Günümüzde en çok rağbet gören sigorta çeşitlerinden bir tanesi sağladığı imkânlar nedeniyle tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası yani TSS, sigortalı olup özel hastane imkânlarından faydalanmak isteyenler için uygulanmaktadır. Yani bir kişi tamamlayıcı sağlık sigortası primlerini ödeyerek özel hastanelerde bölüm fark etmeksizin muayene ve tedavi olabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet güvencesiyle sunulmaktadır. Bu nedenle insanlar gönül rahatlığı ile TSS yaptırabilirler. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılamadığı ya da ücret limitlerini aşan tedavi giderleri ortaya çıktığında TSS devreye girer. TSS sayesinde SGK anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarında muayene ve tedavi olmak mümkün olur. Tüm masraflar sigorta tarafından karşılanarak kişiye ekstra bir masraf çıkmaması amaçlanır. Bu da günümüzde çok büyük bir avantajdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın bir diğer önemli avantajı da doğum sigortası kapsamına da dahil olmasıdır. Yatarak ve ayakta tedavi poliçe teminatı var ise ek prim ödeyerek doğum sigortası da yaptırmak mümkündür. Bu teminatın sağlanabilmesi için kişinin TSS yaptırdığı esnada hamile olmaması gerekir. 1 ay bekleme süresi ile doğum sigortasından faydalanmak mümkün olabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Sağladığı Avantajlar

Tamamlayıcı sağlık sigortası özellikle özel sigorta yaptıracak durumu olmayanlar için uygun fiyatı ve yüksek kalitesi ile büyük avantaj sağlar. Hele ki ağır bir hastalık söz konusu ise bu süreçte masrafları düşünmek kişinin sağlığını daha da kötüye götürebilir. Ağır bir tedavi geçirmiş olsa bile kişi ağır masraflar altında ezilmeyecek ve bu süreci maddi manevi rahat bir şekilde atlatacaktır. Ayrıca TSS iş verenler için de büyük avantaj sağlar. Çünkü özel sağlık sigortasında olduğu gibi iş verenler gelir vergisi indiriminden de faydalanabilmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası bireyin çocuklarını da kapsayabilir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile birlikte Çocuklara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırarak tüm ailenin güvence altına alınması sağlanabilir. Hem bireyin kendisi hem de çocukları teminat kapsamında yer alan sağlık giderlerinden muaf olacaktır. Anlaşmalı olan bir kurumda ayakta ya da yatılı tedavi sürecinde masraflar bu sigorta tarafından karşılanacaktır. Poliçede kişiye özel düzenlenen esaslar sayesinde anlaşmalı kurumlar içerisinde yer almayan bir sağlık kuruluşunda da limitler kapsamında faydalanmak mümkün olacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine ek olarak diş bakım, check-up gibi hizmetlerden de faydalanmak mümkün olabilmektedir.

TSS kapsamındaki anlaşmalı kurumlardan hem bireyin kendisi hem de çocukları faydalanabilecektir. Anlaşmalı kurumlar ise internet üzerinden kolaylıkla görülebilmektedir. Bireyin adresine yakın sağlık kurumlarından faydalanmak mümkün olabilir. Bu da kişiyi hem maddi hem de manevi bir yükten kurtaracaktır. TSS avantajlarından bir tanesi de ömür boyu yenileme avantajı olmasıdır. Yani TSS ömrünüz boyunca yenileyebileceğiniz ve anlaşmalı kurumlardan faydalanabileceğiniz bir poliçedir. Hem kişi hem de çocukları ömür boyu yenilemeden faydalanabilecektir.

Kimler tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı nettir. SGK’li olan SGK prim borcu bulunmayan kişilerle birlikte emekliler ve yakınları bu sigortadan faydalanabilmektedir. TSS kapsamında 14 günlük ile 65 yaş dahil herkes bu kapsamlı sigortadan faydalanabilecektir. Ayrıca SGK’li olan, SGK prim borcu bulunmayan ebeveynler dışında, kişinin eşi ile çocukları da bu sigortadan faydalanabilir.

TSS’nin bir diğer avantajı da vergi indirimidir. İster Tamamlayıcı Sağlık Sigortası olsun ister Çocuklara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, yaptırılan sigorta ile ödenen primlerde ortalama %27 civarında vergi indiriminden faydalanmak mümkündür. Vergi indirimi sayesinde hem birey ve yakınları güvence altına alınmış olacak hem de maddi anlamda bir destek hakkı kazanmış olacaktır. TSS kapsamından faydalanmak için mutlaka sözleşmenin doğru bir şekilde okunması ve kazanılan hakların net bir şekilde öğrenilmesi gerekir. TSS hem sizin hem eşinizin hem de ve çocuklarınızın sağlığını güvence altına alır.