SAFFET BAŞKAN REKORA GİDİYOR

Başkan adayı çıkmadığı için ertelenen başkanlık seçimi, Covid-19 pandemi kuralları çerçevesinde Sarıyer Spor Kulübü Tesisleri'nde gerçekleştirildi. 5 dönem başkanlık yapan Saffet Akkoyun, tek aday olduğu kongrede yeniden seçildi.

Kongreye; CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, MHP Sarıyer İlçe Başkanı Hakan Başpınar, Sarıyer Belediye Meclisi AK Parti, CHP ve MHP üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, kongre üyeleri ve taraftarlar katıldı.

KONGREDE 'AKP' KRİZİ

Sarıyer Spor Kulübü'nün geleceğinin konuşulduğu kongrede zaman zaman soğuk rüzgarlar da esti. Divan Başkanı Hayati Kaptanoğlu'nun protokoldeki isimleri okuduğu esnada 'AKP İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun' sözünün hemen ardından Kurşun, bulunduğu yerden 'AK Parti' düzeltmesi yaptı.

TARAFTARLARDAN AKKOYUN'A BÜYÜK DESTEK

6. kez Sarıyer başkanı seçilen Saffet Akkoyun'a kongrede taraftarlardan büyük destek geldi. Sarıyerliler, Akkoyun'un konuşması esnasında ve kongre sonunda sık sık tezahüratlarda bulundu.

"HERKES ŞAPKASININ ÖNÜNE KOYUP DÜŞÜNMESİ GEREKİYOR"

Kongrede ilk sözü alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç oldu. Genç, “2009 yılından bu yana elimizden geldiği kadar Sarıyer Spor Kulübü'ne destek olduk. Fakat mutlaka bazı yanlışlarımız olmuştur. Herkes şapkasının önüne koyup düşünmesi gerekiyor. 'Nerede hata yaptık?' deyip özeleştiri yapılmalı ancak bu yetmez. Önemli olan gerekli dersleri çıkarıp, aynı hataları yapmamak. Yaşamın her alanında olduğu gibi futbolda da planlama yapmadan bir sonuca varılmıyor. Dolayısıyla sezon başları hedeflenen noktalara bir türlü ulaşılamıyor" dedi.

GENÇ'TEN ALTYAPI VURGUSU

Altyapı vurgusu yapan Genç, "Kulübümüzün bünyesinden çıkıp başka takımlara transfer olan genç futbolcularımız oldu. Önemli olan bunun devamını getirmek. Bu istikrarı sağlayamayacaksak ve bu da başarısızlığa neden olacaksa bir deneme yapmanın da anlamı yok. Çünkü ortada gerek maddi gerek manevi anlamda çok büyük emekler var. O yüzden kulübümüzün başarılı olması için gerekli şartları oluşturmalıyız" diye konuştu.

"HER SARIYERLİNİN SÜREÇTE YERİNİ ALMASI GEREKİYOR"

"TFF'nin tüm kulüplere şirketleşme gerekliliğini getirdğini söyleyen Genç, "Sarıyer Spor Kulübü de bu süreci yaşayacak. Bu işte gerçek anlamda sorumluluk hisseden her Sarıyerlinin süreçte yerini alması gerekiyor. Gerek öneri gerek çözüm odaklı eleştiriler ile bu sürece katkıda bulunmalıyız. Ben buna sağduyu ile yaklaşılacağına inandım. O yüzden Nevzat Aydın'ı ikna ettik. Aynı zamanda Ferhat Göçer'in Saffet Akkoyun ile Nevzat Aydın arasındaki ilişkinin yeniden oluşturulmasında çok büyük katkısı oldu" ifadelerini kullandı.

"HERKES TEK BİR HEDEF ETRAFINDA TOPLANMALI"

Genç, "Sporda siyaset ön plana çıktığında nasıl sorunlar ortaya çıktığına şahit olduk. O yüzden herkes çok ciddi bir özveriyle yol yürümesi gerekiyor. Hiçbir siyasi argümanı ön plana çıkarmadan bir yol haritası çizip, hedefe kol kola yürüyeceğiz. Tribündeki taraftarlardan yöneticilere kadar herkes tek bir hedef etrafında toplanmalı" şeklinde konuştu.

"BU MALİYET SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"                        

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, "Türk futbolu çok büyük sıkıntıda. Kulüplerimiz olağanüstü mali kıskaç altında. 2013 yılında galibiyet primi 65 bin TL iken iki maç kazanınca takımın yıldızının maliyetini karşılayabiliyordunuz. 2021 yılında da galibiyet primi 65 bin TL ancak ortalama bir futbolcunun maliyetini karşılamak için 10 maç kazanmanız gerekiyor. Türkiye'de enflasyonun 10 yıl içerisinde 7-8 kat arttığı bir dönemde Spor Toto'nun spor kulüplerine verdiği desteği 10 yıldır değiştirmemesini anlamak mümkün değil. İddia ve Spor Toto gelirlerinden 1.,2., 3. lig'deki takımların aldığı ücretler güncellenmeli. Çünkü bu maliyet sürdürülebilir değil. Ayrıca TFF'nin yayın gelirlerinin çok büyük bölümünü sadece Süper Lig takımlarına verip, çok az bir miktarını da alt liglerdeki kulüplerine vermesi de yanlış" dedi.

"SARIYER SÜPER LİG'E OYUNCU GÖNDERECEK BİR SİSTEM KURMALI"

Zeybek, "Alt liglerdeki takımlar yabancı oyuncu oynatamadığı için yetiştirici ve yarışmacı kulüpler olmalı. Sarıyer de kendi özeleştirisini yaparak, altyapıya daha çok önem vermeli. Altyapıdan A takıma, oradan da Süper Lig'e oyuncu gönderecek bir sistem kurmalı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile geçtiğimiz ay kulübümüzden Hatayspor'a transfer olan Bertuğ Yıldırım ile ilgili konuştum. Bana 'bu futbolcuyu A Milli Takım'ın santraforu yapacağız ve kulübümüze büyük bir gelir kazandıracağız. Teknik Direktörümüz Ömer Erdoğan ile konuştuk ve forma şansı da vereceğiz' dedi. Başkan Lütfü Savaş Sarıyer'in genç futbolcularını yakından takip ediyor. Çünkü Sarıyer büyük bir marka. 3 büyük kulüpten sonra İstanbul'un en büyük markası Sarıyer Spor Kulübü'dür" diye konuştu.

"SARIYER HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR"

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, "Sarıyer Spor Kulübü 1940 yılında kurulmuş, büyük başarılar elde etmiş bir kulüptür. Sarıyer markası hepimizin ortak değeri, siyasi parti mensuplarının dönem dönem görev aldığı ancak siyasetin ön plana çıkmadan birleştirici bir güç. Kulübümüzde siyasetin yapılmadığı bir ortam görmek istiyoruz. Fakat 19 yıllık AK Parti iktidarında ve şu an Cumhuriyet İttifakı ile birlikte yürüttüğümüz bu yönetimde ülkemize yapılan spor yatırımlarını anlatmaya kalksam saatlerce bitiremem. O yüzden bu konulara girmeyeceğim. Biz de kulübümüz için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Son olarak bugüne kadar kulüpte görev yapan yönetiminden futbolcusuna kadar herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Saffet Akkoyun başkanlığındaki yeni yönetim kurulana da başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

BAŞPINAR'DAN SAFFET AKKOYUN'A TEŞEKKÜR

MHP Sarıyer İlçe Başkanı Hakan Başpınar, "Başkan Saffet Akkoyun'a Sarıyer Spor Kulübü için elini değil, gövdesini taşın altına koyduğu için teşekkür ediyorum. Bizim siyasi düşüncelerimiz olabilir ancak hepimizi bir araya getiren Sarıyer Spor Kulübü'dür. Lacivert beyazlı formaya ve Sarıyer armasına olan sevgimizdir... Uzun yıllar futbolda başarı yakalayamadık. Bunun nedenlerini göz önünde bulundurarak, bundan sonra birlik ve beraberlik içerisinde ne yapılması gerekiyorsa biz yapmaya hazırız. Allah Sarıyer'in yar ve yardımcısı olsun" şeklinde konuştu.

SAMİ CANEL'DEN SİYASİLERE ÇAĞRI!

Sarıyer'in en eski üyelerinden Sami Canel, "Bu tesisler Sarıyer Gençlik Kulübü'nün malı olmadıkça yönetimler hiçbir şey yapamaz. Bizden çok daha küçük ilçelerde bile spor tesisleri ilçeye aittir. Bir telefonla kapalı spor salonları, tribünler yapılıyor. Bu tesisler yapılırken ilçe başkanıydım. Fakat Adalet Partisi'nin ilçe başkanıyla kola kola gezerek, bu tesisleri yaptık. Şimdi de sizden aynısını bekliyorum. İktidarı ve muhalefeti birlik olun. İktidar bir telefonla tesisi Sarıyer Gençlik Kulübü'ne devredilmesini sağlayabilir. İşte o zaman siyasiler bana fayda sağlamış olur. Bizim için ilçe başkanları değil, Sarıyer Gençlik Kulübü vardır. Partiler gelir geçer, Sarıyer baki kalır. Yıllardır söyleniyor fakat hiçbir ilçe başkanı bunu yapmadı. Sarıyer gençliğinin buna ihtiyacı var. Ayrıca yan taraftaki 250 metrekarelik arazi, kapalı spor salonunun yanındaki 750 metrekarelik alanın paftaları bende. Şampiyon olduğumuz sezon oraların alınması kararlaştırılmıştı. Bir de onlar eklenirse çok daha iyi olur. Zaten bu araziler imarda spor alanı olarak ayrıldı. Hiç kimse spor tesisi dışında başka bir inşaat yapamaz" dedi.

"KAMP BİNAMIZ YIKILMAK ÜZERE"

Sarıyer Spor Kulübü Başkanı Saffet Akkoyun, "Herkes siyaset yapabilir, düşüncesi farklı olabilir ama Sarıyer Spor Kulübü'nde hiç kimsenin siyaset yapma hakkı yoktur. Kim olursa olsun ben buna izin vermem. İktidar ve muhalefet burada. Biz bir şey istiyoruz. Birlik ve beraberlik. Eğer bunu sağlayamazsak başarıya ulaşamayız. Gittiğimiz yerlerdeki spor tesislerini görüyoruz. Şimdi soruyorum. Bizim tesislerimiz nerede? Yapılan konuşmalarda başarısız olduğum söylendi. Evet bunu kabul ediyorum. Bir üst lige çıkamadık. Fakat gerekli koşullar oluştu mu? Gençlerimizin antrenman yapacağı bir yer gösterin. Oyuncuların duş alacağı odaları yok. Bunların dışında bir uyarı daha yapmak istiyorum. Kamp binamız yıkılmak üzere. 15 gün sonra takım toplanacak. Oyuncularımız kampa nerede girecek? İlk yönetim toplantımızı yaptıktan sonra belediye başkanı ve ilçe başkanlarını ziyaret edeceğiz. Gerekirse taleplerimizi söke söke alacağız" diye konuştu.