İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ yeni projesi için düğmeye bastı. Sarıyer'de yer alan İETT Ayazağa Garajı arazisinde yükselecek olan projede 704 konut 334 ofis yer alacak. KİPTAŞ ve Invest iş birliği yükselecek proje, 1 milyar 939 milyon 246 bin 824 TL'ye mal olacak.

İstanbulluların merakla beklediği KİPTAŞ Ayazağa projesi İstanbul ili, Sarıyer ilçesi, Ayazağa Mahallesi 10636 ada 3 parsel üzerinde yükselecek. KİPTAŞ Sarıyer Ayazağa projesi için geçtiğimiz Ocak ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunulmuş ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci de başlamıştı. Söz konusu projenin parsel alanı 49 bin 360 metrekare şeklinde belirlendi.

Kapıcı dairelerinin yer almayacağı Maslak Koru projesinde yer alan blokların toplam oturum alanı 15 bin 165 metrekare şeklinde  belirlendi. Projede 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon, 4 oda 1 salon, 5 oda 1 salon daireler yer alacak. İnşaat alanının 265 bin 634 metrekare olarak belirlendiği KİPTAŞ Maslak Koru projesinde 2 bin 170 araçlık otopark da yer alacak. Ayrıca projede 2 ve 3 bodrum katlı yapılara yer verilecek olup, kat sayıları blok bazında değişecek.

Projenin kaba ve ince inşaat işlerinin 36 ay içinde tamamlanması planlanıyor. Ayrıca 704 adet konut ve 334 adet ticari alanın yer alacağı blokların hafriyat aşamasının da yaklaşık 330 gün sürmesi planlanıyor.

Söz konusu proje ile ilgili olarak twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, "Sarıyer’de yeni bir projeye başlıyoruz!" diyerek, "İstanbul’u depreme karşı dirençli hale getirmek için; buradan edineceğimiz geliri 1. Yenileme,  2. Güçlendirme Sistemi çalışmalarında kullanmayı hedefliyoruz. Projemizin detaylarını yakında sizlerle paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

KİPTAŞ Maslak Koru projesine en yakın yerleşim yeri 150 metre mesafede yer alırken, en yakın okul 750 metre mesafede yer alan İstinye Üniversitesi Vadi Kampüsü, en yakın hastane 500 metre mesafede yer alan Liv Hospital Vadistanbul şeklinde belirtildi. Ayrıca İstanbul Boğazı da proje alanının yaklaşık olarak 6,5 kilometre batısında yer alıyor.

Maslak Koru proje sahası D-100 karayoluna kuş uçuşu yaklaşık olarak 5 kilometre, 15 Temmuz Köprüsüne 8 kilometre, ve E-80 karayoluna ise kuş uçuşu 1 kilometre mesafede bulunuyor.

ayazağa-koru-sariyer-posta

NELER OLMUŞTU?

İETT, 27 Ekim 2021 tarihinde Ayazağa Garajı arazisini, tahmini 1 milyar 200 milyon Türk Lirası bedel ile ihaleye çıkarmıştı. Söz konusu İhaleyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi KİPTAŞ kazanmış ve  İETT ile KİPTAŞ arasında  “Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı usulü ile inşaat yapılması işi” sözleşmesi imzalamıştı.

Emlak Kulisi