SEO, diğer adıyla arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlama alanındaki en önemli çalışmalardan biridir. İnternetteki varlığını devam ettirmek ve görünür olmak için arama motoru optimizasyonunu ciddiye almak şarttır. Ciddi bir efor ve çalışma gerektiren SEO, düzenli analizler yapmayı gerektirir. Bu çalışmaları yaparken bazı analizleri aylık periyotlarda yapmak önemli bir durumdur. 

Site Taraması Yapın ve Aylık Raporlar Oluşturun

Site taraması sonucu hazırlayacağınız aylık raporlar, düzenli olarak site performansını ölçmek için gereklidir. Arama motoru optimizasyonu, sürekli iyileştirmeye ve geliştirmeye ihtiyaç duyan bir alandır. Bunu başarmak için değişen dinamikleri ve SEO ile alakalı gelişmeleri takip etmek önemlidir.

Aylık raporlar, ortaya çıkan sorunları görmenize yardımcı olur. Arama motoru optimizasyonunda mevcut herhangi bir sorun, sıralama başarınızı kötü etkiler. Bu sorunlar, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

●     Teknik hatalar

●     Bozuk linkler

●     Düşük yüklenme hızı

●     Mobil performans hataları

Kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilecek herhangi bir kusurla hemen ilgilenmelisiniz. Bunun için Dopinger’in profesyonel hizmetlerinden faydalanabilir ve sitenizi çok daha iyi hale getirebilirsiniz.

Ahrefs ile Site Taraması Yapın ve Aylık Raporlar Oluşturun

Ahrefs, kapsayıcı ve profesyonel SEO taramaları yapabileceğiniz bir araçtır. İnternet üzerinde görünürlüğü artırmak için geniş skalalı çözümler üretir. Oldukça güçlü analiz kaynaklarına sahip olan Ahrefs ile site taraması yaparak raporlar oluşturmanız, sitenizin arama motoru optimizasyonu için değerlidir.

Ahrefs’i kullanarak backlink performansınızı değerlendirebilir, rakiplerinizin arasındaki tam konumunuzu öğrenebilirsiniz. Rakip stratejinizi oluşturmak için Ahrefs’in sağladığı bilgiler, oldukça faydalıdır. Bu site denetim aracı sayesinde gözden kaçabilen sorunları tespit edip bunları düzeltme imkanı ortaya çıkar.

Semrush ile Site Taraması Yapın ve Aylık Raporlar Oluşturun

Semrush, SEO hizmetleri sunan araçlar arasında sıklıkla tercih edilir. Bünyesinde bulundurduğu analiz gereçleri ve raporlama sistemleriyle sitenizin kapsayıcı bir taramasını yapmanız mümkündür. Bu sayede rekabette hangi noktada olduğunuz, sitenizdeki aksaklıklar, gelişmeye açık noktalar gibi birçok değerli bilgiye doğru bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu için gerekli verilerin hepsine tek başınıza ulaşmak zorlayıcı olabilir. Semrush sayesinde site taraması yaparak hem yükünüzü azaltabilir hem de daha doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. Güvenilir kaynak taramaları ve sorun tespitleriyle hangi noktaların gelişime açık, hangi noktaların doğru yolda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Backlink Profilinizi Gözden Geçirin

Backlinkler, yani başka bir internet sitesinden sizin sitenize yapılan link yönlendirmeleri, SEO başarısı belirleyen önemli detaylar arasında yer alır. Stratejinizde, backlink edinebileceğiniz yöntemler kullanmanız oldukça önemlidir. Her ay yapacağınız analizde mevcut backlinklerinizin durumu ve bunları artırmak için yapabileceklerinizi, gözden geçirmeniz gerekir. Eğer backlink profiliniz, yeterli seviyede değilse artırabilmek için yeni stratejiler geliştirmelisiniz.

Sosyal Medya İstatistiklerinizi Analiz Edin

Sosyal medyada görünür olmak, arama motoru optimizasyonu için oldukça faydalıdır. Herhangi bir web sitesi için sosyal medya etkileşimleri siteye olan güveni artırır. SEO açısından bu etkileşimler, sitenin arama motorlarındaki sıralamasını etkileyen bir özelliktir. Ayrıca marka görünürlüğü, muhtemel backlinkler, hızlı indeksleme, kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşır.

Her ay yapacağınız analize sosyal medya istatistiklerini dahil etmek, sizi bir adım öne taşıyacaktır. Bu kanallardan gerekli geri bildirimleri alabilir, kullanıcı deneyimini geliştirmek için neler yapabileceğinize dair bir strateji oluşturabilirsiniz.

Site Hızınızı Kontrol Edin

Site hızı, SEO başarısı için en önemli kriterlerden biridir. Kullanıcılar, hızla açılmayan sitelerde vakit harcamazlar ve bu da arama motoru sıralama başarılarını olumsuz etkiler. Teknik bir arıza sebebiyle site hızının yavaşladığını en kısa sürede görmeniz, gerekli ayarlamaları yapmanız için bir fırsat sunar. Ayrıca mobil versiyonlardaki site hızını da göz önünde bulundurmak, kullanıcı deneyimini artırmak için değerlidir.

“Dwell time” olarak da bilinen “bekleme süresi”, arama motoru sıralamalarında belirleyici etkiye sahiptir. Bekleme süresi, bir kullanıcının siteye giriş yaptıktan sonra orada ne kadar vakit harcadığına işaret eder. Yavaş yüklenen sitelerdeki bekleme süresi oldukça düşüktür. Bu açıdan da site hızını kontrol etmek büyük önem taşır.

Rakip Analizi Yapın

Arama motorlarında elde edilen başarı, rakiplerin durumuyla yakından ilgilidir. Örneğin, fazla rekabetin olmadığı bir alanda elde edeceğiniz sıralamalar daha kolay şekilde yükseğe çıkar. Fakat rekabetin fazla olduğu alanlarda, internette bir yer edinebilmek için çok çalışmanız gerekir.

Rakip analizi, diğer siteler ve içerik üreticileri arasında kaybolmadığınızdan emin olmak için önemlidir. Her ay yapacağınız rakip analizi, geride kaldığınız noktalarda yapacağınız güncellemeler için önem taşır. Unutmayın ki belli bir başarıya sahip her site, düzenli SEO analizleri yapan sitelerdir. Başarınızı sürdürmek için diğerlerinin yaptığı güncellemelerden haberdar olmalısınız.

Site Performansınızı İnceleyin

Site performansınızı incelemek, size oldukça değerli veriler sağlar. Her ay, sitenizin sıralamalardaki yerini kontrol etmeniz gerekir. Bu sayede nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair bir öngörü elde edebilirsiniz. Site performansınızı izlemenin faydaları aşağıdaki gibidir:

●     Sorunları ve geliştirilebilecek alanları tespit etme

●     Arama görünürlüğünü artırma

●     Kullanıcı deneyimini iyileştirme

●     Rekabette önde kalma

●     İlerlemeyi raporlama

●     Gerekli güncelleme alanlarını bulma

Site performansı incelemelerinde yukarıdaki noktalar hakkında değerli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler, SEO görünürlüğünü ve başarısını iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

SEO performansını düzenli olarak analiz etmek, çevrim içi görünürlük için olmazsa olmazdır. Dopinger’in SEO danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak sitenizin arama motoru SERP sıralamalarında öne çıkmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Editör: Levent Pehlivanoğlu