İran halısı sahip olduğu zengin detaylar ve şık görünüşleri ile yaşam alanlarına büyük zevkler gelir. Bu halılar sadece İran’da değil, Türkiye’de de yeni yorum anlayışları ile dokunulmakta, dünyanın pek çok noktasında kullanılmaktadır. El işçiliği ile özel bir şekilde dokunan bu ürünler, kök boya kullanılarak renklendirilir.

Adeta bir sanat eserini andıran İran halıları, bu açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde de yaygın bir şekilde dokunmaya devam eden bu halılar, sanatsal desenleri ile zengin renkleri sayesinde ilgi çekici ve şık bir yapıya sahiptir.

Eğer yaşam alanlarınıza yeni ve güzel bir atmosfer kazandırmak istiyorsanız, İran halısı modelleri size en iyi çözümleri teklif eder. Özel el dokuması olmasıyla son işlemine kadar yoğun bir emeği içine barındırır.

Yaşam alanlarınıza bu ürünleri alma istiyorsanız İran Halısı kapsamında size zengin seçenekler sunan Retro Halı’yı inceleyebilişiniz. Farklı modelleri karşılaştırabilir, aralarından zevklerinize ve yaşam alanlarınıza en uygun olanlarını bulabilirsiniz.

Zengin İran Halısı Modelleri

İran el dokuma halı sahip olduğu renk ve tasarımlar bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Farklı seçenekleri bu nedenle inceleyebilir, aralarından size en uygun olanlarına kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.  Hem yaşam alanlarınıza hem de zevklerinize en uygun modelleri, Retro Halı ile kolayca bulabilirsiniz.

İran halıları kök boya kullanılarak yapıldığı için doğal, sentetikten uzak bir yapısı vardır. Bu bakımdan pek çok avantajı da beraberinde getirir. Güneş ışığında solmayan, yıkayınca rengi kaçmayan yapısıyla uzun yıllar boyunca kullanmanıza olanak tanır.

İran halısı yapılırken içerisinde pek çok bitkiden elde boyalar kullanılmaktadır. Böylece farklı renklerin verilmesi de mümkün hale gelir. Çivit Otu, Zerdeçal, Ceviz, Kımız Böceği ve Nar Kabuğu bunlardan sadece bazılarıdır.

Bunların dışında farklı bitkiler da kullanılarak, farklı renkler elde edilebilmektedir.

İran Halısının Geçmişi

 İran halısı modelleri çok eski dönemlere kadar takip edilebilen, oldukça zengin bir yapıya sahiptir. 14 ve 15. yüzyıllarda, birbirinden zengin modellere sahip olan halılar üretilmiş, 16. yüzyıla gelindiğinde ise halıcılık büyük bir önem kazanmıştır.

Bu zamanlarda parlak dönemlerini yaşayan İran halıları, özellikle saray için yapılmış ve kullanılmıştır. Safeviler ile doruk noktasına ulaşan halıcılık hızlı bir şekilde gelişmiştir. Söz konusu çağa ait olan 1500 örnek, bugün dünyanın farklı ülkelerinde müzelerde muhafaza edilmeye devam eder.

Ancak bu durum, 19. yüzyıla gelindiğinde halıların ihraç edilmeye başlanması ile birlikte değişikliğe uğramıştır. Günümüzde de bu ihracat hızlı bir şekilde devam edilmektedir. İran halısı el dokuma, bugün dünyanın farklı ülkelerinde pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Sahip olduğu zengin motifler ve güzellik sayesinde bu ürünler, yaşam alanlarına büyük bir estetik kazandırmaktadır. İran halısı fiyatları size uygun seçenekler ile birlikte sunulmaktadır. 

İran halısı fiyatları ölçülere göre değişse de Retro Halı kaliteyi uygun fiyatlar ile birleştirerek sizlere sunmaktadır.