Sarıyer'de Kanlıca Mantarı sanılarak toplanılan mantarlardan yiyen 11 kişi zehirlenerek hastanelik oldu. 

Sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle ormanlık alanlarda mantar toplayanların sayısı artıyor. Mantar çeşitliliği yönünden zengin olan İstanbul'da köylüler ve doğa meraklılarının bilinçsiz topladıkları mantarlar ise bazen zehirlenmelere ve ölümlere neden olabiliyor. Yenilebilir olan Kanlıca Mantarı ile karıştırılan zehirli mantar çeşitlerinin toplanması nedeniyle zehirlenmelerin yaşandığı Sarıyer'de Belediye yetkilileri sosyal medya hesabından vatandaşları uyardı.

Ekran görüntüsü 2023-12-14 125427

Mantar Bilimi Uzmanı Jilber Barutçuyan, "Kanlıca dediğimiz mantarlar Türkiye'de en çok tüketilen mantar türlerinden. Bu mantarlara uzaktan benzeyen, sindirim sorunları yaratan mantarlar var. Bilmediğiniz mantarları lütfen yemeyin." uyarısında bulundu.

Sarıyer Sağlık İşleri Müdürü Armağan Eren ise Sarıyer'de 11 kişinin mantar zehirlenmesinden tedavi altında olduğunu söyledi.

mantar-sariyer

"SARIYER'DE, 11 MANTAR ZEHİRLENMESİ VAKASI SÖZ KONUSU"

Mantar zehirlenmelerinin ardından sosyal medya hesabından uyarı paylaşan Sarıyer Belediyesi'nin Sağlık işleri Müdürü Armağan Eren, "Geçtiğimiz hafta itibariyle yaklaşık olarak 11 vakadan ibaret bir mantar zehirlenmesi durumu söz konusu oldu Sarıyer'de. Bilinmesi gereken şu ki Kanlıca mantarı ve benzeri mantar türleri zehirli mantarlarla fiziksel anlamda benzerlikler göstermekte. Bu nedenle zehirlenme vakalarına çok açık ve adayı. 11 vakadan şuan da yoğun bakımda olan 2 vakamız var. Hayati riskleri ne yazık ki devam etmekte. Mantar konusunda profesyonel olmak çok önemlidir. Dolayısıyla fiziksel özelliklere aldanmamak lazım. Mantar için danışmak, bilgi almak her şeyden daha önemli." ifadeleri ile vatandaşları uyardı.

Editör: Levent Pehlivanoğlu