Sarıyer’in başarılı muhtarlarından Yeniköy Mahalle Muhtarı Engin Cevahiroğlu, mahallenin sorunlarıyla ilgili çözüm orta olmasının yanı sıra çocukluğundan gelen merak sonucu öğrendiği Osmanlıcayla vatandaşa yardımcı olurken, ilçe tarihi ile ilgili araştırmalar yapıyor.

Tarihe olan merakı ile tanınan Yeniköy Mahalle Muhtarı Engin Cevahiroğlu, Sarıyer'in Osmanlı tarihindeki yeri ile ilgili arşivlerden araştırmalar yapıyor. 

“Osmanlıca merakım çocukluktan başladı”

Osmanlıca merakının küçük yaşlarda başladığını belirten Cevahir, "Çocukken herkes gibi camiye gidip, kurslarda dini eğitim alıyordum. Orada bir heves geldi. Daha sonra Beşiktaş’ta bir bayimiz vardı. Hemen yanımızda yaşlı bir teyze yaşıyordu. Vefat ettiği zaman yardımcı olmak amacıyla evine gitmiştik. Orada Osmanlıca yazılar, kitaplar görmüştüm. Tabi biz her gördüğümüz Arapça yazıyı Kur’an-ı Kerim diye öpüp başımıza koyuyoruz. Daha sonra yaşadığım sokakta Osmanlıca bilen bir amca vardı. Kitapları ona götürdük. Bize de onlarla ilgili bilgiler verdi” dedi.

“Arşivde Sarıyer ile ilgili araştırma yaptım”

Cevahiroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “1895 yılında Almanlara Osmanlıca öğreten bir lügat buldum. Lügatta, Almanca, Osmanlıca ve kelimelerin okunuşu Türkçe yazılmıştı. Ben de tek başıma harfler üzerinden yola çıkarak Osmanlıcayı öğrendim. Yani kendi başıma çözdüm işi. O tarihlerde Osmanlı arşivi açılmıştı. Ben de araştırmayı, okumayı seven biri olduğum için arşive gitmeye başladım. Bu sayede Yeniköy, Sarıyer ve Boğaziçi ile ilgili belgeleri okuyarak, Osmanlıca bilgimi ilerlettim. İstiklal madalyası alan bir vatandaş, elindeki bir belgeyle Osmanlıca bilen birilerine gitti. Ancak bunu kimseye okutamadı. Daha sonra bana geldi ve ben yardımcı oldum. Yani bir lisan bilmek güzel bir şey. Özellikle de vatandaşa yardımcı olduğumuz da önemi daha da artıyor. Şimdi ne bulursam okuyorum.”

SARIYER POSTA