Geçtiğimiz günlerde Uskumruköy’de İYİ Partililerin de satışın durdurulması için protesto düzenlediği arazinin 3. kez ihaleye çıkarılacağı ifade edilirken, satılacak parselin imar durumunun “ağaçlandırılacak alanlar” kapsamında olduğu ileri sürülmesinin ardından Sarıyer Belediyesi, basın açıklaması yaparak yalanlandı.

Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen kararlarla son aylarda Uskumruköy ve Zekeriyaköy’de 4 ayrı belediye parselinin satışa çıkarıldığını belgelerle yayınlamıştı. Bu arazilerin toplam muhammen değeri yaklaşık 500 milyon lira olarak belirtilmişti. Sarıyer Belediyesi, yerel seçimlere sadece birkaç ay kala yine arazi satışıyla ilgili meclisten yeni karar aldırmayı sürmüştü. Bu kapsamda Uskumruköy Mahallesi 1450 ada 11 nolu parselin 21 Aralık tarihinde ihale edilmesi ilana çıkmıştı. 66 milyon lira değer biçilen arazi 2 bin 942 metrekare büyüklüğünde. Satış konusunun gündeme gelmesinin ardından İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı, söz konusu arazi önünde protesto eylemi yapmış, “Sarıyer’in Şükrü Genç tarafından parsel parsel satılmasına dur denilmesi” çağrısında bulunmuştu.

Sarıyer Belediyesi’nden yapılan açıklama, satış süreci detaylı bir şekilde anlatılırken söz konusu arazinin daha önce 2 kez ihaleye çıkarıldığı, 21 Aralık’taki satış ihalesinin ise 3’üncü işlem olacağı ifade edildi. Belediyeden yapılan açıklamada en şaşırtıcı bilgi ise söz konusu arazinin imar planlarında; “ağaçlandırılacak alanlar” fonksiyonunda kaldığı ileri sürüldü.

Sarıyer Belediyesi imar planlarında söz konusu parsel, ağaçlandırılacak alanlar aynı zamanda DÜŞÜK YOĞUNLUKLU KONUT ALANI olarak görülüyor. Belediyenin açıklamasında “düşük yoğunluklu konut alanı”nı bölümü gizlenirken arazide, AYRIK nizam maksimum yükseklik 6.50 olan 2.5 katlı villa yapılabiliyor. Arazinin emsali yani KAKS’ı ise 0.30.

SARIYER BELEDİYESİ’NİN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI;

sariyer-belediyesi1

Editör: Levent Pehlivanoğlu