AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, restorasyonu tamamlanan Sarıyer Ali Kethüda Camii’sini ziyaret etti. 

Sarıyer’in en eski camilerinden olan ve II. Mustafa zamanında sadrazam kethüdası olan Ali Efendi tarafından yaptırılan Ali Kethüda Camii’nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Önümüzdeki hafta müteahhit firma ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün imzalayacağı protokol ile de caminin ibadete açılma tarihi netleşecek. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sarıyer Yenimahalle Caddesi üzerinde bulunan Ali Kethüda Cami’nin restorasyon çalışmalarına 2020 yılında başlamıştı. Temmuz 2021 tarihinde bitirilmesi planlanan tarihi yapıdaki bakım-onarım işlemlerinin büyük bir bölümü tamamlandı. 

RESTORASYONU TAMAMLANDI

Camiye ziyarette bulunarak yetkililerden bilgi alan AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun; “Restorasyonu tamamlanarak yeniden ihya edilen ecdat yadigârı tarihi Sarıyer Ali Kethüda Cami’mizi, Vakıflar 1. Bölge Müdürü Hayrullah Çelebi ve teşkilatımızla birlikte ziyaret ederek yerinde incelemelerde bulunduk” dedi.

17. YÜZYILDA YAPTIRILDI

Sarıyer’de Yenimahalle Caddesi üzerinde bulunan Ali Kethüda Cami, Sarıyerlilerin ibadetlerini yerine getirdiği en önemli camilerden biri. III. Mustafa dönemi Sadrazam kethüdası Ali Efendi tarafından 17. yy’da yaptırılan asırlık tarihi cami, Sarıyer merkezinde bulunan tek tarihi yapı olma özelliğini yaşıyor.