Kule vinçler, çok büyük kapsamlı vinç çeşitleridir. Kullanım alanı olarak çok geniş bir alana hitap eden bu vinçler, kullanılacak alan üzerine getirildiğinde çok hassas bir çalışma ortamı gerektirir. Eğer bu çalışma alanı içerisinde vincin çalışmasını etkileyecek olan bina, çatı ve baca gibi yapılar var ise vincin kurulum yeri başka bir alana ayarlanmalıdır. Hareket kapasitesi düşürülen vinçler, istenilen verimi sağlayamayarak düzensiz bir çalışma alanı ortaya çıkartacaktır.

Kule vinç kurulumlarında, alanında yetkin ve kurulum işinde uzman kişilerin bulunması gerekir. Bu iş konusunda yetkinliği bulunmayan insanların kesinlikle kendi başlarına bir iş yapmalarına izin verilmemelidir. Büyük boyutları ve eni düşünüldüğü zaman en ufak bir kazanın dahi çok pahalıya patlamasına kesin gözü ile bakılır. Bu sebepten dolayı kurulacak olan ekip ile şantiye içerisinde doğru bir planlama yapılmalı, tüm ayrıntılar gözden geçirilerek doğru alana, doğru bir biçimde kurulum yapılmalıdır.

Kule vinç kurulumu aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise kule vincin kurulumun yapıldığı toprak zeminin önemidir. Eğer bu zemin kullanılmaya uygun değil ise, yani zemin eğimli ve çamurlu ise kesinlikle bir kurulum yapılamaz. Çünkü herhangi bir sallanma ya da eğim bozukluğunda hassas vaziyette duran vinç hareket edebilir ve ne devrilebilir. Bu sebepten dolayı da zeminin uzmanlar tarafından incelenerek doğru bir şekilde tercih edilmesi gerekir. Zemin seçimi yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

  • Kule vincin kurulacak olduğu zemin eğimli, ıslak ve yumuşak olmamalıdır.
  • Kule vinç kurulduktan sonra etrafında herhangi bir kazı yapılmamalıdır.
  • Zeminin sallanmasına ve eğim almasına olanak tanıyan işlerden kaçınılmalı ve vincin temelinin sağlam vaziyette kalması sağlanmalıdır.
  • Zemine göre bir ayak seçimi yapılmalı ve kule vincin altında tercih edilmelidir.

Bu gibi ayrıntılara dikkat edilerek kurulumu yapılan kule vinç, sağlam bir çalışma prensibi ile tüm işlevlerini görebilecektir. Kule vinç hakkında daha detaylı bilgi almak ve satılık kule vinçleri incelemek için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz.

https://machineryline.com.tr/