Sarıyer, İNGEV’in hazırladığı “İnsani Gelişme Endeksi İlçeler - 2021” raporunda “Çok Yüksek İnsani Gelişme” grubunda birinci sırada yer aldı.

Sarıyer günden güne değer kazanıyor. İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından Türkiye’de 32 şehirde nüfusu 150 binin üstünde olan ilçe belediyeleri ile üç büyük ilin bütün ilçelerini kapsayan 160 ilçenin değerlendirildiği İnsani Gelişme Endeksi (İGE-İ 2021) çalışmasının sonuçları açıklandı. 

sariyer-belediyesi-sükrü-genc (4)

Rapora göre 2021 yılında en fazla gelişme gösteren İstanbul ilçe belediyeleri Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Şişli,  Üsküdar, Maltepe ve Sarıyer oldu.  Sarıyer Belediyesi ayrıca Çevresel Performans kategorisinde birinci sırada yer aldı. Çalışmada 9 alt endeks ve 81 değişken kullanıldı.  

İlçeler;  Yönetişim ve Saydamlık, Sosyal Kapsama, Ekonomik Durum, Eğitim, Sağlık, Sosyal Yaşam, Çevresel Performans, Ulaşım ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği başlıklarında değerlendirildi. Veriler ise yerel yönetim faaliyet raporları, merkezi istatistiklerin analizi, belediye web siteleri ve sosyal medya hesapları analizi ve gizli vatandaş çalışması yapılarak toplandı.

sariyer-belediyesi-sükrü-genc (5)