Yüksek yağ oranı ve besleyici özellikleriyle Türk mutfağınının vazgeçilmezlerinden palamut, 1 Eylül’de başlayan av sezonuyla birlikte en düşük fiyattan tezgahtaki yerini aldı.

Karadeniz’de gırgır teknelerinin bolca avladığı palamutun 400 gram ağırlığında 28-30 cm boyunda olanları 25-30 TL’den satışa sunulurken, 1 kg’ı bulan ağırlıkta olanlar 60 TL’den satılıyor. Geçtiğimiz hafta ideal palamut 90 TL’den satılıyordu.

YÜKSEK OMEGA 3

250 gram ağırlığındaki bir palamutta 4680 miligram Omega 3 bulunurken yüksek yağ oranı ve yüksek protein miktarı, bu balığı en çok tercih edilen deniz ürünleri sırasında üst sıralara taşıyor. Av boyutlarına göre 9 ayrı isimle tanınan palamut ailesi günümüzde Türk karasularında 45 cm’e kadar görülebiliyor. Türk denizlerinin ekosistemine göre palamut 3-4 yılda bir akın yaparak tezgahlardaki yerini alırken 2022-2023 sezonunda da palamut bereketi bekleniyor. Temmuz ayından itibaren olta ve kıyı balıkçılarının yakaladığı palamut, 1 Eyül’de başlayan balık av sezonuyla birlikte gırgır teknelerinin ağlarına da gelmeye başladı. Geçtiğimiz hafta 85 TL’den satılan palamudun aynı boyda olanının şu günlerde 50-60 TL’ye kadar düşmesi hem balıkçıyı hem tüketiciyi mutlu ediyor.

EN İYİSİ 30-35 CM BOYUNDA 40 TL’DEN SATILAN PALAMUT

Karadeniz’deki gırgır teknelerinin son 2-3 günde bolca tuttuğu palamut önce karadeniz kıyı şeridindeki illerde ucuzlarken İstanbul’da da istenilen seviyeden satışa sunuluyor. Hamsiden sonra en çok tercih edilen balık olan palamudun 28-30 cm olanının 25-30 TL’den satışa sunulduğu görüldü. Yasal avlanma boyutu 25 cm olan palamudun 400 gram ağırlığa eriştiği görülürken uzmanlar ideal avlanma boyutunun 39 cm olması yönünde görüş bildiriyor. 30-35 cm arasında olan palamutların ise 50-60 TL’den satıldığı görülüyor. İstinye’de balıkçılık yapan Hüseyin Çelik, “Tezgahımız palamutla şenlendi. Fiyatının makul seviyede olması iki tarafı da memnun ediyor. Biz 30-40 TL’den satılan palamudu tavsiye ediyoruz. Çünkü hem fırında hem tavada yapılır. Bir süre daha bu akının devam etmesini diliyoruz” dedi.