Sarıyer Mahalleler Birliği önderliğinde halk, Rumeli Hisarüstü ve Pınar Mahallesi’nde “Artık yeter” demek için birleştiler. Vatandaşlar seslerini duyurmak amacıyla açıklamalarda bulundu.

Artık yeter diyerek tepki gösteren Sarıyer Mahaller Birliği, Rumeli Hisarüstü ve Pınar Mahallesi’nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Sarıyer ve Büyükşehir Belediye Başkanlıkları, Siyasi Parti Yetkililere “Söz şereftir” diyerek basın açıklamasında bulunan Sarıyer Mahalleler Birliği, “Herkes verdiği söze sahip çıkmalıdır” dedi.

Sarıyer Mahalleler Birliği, “Yakından bildiğiniz üzere, Sarıyer’in bizler yani Sarıyer’in “Tepe Mahalleleri’ndeki vatandaşlar olarak, kanunlardan doğan haklarının yerine getirilmesi çok uzun süredir hak arama mücadelesi sürdürmekteyiz. ‘Artık yeter!’ demek için toplandık. Şimdiye kadar bizleri oluşturan, dernek ve kooperatifler, mahallelerimizin muhtarları, kanaat önderleriyle yapılması gereken her şeyi yaptık. Bu süreçlerde bizlere mücadelemizde destek veren dostlarımıza teşekkür ediyoruz.”

Ne diyoruz;

• Hayatlarımızla umutlarımızla oynanmamalıdır.

• Bütün siyasilerin verdikleri sözlerin arkasında durmalıdır.

• İBB Meclisi’nden tapularımızın verilmesi kararı oy birliğiyle geçmelidir.

Başta 2981 sayılı kanun olmak üzere, kanunlardan doğmuş olan tapu hakkımız yıllardır unutturulmaya çalışıldı. Unuttuk mu? Unutmadık!

Böyle toplaşarak, toplantılar yaparak olmaz bu işler dediler fakat yanıldılar. Hakkını bilen ve hakkını arayan en büyük güçtür halk. İşte biz; kendi arasında hiç bir ayrımcılık yapmadan birlikte tapu mücadelemizi sürdürdüğümüz için bu noktaya geldik.

Tapu tahsis belgeleri geçersiz dediler. “2981 sayılı kanun mu kaldı” dediler. “Buralar değerlendi sizlere vermezler” dediler. Her seferinde biz de, “Hayır” dedik. Kanunları da, haklarımız da, verilen sözleri de unutmadık, unutmayacağız.

Sarıyer mahallelerinden Pınar Mahallesi ve Rumelihisarüstü Mahalleri’ndeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazilerin biz hak sahiplerine sokak emlak rayiç değerinden satılması için aylardır bekliyoruz. İBB Hukuk Komisyonu toplantısına katıldık, bütün siyasi partilerin yetkilileri ile görüştük, beklentilerimiz anlattık. Bugün taleplerimizi ifade eden temsilcilerimizin ve taleplerimizin arkasında olduğumuzu, herkese göstermek için toplandık.

Tapularımızı sokak emlak rayiç bedelinden istiyoruz. Oyalanmaya ve ötelenmeye de tahammülümüz yoktur. Herkes verdiği söze sahip çıkmalıdır. Söz şereftir.

SARIYER MAHALLELER BİRLİĞİ