İmar Barışı resmen yürürlülüğe girdi

İmar barışının da yer aldığı kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İmar Barışı resmen yürürlülüğe girdi

İmar barışının da yer aldığı kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Sarıyer Posta
Sarıyer Posta
19 Mayıs 2018 Cumartesi 10:14
1537 Okunma
İmar Barışı resmen yürürlülüğe girdi

İmar barışının da yer aldığı kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye’nin pek çok yerleşimindeki mülkiyet sorununu sona erdirmek için hazırlanan imar barışı düzenlemesinde yeni bir gelişme yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarıyer’deki 9 mahalleyi imar barışı kapsamına aldı. Boğaz Kanunu'nda denizi gören ön görünümde olan tepelerin arka bölgeleri ve yamaçları da barışa dahil edildi. TBMM Genel Kurulu’na getirilen önerge kabul edilerek yasalaştı. İmar barışının da yer aldığı kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İMAR BARIŞI KANUNU NELER İÇERİYOR?

MADDE 16- 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 16- Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla, 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kurum ve kuruluşlara 31/10/2018 tarihine kadar başvurulması, bu maddedeki şartların yerine getirilmesi ve 31/12/2018 tarihine kadar kayıt bedelinin ödenmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilebilir. Başvuruya konu yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu ve diğer hususlar Bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemine yapı sahibinin beyanına göre kaydedilir.

Yapının bulunduğu arsanın 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde üç, ticari kullanımlarda yüzde beş oranında alınacak kayıt bedeli başvuru sahibi tarafından genel bütçenin (B) işaretli cetveline gelir kaydedilmek üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılır. 6306 sayılı Kanun kapsamında kullanılmak üzere kaydedilen gelirler karşılığı Bakanlık bütçesine ödenek eklemeye Maliye Bakanı yetkilidir. Bu ödenek, dönüşüm projeleri özel hesabına aktarılarak kullanılır. Kayıt bedeline ilişkin oranı iki katına kadar artırmaya, yarısına kadar azaltmaya, yapının niteliğine ve bölgelere göre kademelendirmeye, ayrıca başvuru ve ödeme süresini bir yıla kadar uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.

Yapı Kayıt Belgesi yapının kullanım amacına yöneliktir. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilir. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili bu Kanun uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir.

Yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, Yapı Kayıt Belgesi ile maliklerin tamamının muvafakatinin bulunması ve imar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edilmesi halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilir. Bu durumda, ikinci fıkrada belirtilen bedelin iki katı ödenir. Beşinci fıkra uyarınca kat mülkiyetine geçilmiş olması 6306 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinin uygulanmasına engel teşkil etmez.

banner69
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Melih 2018-05-31 15:42:50

http://www.sariyerposta.com/siyaset/imar-barisi-resmen-yururluluge-girdi-h56784.html

yukarıda yer alan haberiniz yanlış. Henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadı, remi gazetede yayınlanmadı

<