Sarıyer Belediyesi önünde toplanan ve yıllardır tapu mücadelesi veren halk, sokak emlak rayiç bedeli üzerinden verilen tapu hakkı sözünün tutulmasını istedi. Belediye binasına akın ederek tapu sorunun halledilmesi için dilekçe verip 15 Kasım’da İBB önünde toplanacaklarını söylediler.

Sarıyer Mahalleler Birliği üyeleri, İBB Meclisi'nden geçen kararın ardından Sarıyer Belediyesi'nin okak emlak rayiç bedeli üzerinden verilen tapu hakkı sözünün olduğunu fakat bu sözlerinde durmadıklarını söylediler.  Vatandaşlar, tapu fiyat bedellerinin düşürülmesini ve bu bedellerin sokak emlak rayiç bedeli üzerinden değerlendirilmesini istedi. 

sariyer-mahalleler-birliği-sariyer-posta-1-1

YUCAK: “BİR AN ÖNCE MECLİS GÜNDEMİNE GETİRİLMELİ”

Sarıyer'in Sarıdağ, Kocataş, Kazımkarabekir, Çayırbaşı, Cumhuriyet, Derbent, Poligon, Reşitpaşa, Emirgan, Rumeli Hisarı Mahallelerinden bir araya gelen vatandaşlara seslenen Mahalleler Birliğinin gönüllü hukukçusu Erbay Yucak, "Sarıyer Mahallelerine gelmekte olan ecri misillerin durdurulması tapu bedelinin söz verildiği gibi belediye sokak emlak rayiç bedeli üzerinden hesaplanarak verilmesi başta İBB Arazileri olmak üzere hazine, vakıf, şahıs arazilerinin tapu çalışmalarının bir an önce Meclis gündemine getirilmesi tapular alınmadan ve imar geçmeden kentsel dönüşümün başlatılmaması, Sarıyer Mahallelerine uygulanacak imar planlarının katılımcılık esas alınarak plan sürecine mahalleli dahil edilmelidir" diye seslendi.

COŞKUN: AK PARTİ OLARAK SORUNUN TAKİPÇİSİYİZ

Vatandaşların tepkisi üzerine AK Parti Sarıyer Meclis Grup Başkanı Hüseyin Coşkun, mahallelerin bu taleplerinin görmezden gelinemeyeceğini ve AK Parti olarak bunun takipçisi olduklarını belirterek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek için çaba sarf edeceklerini söyledi. Coşkun, "Kasım ayı İBB meclis gündemine getirilmesi için çalışmalara devam ediyoruz." dedi.

Yüzlerce Sarıyerli tapu sorununun çözümü için Sarıyer Mahalleler Birliği’nin hazırladıkları dilekçelere imza attı. İmzalanan dilekçeler, Sarıyer Mahalleler Birliği temsilcileri Sarıyer Belediyesi Kasım Meclisi'1. oturumu öncesi CHP ve AK Parti Meclis grup salonuna girerek grup başkanlarına teslim ettiler.

BELEDİYEYE DİLEKÇELERİNİ TESLİM EDİP 15 KASIM'DA İBB ÖNÜNDE OLACAKLARINI SÖYLEDİLER

Sarıyer Mahalleler Birliği temsilcileri Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'e verilmek üzere dilekçelerini Belediye'nin yazı işlerine teslim ederek etkinliklerine son verdiler. Yüzlerce Sarıyerli vatandaş 15 Kasım Çarşamba günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde olacaklarını kamuoyuna seslenerek olaysız bir şekilde belediye önünden ayrıldılar.