Şakayık çiçekleri; sıkı tomurcuklardan, yemyeşil ve kabarık çiçeklere dönüşerek şahane görünürler. Her yıl kısa sürede büyüyüp çiçek açan sınırlı sayıda türlerden biri olmaları, onları daha da özel kılıyor. Kökenleri Çin’e dayanan şakayık çiçekleri, baharın sonlarında çok yüksek talep gördükleri için dünyanın her yerinde yetiştiriliyorlar.

Şakayıklar, uzun ömürlü olmaları sebebiyle bir kere sahip olduğunuzda, hayatınızın geri kalanında size arkadaşlık edebilirler. Sizlere uzun süre arkadaşlık eden bu çiçeklerin sembolik anlamlar taşıması da şaşırtıcı değil! Çünkü, aşk ve evlilik yıldönümü çiçeğidir. Bu nedenle şakayık buketleri, yumuşak ve romantik yaprakları ile gelinler için eşsiz bir seçimdir.

Şakayıkların romantizmi, şefkati, refahı ve mutlu bir evliliği sembolize ederken, iyi şans ve refah getirdiğine inanılır. Bu nedenle, evinize satın almak için çiçek seçimi yaparken bu küçük gerçeği aklınızda tutmanızı önemle tavsiye ederiz. Şakayık çiçeklerinin bunların yanı sıra baş ağrılarını, astım semptomları ve doğum ağrısını hafifletebileceğine inanılıyor. Dolayısıyla, kimi insanların evini süslerken, tıbbi amaçlarla da kullanılıyor.

Şakayık Renkleri Nelerdir?

En yaygın tonlar pembe, beyaz ve sarı olmakla birlikte, şakayık mavi hariç her renkte mevcuttur. Ribbon Flowers ile favori renk tercihinize veya ev ve bahçenize uyan renge göre istediğiniz seçimi yapabilirsiniz. Özellikle hediye etmek için alınan bazı tonların sembolize ettiği farklı anlamlar vardır:

●     Beyaz şakayık: Utangaçlığı sembolize eder, bu nedenle yanlış bir şey söylediğiniz veya yaptığınız ve özür dilemek istediğiniz zamanlar için harikadır. Kapılarında güzel bir beyaz şakayık buketi göründüğünde kimse kin tutamaz!

●     Pembe şakayık: İyi şans ve refahı simgeledikleri ve düğün buketleri için çok popülerdirler.

●     Kırmızı şakayık: Bu tonlar; sevgiyi, tutkuyu, onuru ve saygıyı simgeler. İlişkinizin hangi aşamasında olursanız olun, eşinizin büyük bir kırmızı şakayık buketine bayılacağına eminiz!

Tüm bu özellikler sizlerde harika bir şakayık buketi alma isteği uyandırdıysa, Ribbon Flowers’ın farklı renk seçenekleriyle sunduğu çeşitlere hemen göz atabilirsiniz!

Şakayık Çiçeği Bakımı Nasıldır?

Şakayık çiçeği, serin bir iklimde yaşadığınız sürece evde büyüyebilir. Çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar ve sert kış mevsimlerinde bile hayatta kalabilirler. Bahçenize bir kez ektikten sonra şakayıklar, gelecek yıllar boyunca her yıl güzel ve taze çiçekler vermeye devam edecektir. Şakayık çiçeği bakımı adımları genel olarak şunlardır:

●     Erken sonbaharda veya yetişkin şakayıklar için ilkbaharda ekilir.

●     Yumruyu organik bir gübre veya turba yosunu ile toprağa ekin.

●     Her yumru için yaklaşık on sekiz inç genişliğinde ve 18 inç derinliğinde bir çukur kazın.

●     Delikleri, bitkiler birbirinden en az 3 fit uzakta olacak şekilde yerleştirin.

●     Çukuru yaklaşık yarısı toprakla doldurun.

●     Bu sırada 5-10-5 gibi bir avuç dolusu dengeli gübreyi karıştırın.

●     Bahçe yumrularını, en üstteki gözü yer yüzeyinin 2 inçten fazla altına gelecek şekilde dikin. Çok derine ekilen bir yumru, çiçek açmakta zorluk çekecektir.

●     Yumrunun etrafına biraz toprak koyun ve iyice sulayın. Ardından deliği kalan toprakla doldurun ve sıkıca bastırın.

●     Yumru yerleşmek için tekrar su ekleyin.

●     Grefti kaplayan 4-5 inç toprakla bir ağaç şakayık yumrusu dikin.

Bundan sonra toprak kurudukça çiçeklerinizi sulayarak uzun ömürler yaşamasını sağlayabilirsiniz. Şakayıkları malçla boğmanıza gerek yok! Soğuk havaların şiddetli olduğu bir bölgedeyseniz, ekimden sonraki ilk kış için çam iğneleri veya kıyılmış ağaç kabuğu ile çok gevşek bir şekilde malçlayabilirsiniz. İlkbaharda malçları tekrardan çıkarabilirsiniz.