Kabul etmek gerekir ki, on yıl önce bile, çoğunluk için "görüntülü sohbet" kavramı yalnızca Skype hizmetiyle ilişkilendiriliyordu. Bu şaşırtıcı değildir çünkü bir zamanlar bu alanda "öncü" olan ve kullanıcılarına rahatça ve ücretsiz olarak görüntülü iletişim kurma fırsatı sunan Skype idi. Ancak, bugün alternatif görüntülü sohbetlerin sayısı çok büyük hale geldi. Siz de amaç ve hedeflerinize uygun platformu seçebilirsiniz.

Sizi, işlevsellik ve uygulama olanaklarına göre üç kategoriye ayırdığımız görüntülü iletişim için birkaç ilginç hizmeti değerlendirmeye davet ediyoruz. Herhangi bir sorun yaşamadan kendiniz için ilginç bir şeyler bulabileceğinizden eminiz!

İşle ilgili konular veya arkadaşlarla yapılan partiler için görüntülü sohbetler

Covid-19 pandemisi sırasında bile görüntülü iletişimin son derece önemli olduğu ortaya çıktı. Bu, hem iş arkadaşlarıyla iş ilişkilerini sürdürmenin hem de arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmanın uygun bir yoludur.

Neyse ki, bu tür görüntülü sohbetler bu görevler için fazlasıyla yeterli:

 • Zoom — aslında bir video konferans hizmetidir ancak arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurmak için de harika. Zoom'un ücretli bir planı var ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu buna hiç ihtiyaç duymuyor. Oturum başına 40 dakika sınırı size uygunsa ücretsiz olarak rahatça kullanabilirsiniz.
 • Webex — görüntülü toplantılar ve video konferans için oldukça popüler bir hizmet daha. Ayrıca 100 katılımcıya kadar video görüşmesi yapabilen ücretsiz bir plana sahiptir. Aynı zamanda, bir video oturumunun süresi de 40 dakika ile sınırlıdır.
 • Google Meet — Google'dan ücretsiz bir video konferans hizmeti. Zaman sınırlaması yoktur ve bu da yadsınamaz bir artı. Ayrıca Google Meet doğrudan tarayıcınızdan çalışır bu nedenle ek bir uygulama yüklemenize gerek yoktur.
 • Microsoft Teams — görüntülü sohbet etmenize, video konferanslar düzenlemenize, dosya paylaşmanıza, ekranınızı paylaşmanıza ve daha fazlasına olanak tanıyan gerçek bir ekip çalışması birleştiricisi. Özellikle diğer Microsoft hizmetlerini kullananlar için önemlidir.
 • Slack — oldukça kapsamlı özelliklere ve Google Drive, Office 365 ve diğerleri gibi birçok üçüncü taraf uygulama entegrasyonuna sahip bir görüntülü toplantı hizmeti. Slack, oturum süresi sınırı olmayan ücretsiz bir plan sunuyor.

Ve tabii ki Skype da unutulmamalıdır. Evet, rakiplerinin çokluğu nedeniyle artık eskisi kadar popüler olmaktan uzak. Ancak hala dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılıyor ve işlevselliğinden kesinlikle memnunlar. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve ek özelliklere ihtiyaç duymuyorsanız, Skype'ı güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışmak ve ilginç iletişim için görüntülü sohbetler

Arkadaşlarınızla, akrabalarınızla ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurmak harikadır. Ama yeni tanıdık arayanlar ne olacak? Onlar için Omegle rastgele görüntülü sohbet harika bir seçenek olabilir. Hizmet, rastgele partnerleri video aracılığıyla birbirine bağlar ve herhangi bir konuda rahat iletişim sunar. Aslında, bir şekilde modası geçmiştir. Bu nedenle, daha ilginç özellikler elde etmek istiyorsanız, Omegle alternatiflerini düşünmenizi öneririz.

 • Azar — görüntülü sohbetten öncelikle cinsiyet ve coğrafi filtrelere ihtiyaç duyanlar için Omegle'ye değerli bir alternatif. Ayrıca, bu tür bir iletişim biçimini seviyorsanız Azar'ın kendi video yayın platformu vardır.
 • OmeTV — cinsiyet ve ülke filtresi ile Omegle'ye bir iyi alternatif daha. Yararlı özelliklerden, diğer ülkelerden kullanıcılarla daha rahat iletişim kuracağınız için yerleşik bir mesaj çevirmeninin varlığına da dikkat çekmeye değer.
 • CooMeet — Omegle gibi ama kızlarla hizmet. CooMeet, erkekleri yalnızca kızlarla nasıl bağlayacağını bilir ve asla yanılmaz. OmeTV gibi, yerleşik bir mesaj çevirmeni vardır. Ayrıca, yeni kullanıcıları çekmek için gerçek para kazanmanıza olanak tanıyan kendi ortaklık programına da sahiptir. Ayrıca iOS ve Android için kullanışlı uygulamaları mevcuttur.
 • Flingster — "samimi" arkadaşlığa vurgu yapan oldukça popüler bir görüntülü sohbet. Mevcut çeşitli temalı sohbetler arasından seçim yapabilirsiniz: "Seks Sohbeti", "Çıplak Sohbet", "Cam to Cam” ve çok daha fazlası. "Yetişkin iletişimi" isteyenler için iyi bir seçenek.
 • Chat Alternative — daha önce bahsedilen OmeTV platformunun işlevselliğini neredeyse her şeyde kopyalayan, Omegle'ye bir alternatif. Herhangi bir benzersiz özellik sunmaz ancak yeni bir şey arıyorsanız deneyebilirsiniz.

Elbette bu, dikkatinizi çekmeye değer popüler rastgele görüntülü sohbetlerin sadece küçük bir kısmı. Bunları kullanabilir veya başka platformlar bulabilirsiniz — ne isterseniz. Çalışmalarının genel prensibi neredeyse aynıdır. Sadece ayarlar, arayüz ve kitle farklıdır.

Messenger'a entegre görüntülü sohbetler

Anlık mesajlaşma programlarını tercih eden ve üçüncü taraf hizmetleri kullanmak istemeyen kullanıcılar için birkaç mükemmel seçenek önerebiliriz.

 • WhatsApp — Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma programlarından biri olan WhatsApp, görüntülü arama yoluyla iletişim kurma olanağı da sunuyor. Üstelik bu özelliği ilk sunan mesajlaşma programları arasında WhatsApp da bulunuyor.
 • Viber — neredeyse aynı işlevselliğe sahip WhatsApp'ın ana rakiplerinden biri. Biraz daha küçük bir kitleye sahiptir. Ancak iletişim araçları büyük ölçüde benzerdir.
 • Telegram — sesli ve görüntülü arama yapabilmenin yanı sıra alıcının daha sonra görüntüleyebileceği video mesajları gönderebilen popüler ve işlevsel bir mesajlaşma programı. Oldukça kullanışlı bir özellik.
 • Facebook Messenger — Facebook sosyal ağının resmi mesajlaşma programı. Eğer bu sosyal ağın aktif bir kullanıcısıysanız Messenger sizin için iyi bir seçenek olabilir.
 • LINE — öncelikle Çin'de popüler olan bir mesajlaşma programı. Ancak diğer ülkelerde de hızla popülerlik kazanıyor. Bu nedenle bu programa da bakmanızı öneririz.

Ancak, anlık mesajlaşma programlarının yeni tanıdık arayanlar için çok uygun olmadığını unutmayın. Yine de, zaten bağlantılarınız olan kişilerle iletişim kurmaya odaklanırlar. Bununla birlikte, hiçbir şey rastgele bir görüntülü sohbette bir kişiyle tanışmanızı ve ardından iletişiminizi herhangi bir uygun mesajlaşma programına aktarmanızı engellemez.

Özetleyelim

Diğer insanlarla görüntülü görüşme yoluyla iletişim kurmayı mümkün kılan ilginç site ve uygulamaların çok küçük bir bölümünü listeledik. Bunlardan çok daha fazlası var! Ve bu sayı gelecekte kesinlikle artacak çünkü görüntülü iletişimin önemi her geçen yıl artıyor. Yeni nesil mobil ağların hızlı gelişimi ve genişlemesi göz önüne alındığında bu süreç yoğunlaşacaktır.

Arkadaşlık ve görüntülü sohbet, iş akışınızı optimize etmek, arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak, dünyanın dört bir yanından yeni insanlarla tanışmak ve iyi vakit geçirmek için harika bir fırsattır. Henüz denemediyseniz bir deneyin. Kesinlikle keyif alacaksınız!

Editör: Levent Pehlivanoğlu