Markalar; küçük, orta veya büyük olmalarından bağımsız bir şekilde ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere duyurmak isterler. Bunun için hem geleneksel hem de dijital pazarlama seçeneklerinden yararlanırlar. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde dijital pazarlamanın bir adım öne çıktığından bahsedebiliriz. Dijital pazarlama; hem maliyet hem de hedef kitleye doğrudan ulaşma konusunda çok daha iyisini vaat eder.

Markalar; tüketicilere ulaşmak adına farklı yollar denerler. Onlardan birisi de ticari elektronik ileti! Firmalar; ticari elektronik iletiler sayesinde tüketicileri ürün ve hizmetleri hakkında bilgilendirirler. Bunun yanı sıra, müşterilerini belirli konular hakkında bilgilendirmek ve onlara çok daha iyi bir hizmet sunmak isteyen markalar da ticari elektronik iletiden yararlanabilirler.

Ticari Elektronik İleti Nedir?

Ticari elektronik ileti; kurum veya bireylerin farklı kurum veya bireylerle yapmış olduğu ses, veri ve görüntü içerikli iletişimdir. Adından da anlaşılabileceği üzere ticari amaçlar ile gerçekleştirilir. E-posta, kısa mesaj, sesli mesaj ve telefon görüşmesi gibi farklı elektronik yöntemler kullanılır. Ticari elektronik iletiler; zannedilenin aksine zaman zaman faydalı olabilir. Firmalar; müşterilerine fırsatlar, yan haklar ve diğer faydalar hakkında bilgi verebilmek adına ticari elektronik iletilerden yararlanırlar. Ayrıca, birtakım güvenlik uyarıları da yine ticari elektronik ileti aracılığıyla iletilir. Kullanıcılar; bu iletiler sayesinde ticari ilişkilerinin olduğu kurum hakkında en güncel bilgilere ulaşabilirler. Bunun yanı sıra, iletişim kopukluğundan kaynaklı olarak yaşanan can sıkıcı sorunların da üstesinden gelinir.

Ticari elektronik ileti; genellikle fırsatları ve kampanyaları duyurur. Müşteriler; işlerine yarayabilecek türden bilgileri de yine bu iletiler sayesinde elde ederler. Bunun yanı sıra, tebrik mesajları, müşteri memnuniyet anketleri, ücretsiz hizmet ve fayda tanıtımları da yine ticari elektronik ileti içerisinde kendisine yer bulur. Kullanıcılar; ticari elektronik iletiler sayesinde kurumlardan çok daha iyi hizmet alma ayrıcalığına erişirler.

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İstenmeyen e-postalar ve SMS’ler can sıkıcı olabilir. Bazı insanlar; hiçbir alakalarının olmadığı kişi ve kurumlardan gelen e-posta ve SMS’ler yüzünden hayat standartlarının düşmesi gibi sorunlar ile karşılaşırlar. Bu sorunun üstesinden gelebilmek adına ileti yönetim sistemi devreye girer. Birçok kişinin aklında ticari iletim yönetim sistemi nedir sorusu mevcuttur.

İleti yönetim sistemi; hizmet sağlayıcıların, firmaların ve kurumların güncel ticari elektronik ileti onaylarını kaydettikleri veri tabanı sistemi olarak tanımlanabilir. Hatta, ulusal bir veri tabanı olmasıyla dikkat çeker. Tüketiciler; birer ileti alıcı olarak onay ve ret haklarını kullanabilirler. Bunun yanı sıra, tüketiciler; İys sistemine dahil olarak önceden vermiş oldukları ret veya onay hakkında birtakım düzenlemeler yapabilirler.

İleti yönetim sistemi; insanların güvenlik açısından çok işine yarayacak özellikleri ile dikkat çeker. Tüketiciler; ticari elektronik ileti almak istemedikleri firmaların kendilerine ulaşmasının önüne geçmek adına ileti yönetim sistemini kullanırlar.