Sarıyer’de deniz polisi tarafından birer gün arayla düzenlenen operasyonlarda, 4,5 ton kaçak midye ele geçirilirken 6 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Liman Şube ekipleri, Sarıyer Rumeli Hisarı sahil çevresinde kaçak midye avcılarına yönelik bir dizi operasyon gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalar çerçevesinde deniz kenarından kıyıya çuvallar içinde midye atıldığını tespit eden polis, 30 çuval içinde 1,5 ton ağırlığında kaçak ve yasak bölgede midye ele geçirdi. Olayla bağlantılı D.T. ve A.A. isimli 2 şüpheli yakalandı.

Bu sırada kıyıda duran bir teknenin güvertesinin ıslak olmasından şüphelenen polis, olay yerine dalgıç polis çağırarak çalışma gerçekleştirdi. Dalgıç polislerin dalış yaptığı su altında kaçak avlanıldığı belirlenen 3 ton ağırlığında midye, avcılıkta kullanıldığı belirlenen 50 metre halat ve 1 algarna ele geçirildi. Y.K. isimli 1 şüpheli ile birlikte dalış yapan 3 şüpheli daha yakalandı.

Yakalanan 6 şüpheli ve tekneye 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu'na göre yasak yerde mide avcılığı yapmaktan işlem başlatıldı. Şüphelilere ayrı ayrı olmak üzere 8 bin 279 lira, toplamda ise 47 bin 349 lira para cezası kesildi. Ele geçirilen 4,5 ton midyenin tekrar canlılığını sürdürebilmesi ve doğal yaşama kazandırılması için denize geri döküldüğü belirtildi.

Editör: Levent Pehlivanoğlu