Sosyal Güvenliğin duayen ismi Ali Tezel Sarıyer'de…

Sosyal Güvenliğin duayen ismi Ali Tezel Sarıyer'de…

30 Haziran 2015 Salı 14:30
3866 Okunma
Sosyal Güvenliğin duayen ismi Ali Tezel Sarıyer'de…

Sorularınıza Cevap, Sorunlarınıza Çözüm Oluyoruz


Yıllarını çalışma hayatına adayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel bütün sorunlara en etkin, kesin, doğru ve yasal çözümler bulmak için çeşitli illere açtığı hizmet ofislerine Sarıyer’i de ekledi. Türkiye çapında sosyal güvenlik alanında danışmanlık hizmeti veren sosyal güvenlik uzmanı ve müşaviri Ali Tezel, Sarıyer şubesinin açılışını geçtiğimiz Kasım ayında yaptı.

nimet yanmaz

İnsan Kaynakları yöneticisi ve aynı zamanda Ali Tezel ‘in öğrencisi olan Sosyal Güvenlik Uzmanı Nimet Yanmaz Ferahevler Mah. Adnan Kahveci Cad. 55/1 (Ziraat Bankası karşısında) adresinde hizmet veriyor.

Gerek sosyal güvenlik gerekse emeklilikle ilgili konularda her geçen gün değişen yasa ve yönetmelikler nedeniyle sorularına cevap arayan Sarıyer halkı Ali Tezel'den yardım alabilecek. Ülke genelinde olduğu gibi Sarıyer’de de vatandaşların en büyük sıkıntısının sosyal güvenlikle ilgili konularda ehil olmayan kişilerden aldıkları bilgilerle zaman ve para kaybına uğraması, olduğunu belirten Sosyal Güvenlik Uzmanı Nimet Yanmaz, vatandaşların sosyal güvenlikle ilgili en net ve doğru bilgiyi Ali Tezel bürosundan alabileceklerini söyledi. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı emeklilik işlemlerinden, Torba Yasa'nın getirdiği yeniliklere, ölüm aylığından doğum borçlanmasına kadar merak edilen her konuda Ali Tezel'in bürosunda Sarıyer halkının sorularını cevaplandıracağını belirten Sosyal Güvenlik Uzmanı Nimet Yanmaz, "Sarıyer’li vatandaşlarımız artık sosyal güvenlikle ilgili konulardaki soru ve sorunlarıyla ilgili bizzat Ali Tezel bilgi ve deneyiminden faydalanarak hizmet alabilecek’’ dedi.

Sarıyer’e şube açmadaki amacının SGK ile ilgili bütün sorunlara en etkin ve kesin, doğru ve yasal çözümler bulmak olduğunu dile getiren Tezel, bu yüzden bu tür hizmet ofislerine önem verdiklerini kaydetti. Tezel, “ Vatandaşımız haklarını pek bilmiyor. Bilseler bile doğruyu nasıl bulacaklarını danışmadan çözemiyor. Birçok kişi bu hakları bilmediği gibi öğrenemiyor da. Sosyal güvenlik haklarının sahipleri olan vatandaşlarımız bu bilgileri en doğru, en hızlı ve en güvenilir şekilde ancak Ali Tezel Sosyal Güvenlik Uzmanlarımızdan öğrenebilecekler. İşte bu noktada Sarıyer halkının büromuzdan faydalanmalarını ve herkesin hakkını aramasını istiyoruz.”dedi.

Sosyal Güvenliğe Dair Haklarımızı Bilmiyoruz

Biliyorsunuz sosyal güvenlik biz daha doğmadan hatta ve hatta anne karnına düşmeden tüp bebek uygulamasıyla bizimle başlıyor. Bizim hayatımız boyunca devam ediyor. Biz öldükten sonra çocuklarımıza, eşimize aylık veya sağlık gibi hakları bırakarak bizden daha uzun yaşayan sosyal güvenlik haklarımız vardır.

Öte yandan çalışma hayatımız yani işe girmemiz 15 yaşlarında başlayabiliyor, bu süre bazen ölünceye kadar geçmekle beraber hayatımızın üçte ikisini, günümüzün ise hemen hemen yarısını alıyor. Fakat ne hikmetse ne ilkokulda, ne ortaokulda, ne lise  ne de üniversitede, hayatımızın en büyük gününün, saatinin, dakikasının, geçtiği iş hayatı konusunda tek bir ders yok.  Bizim haklarımızın hemen hemen tamamı olan ve ekonomik olarak etkileyen, soruşturulan sosyal güvenlik hakları hususunda tek bir ders yok. Biz, okullar bizi çalışma hayatına hazırlar diye bekliyoruz ama çalışma hayatı ile ilgili ders almıyoruz ve sanki ilk defa yüzme öğrenen kişi gibi havuza atlayıp çırpınıyoruz. İşçi nedir? İşveren nedir? Fazla mesai nedir? Yıllık izin nedir? İşsizlik sigortası nedir? Hakları nelerdir? Emeklilik nedir? Maaş ne zaman alınır? Hiçbiriniz bilmiyoruz… Sağa, sola sorarak, kulaktan dolma bilgilerle onunda bilip bilmediğini anlamadan, öğrenmeye çalışıyoruz.

Sadece Çalışanlar Değil, İşverenlerde Haklarını, Yasal Yükümlülüklerini Bilmiyorlar

Sadece çalışanlar mı? İşverenler de aynı şekilde, işverenler de işyeri kuruyorlar ama kendilerini en büyük sosyal sorumluluk getiren ve ekonomik sonuçları olan çalışma hayatı konusundaki cezalarla, işçi çalıştırmakla ilgili sorunlarla uğraşıyorlar. Onlar da işçinin ne olduğunu, onların haklarının ne olduğunu, borçlarının ne olduğunu  bilmiyor tıpkı işçiler gibi. İki tarafta kendi hak ve borçlarını bilmeden çalışma ortamında bir çalışma hayatı geçiriyor. İşte o yüzden dünyada en çok iş mahkemesi davası olan ülke biziz.
Kanunların bilinmediği için İşçi-işverenin devamlı karşı karşıya geldiği belirten Ali Tezel ‘‘ İşverenler de yasal yükümlülük ve görevlerini bilmediklerinden sorunlarla devam eden bir süreçle karşı karşıya kalıyorlar. İşverenlerin hem personelle ilişkilerini hem de kurumlarla ilişkilerini ve yazışmalarını hukuk çerçevesi içinde standart ve yazılı hale getirmek, yanlış uygulamaların ve ihmallerin işletmelere tazminat, idari para cezası ve diğer maliyetler olarak geri dönmesini engellemek büyük önem arz etmektedir.’ dedi.

İş Davalarında Avrupa’da İlk Sıradayız

Mesela sadece İstanbul’ da  2013  yılında SSK’ya açılmış dava sayısı 350 bin,  işverenlerin işçilere davalık olduğu sayısı 400 bin yani 750 bin dava açılmış. Demek ki  sorunlu bir alan, demek ki çatışmalı bir alan, demek ki hakları borçları bilmiyoruz.Biz bütün hayatımızda çalışanlara hak ve borçlarını öğreterek geçiririz. Böylece sorunsuz bir şekilde, çalışma hayatında işçi ile işveren çatışmadan ve kurumlarla çatışmadan bir çalışma hayatı geçiriyoruz diyorlar.
Bir başka önemli husus bizim hukukumuz diyor ki 75 milyon ülke evladı her gün yayınlanan resmi gazeteyi okur, o resmi  gazetede hangi kanun yayınlanmış, hangi yönetmelik yayınlanmış, hangi tüzük yayınlanmış bilir. Her bir cümlesini okur ve haklarını da gidip talep eder diyor. Talep etmezse o hakkı vermem diyor. Bu yüzden bizde Türkiye’nin değişik illerinde vatandaşlarımızın sosyal haklarını öğretmek adına şubeler açıyoruz. Sosyal Güvenlik Uzmanı Nimet Yanmaz bizimle beraber, Sarıyer’deki halkımızın ister işçi kesimi olsun, ister işveren kesimi olsun ister esnaf kesimi olsun  çalışma hayatından kaynaklanan ve SGK‘dan kaynaklanan sorularına cevap, sorunlarına çözüm olmak için burada Sarıyer’ de beni temsil edecek ve halkın sorularına cevap sorunlarına çözüm olacak.
Yanmaz: Vatandaşlarımızı en çok ilgilendiren konu: Sosyal Güvenlik Yasaları

Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşavirliği’nin Sarıyer  Şubesi, Sosyal Güvenlik Uzmanı Nimet Yanmaz, Ali Tezel’in elinde yetişmiş öğrencisi ve aynı zamanda, İnsan Kaynakları yöneticisi. Yanmaz ‘’Vatandaşımızı en çok ilgilendiren konular ve ne yazık ki en bilgisiz olduğu konular sosyal güvenlik yasaları. Bizim görevimiz bu yasaları en iyi şekilde anlatmak ve bireylerin haklarını Ali Tezel güvencesiyle korumalarını sağlamaktır” diye konuştu.

Yanmaz konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Sosyal Güvenlik hakkında SGK'ya da gitseniz bir cevap alırsınız. Doğru cevabı bulmak lazım. Halkın bakış açısı mı doğru, işverenin bakış açısı mı doğru, yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bakış açısı mı? Hangi cevap benim menfaatlerime en iyi cevap olur. İşte biz bu konuda Sarıyer 'de hizmet vermek istiyoruz. İşverenlerimize işyeri merkezlerinde insan kaynakları yönetimi, iş hukuku ve sosyal güvenlik mevzuatı uygulamaları konularında rehberlik hizmeti vermeye başlıyoruz.”

İş Ve Sosyal Güvenlik Hukuku Sorunlarınızı Bize Danışabilirsiniz

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku konularında, her türlü sorunda kendilerine güvenerek bilgi alabileceklerini söyleyen Nimet Yanmaz, “Emeklilik zamanınızın hesaplanması ve sorunlarınızda, emekli aylıklarınız, iş kazası ve meslek hastalığı soru ve sorunlarınız, asgari işçilik hesaplamalarınız, ihale konusu işlerde dosya incelemeleriniz, iş ve işyeri danışmanlık ihtiyaçlarınız, insan kaynakları planlama istekleriniz gibi her türlü konuda destek alabilirsiniz” dedi. Yanmaz, bunların yanında “Yurtdışı borçlanmaları, askerlik borçlanmaları, doğum borçlanması, tarım bağkur, esnaf bağkur, ölüm aylığı ve isteğe bağlı sigortalılık gibi konularda da bize danışabilirsiniz” dedi.

Güvenilir Olmayan Firmalara Aldanmayın

Nimet Yanmaz, her işte olduğu gibi bu işi de farklı kullanan yanlış insanların olduğunu, insanların umutlarıyla oynandığını belirtti. Yanmaz, “Bu tür insanlara ve firmalara karşı uyanık olun, mutlaka sertifika ve uzmanlık belgesi isteyin. Bizim firmanın bile adını kullanıp, Ali Tezel’in firmasıyız diyenler, ya da Ali Tezel’in yardımcısıyım diyenler çok oluyor. Sakın bu tür insanlara rağbet edip umutlarınızla oynamalarına izin vermeyin, paralarınızı kaptırmayın” gibi uyarılarda bulundu.

Bilgi Tel: 0212 223 73 75 - www.alitezel.com

banner69
Son Güncelleme: 30.06.2015 14:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
<