Merkez üssü Kahramanmaraş'ta yaşanan ve 10 ili etkileyen  epremi’nin olduğu günden itibaren harekete geçen AFAD Sarıyer Koordinasyon Ekibi, 7 gün boyunca, hiç ara vermeden afetzedelerin yanında yer aldı.

 AFAD Sarıyer Gönüllüleri Koordinatörü Fulya Kaya tarafından oluşturulan ekip, deprem bölgesinde yara sarmak için canla başla çalıştı.

Sarıyer’den bölgeye gönderilen ekiplerin koordinasyonunu sağlamanın dışında her türlü ihtiyaçları temin etmek için de çaba gösteren Sarıyer ekibi sahadaki diğer ekiplerin lojistik ihtiyaçlarının karşılanması, afetzedelere gıda, ilaç ve çadır gibi ihtiyaçların sağlanması, afetzedelerin ve saha gönüllülerinin tahliye edilmesi gibi pek çok operasyon büyük bir özveri ile gerçekleştirdi.

AFAD; SAHADAKİ GÖNÜLLÜLERİN HABER MERKEZİ OLDU

Sahadaki diğer ekiplerin ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele eden Sarıyer AFAD koordinasyon ekibi, hayırseverler, bireysel gönüllüler, iş insanları ve diğer afetle mücadele ekipleri gibi afet anında ihtiyaçları karşılayabilecek pek çok şirket, kişi, kurum ve kuruluşu kendi veri havuzunda toplayarak, sahadaki gönüllü ekiplerin zor durumda kalmasını engelledi. Özellikle çadır tedariki konusunda sıkıntı yaşanan afet döneminde, deprem bölgelerindeki tüm çadır kentlerin ve tahliye noktalarının bilgilerini veri havuzunda birleştiren gönüllü ekip, talepte bulunan saha ekiplerini çadır kentlere, transfer olması gereken ekipleri ise transfer noktalarına yönlendirerek, saha ekiplerinin mağduriyetini önledi. Gönüllü ekiplerle iletişimi, depremin ilk gününden itibaren hiç koparmayan koordinasyon ekibi, depremin ikinci gününün gecesinde, dışarıda mahsur kalan gönüllü bir ekibin başarılı bir şekilde transfer edilmesini sağladı. Koordinasyon ekibi, sahadaki son gönüllü İstanbul'a dönünceye kadar faaliyet göstermeye devam etti.

AFETZEDELERİN İHTİYAÇLARINA KOŞULDU

Sahadaki gönüllülerin haricinde WhatsApp gruplarına gelen ihbarları da değerlendirerek afetzedelerin ve diğer ekiplerin ihtiyaçlarını tespit eden   gönüllüler, yardım sağlayabilecek kişilerle irtibata geçerek, afetzedelerin ve kendilerinden bağımsız ilerleyen diğer gönüllülerin gıda, barınma, ekipman gibi temel ihtiyaçlarının ulaştırılmasına büyük bir ölçüde yardımcı oldu.

Ayrıca AFAD Sarıyer Koordinasyon ekipleri, kendilerinin yardım ulaştıramayacağı durumlarda, AFAD’ın bölgedeki acil durum masalarına ihbarda bulunmayı ihmal etmedi.