Sarıyer Meydanı’nda yapılan kutlama, Sarıyer Kaymakamı, Sarıyer Belediye Başkanı, Siyasi Parti Temsilcileri, Dernek Kuruluşları ve Kolluk Kuvvetleri’nin katılımıyla gerçekleşti.

Sarıyer’de düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı 94. Yıl dönümü çelenk sunma töreni, öncelikle günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşma ile başladı. Daha sonra siyasi parti temsilcileri ve dernek kuruluşlarının çelenk sunumu ile devam etti. Çelenk sunma töreni, Sarıyer Kaymakamı Gürsoy  Osman Bilgin, Garnizon Komutanı, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP İlçe Başkanlığı, AK Parti İlçe Başkanlığı, MHP İlçe Başkanlığı, DSP İlçe Başkanlığı ve çok sayıda dernek kuruluşunun katılımı ile gerçekleşti.

IMG_8150Kutlama öncesi yağan yağmura rağmen Sarıyer halkı törene yoğun ilgi göstererek katılım gerçekleştirdi. Kutlama, Atatürk anıtına çelenk bırakılması sonrası saygı duruşu ile devam etti. Ardından İstiklal Marşı okunarak bayrağın göndere çekilmesiyle de tören son buldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın önemi

Yunan orduları, 23 Ağustos – 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı’yla gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal’e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordusunun ve diğer işgalci güçlerin topraklardan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen taarruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Taarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı.

Zafer Bayramı, Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve yurttaşlar, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir.