İktidarsızlık ya da bir diğer adıyla erektil disfonksiyon bozukluğu, cinsel birleşme esnasında erkeklerde gözlemlenen sertleşme problemidir. Erkeklerde en yaygın olarak ortaya çıkan cinsel sağlık problemlerinden biridir.

İktidarsızlık sorununun bu denli yaygın olarak gözlemlenmesinin en temel nedeni fiziksel etkiler kadar ruhsal etkiler nedeniyle de gelişiyor olmasıdır. Yani iktidarsızlığa neden olan en önemli durumlardan biri ruhsal sağlık problemleri, stres veya psikolojik etkenlerdir. Bununla birlikte iktidarsızlık aynı zamanda genetik etkenler ya da çeşitli fizyolojik sorunlar nedeniyle de oluşabilir. Bununla birlikte günümüzde iktidarsızlık tedavisi kapsamında uygulanan birçok metot bulunmaktadır.

İktidarsızlık Nedir?

Erektil disfonksiyon, impotans ya da halk arasında daha çok bilinen adıyla iktidarsızlık, penisin cinsel birlikteliği sağlayacak düzeyde erekte olamaması durumudur. Bununla birlikte erektil disfonksiyon bozukluklarının hemen herkeste belli bir dönemde ya da bazı durumlarda gözlemlenmesi olasıdır. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak sıklıkla ortaya çıkar. İktidarsızlık sorunun teşhis edilebilmesi için sertleşme probleminin yaygın ve sürekli olarak gözlemlenmesi gerekir.

İktidarsızlık Neden Olur?

İktidarsızlık, belli dönemlerde kısa süreliğine ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlara neden olan en yaygın sebepler ise; ruhsal bozukluklar, yorgunluğun, aşırı stres, duygusal bunalımlar ya da yüksek düzeyde alkol alınmasıdır. Dolayısıyla kısa süreli gerçekleşen iktidarsızlık sorununun fazlasıyla bir problem haline dönüştürülmesi, sorunun büyüyerek artmasına neden olur. Bu doğrultuda iktidarsızlık gibi bir problemle karşı karşıya kalınması durumunda, sertleşme sorununa neden olabilecek olası risk faktörlerinin değerlendirilmesi gerekir. Eğer erektil disfonksiyon bozukluğu, sürekli olarak devam ediyorsa burada ise mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

İktidarsızlık Tedavisi

İktidarsızlık tedavisi, oldukça geniş yelpazeli seçeneklere uygulanır. Bununla birlikte Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu tarafından da uygulanan iktidarsızlık tedavisi sürecine geçilmeden önce hastanın yaşam biçiminde değişikliklerin yapılmasına yönelik yöntemler uygulanır. Özellikle egzersiz ve kilo kontrolüne yönelik diyetler, iktidarsızlığın giderilmesinde oldukça önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca psikolojik etkenler nedeniyle gelişen iktidarsızlık sorununda ise hastaların psikoterapi görmesinde fayda vardır. Bunun dışında iktidarsızlık tedavisi kapsamında; vakum cihazları, ilaçlı tedavi yöntemleri, penis içi enjeksiyon, penil protez, şok dalga tedavisi ve kök hücre tedavisi gibi tekniklerin kullanılması da mümkündür.

Editör: Levent Pehlivanoğlu