Sarıyer Mahalleler Birliği, İBB Saraçhane Binası önünde tapu eylemi için bir araya geldi. 

7 Temmuz’da İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen mülkiyetlerin satışı ile ilgili somut adım atılmaması üzerine Sarıyer Mahalleler Birliği, İBB Saraçhane Binası önünde eylem düzenledi.

İBB AÇIKLAMA YAPACAK

İBB yetkililerine taleplerini iletmek için bir araya gelen mahalle sakinleri, tapu hakkının uygulama sürecindeki gecikmelerin nedeni sordu. Konuya ilişkin soysal medya hesabından açıklamada bulunan Rumeli Hisarı Mahallesi Güzelleştirme Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hikmet Kaya, “Sarıyer Mahalleler Birliğimiz, bugün takdir edilesi bir irade göstermiştir. Tam 1 saat 45 dakika boyunca İBB yetkililerinin bir açıklama yapmasını bekledik. Bizlerin büyük bir mücadelesi sonunda, İBB genel kurulunda oy birliği şeklinde geçen tapu hakkımız ile ilgili 5 aylık gecikmenin nedenlerini yani bu enteresan gecikmeye dair ilgili şahıslardan anlamlı sözler duymak istedik. Yetkili makamlara hiçbir kurum ve kuruluşa ait bir ön yargımız olmadı, olamaz. Geçtiğimiz hafta içerisinde komşularımız ve hak sahiplerimiz ile birlikte aldığımız kararları uygulamak tabiî ki boynumuzun borcudur. Bu kararların gereği için bugün İBB önündeydik. İBB yetkilileri saatler sonra bize Çarşamba günü Sarıyer Mahalleler Birliğimizin Sözcü Grubuna, konuya ilişkin bir açıklama yapacaklarını söylediler. Hak verilmez, alınır! Haklarına sahip çıktıkları için Sarıyer Mahalleler Birliğimize teşekkürü borç biliriz” ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Uzun yıllar süren tapu sorununun çözümü, 2008 yılında kurulan mahalleler birliği ile verilen mücadele Temmuz ayında sonuç vermiş, Pınar ve Rumeli Hisarı Mahallesi’ndeki toplam 412 dönümlük İBB arazilerinin sokak rayiç bedeli göz önüne alınarak, satış kararı İBB Meclisi’nden oy birliği ile kabul edilerek geçmişti.