğitmeni Maral Gözetir eşliğinde yoga asana, nefes terapisi ve meditasyon yapıldı. Etkinlik Taka Dhimi Hindistan Dans Grubu’nun gösterisinin ardından, sona erdi.

Sarıyer Belediyesi Yoga

YOGA İNSANI DİNLENDİREN BİR AKTİVİTE

Programın açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Mustafa Oktay Aksu, ilk kez yoga etkinliğine katıldığını belirterek, “Yoga yapmadım ama yoga yapan birçok dostumuz var. Yoga, insanı dinlendiren, rahatlatan, sıkıntıların atılmasını sağlayan ruhsal, fiziksel ve zihinsel bir aktivite. Hindistan’da ortaya çıkan ama bugün dünyanın her yerinden insanların ilgilendiği yoga, insanları buluşturan, kaynaştıran bir özelliği de sahip. Hindistan Başkonsolosluğu ve belediyemizin tüm dünyada olduğu gibi “Kadınların Güçlendirilmesi İçin Yoga” sloganı ile gerçekleştirdiği etkinliğin büyük bir anlamı olduğuna inanıyorum. Etkinliğe katkı sağlayan başta Hindistan Başkonsolosluğumuz Sayın Vinito olmak üzere emeği geçen herkese Sarıyer Belediyesi ailesi adına, Sarıyer‘li komşularım adına çok teşekkür ediyorum”dedi.

EŞİT, ADALETLİ VE BARIŞ DOLU GELECEK DİLİYORUM

Etkinliğin Kurban Bayramı dolayısıyla erken bir tarihte yapıldığını belirten Başkan Aksu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Her yıl BM tarafından 21 Haziran‘da kutlanan Uluslararası Yoga Günü’nü Kurban Bayramı dolayısıyla erken bir tarihte kutladık. Bu yıl “Kadınların Güçlendirilmesi İçin Yoga” sloganı ile gerçekleştirilen etkinlikte verilmek istenen mesajın da çok iyi anlaşılması gerektiğine inanıyorum. Kadınların özgüvenli bireyler olarak toplumsal rollerine daha güçlü ve etkin bir şekilde katılmalarını hedefleyen bu mesajı herkesin almasını diliyorum. Gandi’nin dediği gibi, “Kadın erkeğin esiri değil; can yoldaşı,desteği, kederlerinin ve sevinçlerinin tam anlamıyla ortağıdır. Tüm dünyada kadın ve erkeğin aynı imkanlara sahip olduğu eşit, adaletli ve barış dolu bir gelecek diliyorum.”

YOGANIN KEYFİNİ SÜRELİM

Hindistan İstanbul Başkonsolosu Mijito Vinitoise, “ Uluslararası Yoga Günü dolayısıyla Sarıyer Belediyesi ve Sayın Başkan Mustafa Oktay Aksu’ya bizlere verdiği destek için teşekkür ediyoruz. Yoga hem zihni, hem bedeni, hem de ruhu rahatlatan bir faaliyet. Yoganın hem Türkiye’de ve tüm dünyada popüler olduğunun farkındayız. Hayatımızda her gün yoga olsun, her gün yoganın keyfini sürelim” diye konuştu.

371D7661 40Ad 45A4 B7F2 Fcdb5Ea9Cbc0

Editör: Levent Pehlivanoğlu