Baltalimanı Atıksu Ön Arıtma Tesisi’ndeki kapasitenin arttırılması ve atık sulardan enerji üretimi elde edilebilmesine ilişkin başlatılan çalışmalarda sona gelindi. 

Geçtiğimiz yıllarda yapımı tamamlanan Baltalimanı Atıksu Ön Arıtma Tesisi'ne ek olarak taş tutucu ünitesi, kaba ızgara ünitesi, giriş terfi istasyonu, ince ızgara ünitesi, kum ve yağ giderim ünitesi ve perfore ızgara ünitelerinin inşa edilmesi sürecinde sona yaklaşıldı. 

MUHTAR MÜJDEYİ VERDİ

Baltalimanı Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Aslan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, projenin tamamlanmasına az bir süre kaldığını kaydetti. Haydar, “Baltalimanı Mahallesi’nde İSKİ Biyoloji Arıtma Tesisi bitmek üzere bu son hali çevre düzenlemesi yapılıyor enkısa zamanda açılışını yapacağız” ifadelerini kullandı. 

baltalimani-tesis (2)

ÇÖKTÜRME HAVUZLARI İNŞA EDİLECEK

 Ön arıtma ünitelerinin ardından günlük 600 bin m3 kapasiteli Yüksek Yüklü Aktif Çamur Sistemi (A Prosesi) ve 960 bin m3 kapasiteli prosesi çöktürme havuzları inşa edilecek. Arıtılmış su, mevcuttaki derin deniz deşarj hattına, yapılacak olan kara hattı iletilerek tesisten uzaklaştırılması hedefleniyor. Biyolojik arıtma ile oluşacak olan çamurun arıtılması, dizayn edilecek ve kurulacak olan santrifüj tip dekantörler ile yoğunlaştırma, çamur çürütme, çamur susuzlaştırma ve çamur kurutma ünitelerinden oluşacak. 

baltalimani-tesis (1)

 2018 YILINDA HAREKETE GEÇİLDİ

1997 yılında günlük 625 bin m3'lük arıtma kapasitesiyle işletmeye alınan Baltalimanı Atık Su Ön Arıtma Tesisi, yaydığı kötü kokular ve yetersizliği nedeniyle sıkça gündeme gelmişti. Vatandaşların talebini dikkate alan yetkililer, önce ikinci bir filtre taktı ve akabinde de 2018 yılında daha büyük ve modern bir tesis için harekete geçti.

VATANDAŞLAR RAHAT NEFES ALACAK

Özellikle yaz aylarında Baltalimanı ve çevre mahallelerde yaşayan vatandaşların yıllardır kötü koku ile mücadelesi Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesisi ile bir nebze ortadan çözülse de sorun tam anlamıyla ortadan kalkmadı. Hayata geçirilen yeni proje ile birlikte problemin tamamen çözülmesi hedefleniyor.