Sarıyer Mahaller Birliği adına bir basın açıklaması yapan mahalle temsilcileri pazartesi günü Büyükşehir Belediye Meclisi’ne seslerini duyurmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanacak…
Sarıyer Mahalleler Birliği adına, Kocataş, Kazım Karabekir, Derbent, Reşitpaşa, Ferahevler, Rumelihisarı, PTT Evleri, Pınar, Emirgan, Çayırbaşı, Sarıdağ, ve İstinye mahalle dernek ve kooperatifleri Sarıyer Belediyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, Islah İmar Planları’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Meclis gündemine alınmadan iade edilmesine tepki gösterildi. Mahalle temsilcileri pazartesi günü de İBB Meclisi’ne seslerini duyurmak için gideceklerini açıkladı.

1984’TE İMAR AFFI HAKKI ELDE ETTİK

Sarıyer Belediyesi önünde açıklama yapan Mahalleler Birliği, basın açıklamasında şunlara yer verdi: “Bizler, Sarıyer Mahalleler Birliği üyesi mahalle dernekleri ve kooperatifleriyiz. Kendimizi bildik bileli, yaşadığımız yerlerin hukuki güvenceye kavuşması için mücadele ediyoruz. 1984'te elde ettiğimiz imar affı hakkımız, 6306 sayılı afet yasasıyla 2015'te iptal edilecekti. Evvela, sürece müdahil olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde parti gruplarıyla 2981 sayılı Kanunun kalkmasını ertelenmesi veya bu kanundan kaynaklı hakların kazanılmış hakka dönüştürülmesi konusunu görüştük. Bu görüşmeler neticesinde mecliste bulunan 4 partinin oy birliği ile 2981 sayılı kanunun kalkması 3 sene ertelendi.  2018'e kadar vakit kazandık. Akabinde Sarıyer Belediye Meclisi 2981 sayılı kanun uyarınca ıslah planlarının hazırlanması için 2 defa oy birliği ile karar aldı.”

SÜRECİ ANLATTILAR

Islah İmar Planları’nın sürecini anlatan basın açıklaması şöyle devam etti: “2016 yılından itibaren ıslah imar planlarını çıkarma yetkisi olan Sarıyer Belediyesi ile de görüşerek tapularımız için gerekli planlar yapılabilsin diye mahallelerde sürdürülen çalışmalara destek olduk. Nihayet, Sarıyer Belediyesi bu planları hazırladı.  2017 Ocak ayından itibaren her ay iki üç mahalle olacak şekilde belediyenin hazırlamış olduğu ıslah planlarını belediye meclisinden geçirdik. Hazırlanan planlar Ocak ve şubat meclislerinde oy birliği ile geçti. Her geçen plan, onaylanmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yollandı. Ne hikmetse mart ayından sonra planlar meclisten oy çokluğu ile geçmeye başladı. Bunun gerekçesi olarak o zaman bize ilçe meclisinde grubu bulunan partiler arasında başka konulardaki anlaşmazlıklar gösterildi. Geçtiğimiz mart ayında Ocak ayından beri ilçe belediyemiz tarafından onaylanıp Büyükşehir'e yollanan planlarımızın akıbetini öğrenmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gittik. Planlarımızın komisyon tarafından incelendiği söylendi.”

BİR BÜROKRATIN YAZISI İLE GERİ GÖNDERİLDİ

Tapu umutlarının bürokrat yazısıyla bitirilmek istendiğini anlatan Mahalleler Birliği üyeleri, açıklamalarında Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösterirken,  “Nisan ayı içerisindeyse İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Sarıyer Belediyesi'ne planlarla ilgili bir "kağıt" yollandı. Bu kağıtta, sarıyerdeki 150000 kişiyi ilgilendiren ıslah imar planlarının İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine sokulamayacağını ve planların kabul edilemeyeceğini söylemekteydi. Sarıyer Belediyesinden onaylanarak yollanan planlar bir bürokratın yazısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne girmeksizin, tabiri caizse ellerinin tersiyle ilçe belediyesine geri yollandı.”

BU ŞEKİLDE GERİ ÇEVİREMEZ
Büyükşehir Belediyesi’nden geri iade edilen Islah İmar Planları’na ilişkin kararların hukuksuz olduğunu savunan Mahalleler Birliği, “Ne var ki, Büyükşehir Belediye Kanunu'nun 14. Maddesine göre ilçe belediyesinden gelen kararlar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne girmeksiniz onay veya ret alamazlar. Hele hele, bir bürokrat, neredeyse kendisine şahsi bir mektup veya dilekçe yollamışız gibi 150000 kişinin kaderini etkileyecek bir karar, bu şekilde geri çeviremez. Hele ki 'vesayet' e karşı olduğunu, vesayeti ortadan kaldıracağını söyleyenlerin bunu kabul etmesi, vesayetin arkasına sığınması tarafımızca anlaşılır bulunmamaktadır. İlçe meclisinin aldığı kararı red veya kabul yetkisi sadece Büyükşehir Meclisi'nde dir. Bu yazı ile bir bürokrat meclisin yetkilerine el koymuştur. Meclisi vesayet altına almıştır. İlçe ve Büyükşehir Meclisinin her şeyden önce yetkisine sahip çıkmasını bekliyoruz. Biz onları bürokratların arkasına saklansınlar diye seçmedik. Söz ve karar milletin ise bunu söylerken samimilerse yapacakları bellidir. Bu mecliste ıslah planlarına ilişkin görüşmede kullanacakları oydan bağımsız bir durumdur. Yetkilerine sahip çıkarlar sonra da ıslah planı yapılmasını, bizlere tapu verilmesini uygun bulmuyorlarsa çıkar mecliste olumsuz oy kullanabilirler.” ifadelerine yer verdi.

BÜROKRAT VESAYETİNİ KABUL ETMİYORUZ

Bürokrat vesayetini kabul etmediklerini belirten Mahalleler Birliği, “Bizler söz ve karar sahipleri olarak seçtiğimiz ilçe ve Büyükşehir meclis üyelerinin böyle bir bürokratik vesayet altına alınmasını da, bürokrat vesayetine teslim olmalarını da veya bürokrat vesayetinin arkasına saklanmalarını da kabul etmiyoruz. Büyükşehir ve ilçe belediye meclisinin tüm üyelerini yetkilerine ve bizlerden aldıkları oyların sorumluluğuna sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

PAZARTESİ GÜNÜ BÜYÜKŞEHİR’E GİDECEKLER

Mahalleler Birliği üyeleri pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi önünde toplanacaklarını da belirterek,  “Bu hukuksuz uygulamaya, bu vahim tutuma karşı Sarıyer Mahalleler Birliği olarak yapılan planların arkasındayız. Bu yanlış tutumun peşini bırakmamak için 8 Mayıs Pazartesi günü, saat 13.00'te, Saraçhane'deki Büyükşehir binası önünde buluşarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sesimizi duyuracağız.  Bütün mahallelerimizi, tüm komşularımızı, bu usulsüzlüğün peşini bırakmamak için planlarımızı sahiplenmeye davet ediyoruz. ”diye basın açıklamasını tamamladı.

http://www.sariyerposta.com