Tiyatro Oyuncusu ve Yönetmen Miray Ankaoğlu’nun ilk kitabı "Kalemsiz Diksiyon", Britanya Kütüphanesi’nin Koleksiyonu'nda yer alıyor.

Diksiyon sesleri, sözcükleri, anlam ve heyecan duraklarını, vurguları doğru söyleyerek, açık seçik, duru konuşma olarak tanımlanır. Bir başka tanımı “güzel ve etkili konuşma sanatı” olduğu biçimindedir. Yaşamın her aşamasında ilişkilerimizi sürdürürken, bir topluluğa hitap ederken, tiyatroda sahnede oyun oynarken, radyoda, televizyonda topluma seslenirken, anlaşılır, açık, doğru konuşmak, sözcükleri yanlışsız telaffuz etmek ihtiyacı duyarız.

"Türkçeyi doğru kullanmayı dert edinen herkesin kitabıdır"

Kitap hakkında konuşan Miray Ankaoğlu, "Bu kitap “Türkçe ve edebiyat öğretmenlerinin, tiyatrocuların, bu alanda çalışan akademisyenlerin, sunucuların, diksiyon eğitmenlerinin, geleceğimizin kurucuları öğrencilerin özünde Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmayı dert edinen herkesin kitabıdır" dedi.

"Doğru sözcük seçmek isteklerin doğru iletimine de yardımcı olacak"

İnsanların iş hayatında da, özel hayatında da birbirleriyle iletişim kurmak için sözcükleri kullandığını söyleyen Ankaoğlu, "Doğru sözcük seçmek ve bunu doğru vurguyla yanlış anlaşılmayı önleyebileceği gibi, aynı zamanda isteklerin doğru iletimine de yardımcı olacaktır. Diksiyonun doğru olması durumunda, sizinle aynı eğitimi almış ve aynı sosyal konumda olduğunuz insanların bir adım daha önüne geçersiniz. Dolayısıyla meslek seçiminde yahut bir mülakata girildiği zaman, seçilir olmanın ön koşullarından biri de doğru diksiyon ile kendinizi ifade etmektir. Konuşma kişiliğimizi yansıtıyorsa, o konuşma sırasında ses tonumuz da, konuşmamızdaki tavır da, kişiliğimizin yanı sıra ruh halimizi de yansıtıyor demektir" diyerek, diksiyonun sosyal hayatın bir parçası olduğu gibi iş hayatının da vazgeçilmez unsurlarından olduğunu vurguladı.

"Kitapseverlere okumaları için tavsiye ediyoruz"

Ankaoğlu, "Kalemsiz Diksiyon Kitabında insanlar iş hayatında da, özel hayatında da birbirleriyle iletişim kurmak İçin sözcükleri kullanırlar. Doğru sözcük seçmek ve bunu doğru vurguyla yanlış anlaşılmayı önleyebileceği gibi, aynı zamanda isteklerin doğru iletimine de yardımcı olacaktır. Diksiyonun doğru olması durumunda, sizinle aynı eğitimi almış ve aynı sosyal konumda olduğunuz insanların bir adım daha önüne geçersiniz. Dolayısıyla meslek seçiminde yahut bir mülâkata girildiği zaman, seçilir olmanın ön koşullarından biri de doğru diksiyon ile kendinizi ifâde etmektir. Konuşma kişiliğimizi yansıtıyorsa, o konuşma sırasında ses tonumuz da, konuşmamızdaki tavır da, kişiliğimizin yanı sıra ruh halimizi de yansıtıyor demektir. Kitapseverlere okumaları için tavsiye ediyoruz" ifadelerini kullandı.

BİZİ TAKİP EDİN

instagram: sariyerpostagazetesi 

Twitter: sariyerposta