Sarıyerlilerin mülkiyet sorununu yakından takip ederek çalışmalarını sürdüren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, imar barışı toplantılarına Pınar Mahallesi’nde devam etti.

Toplantı öncesi esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinleyen Başkan Genç, daha sonra teknik ekibiyle birlikte Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde mahalle sakinleriyle buluştu.

“Araziler İBB’ye ait”

Pınar Mahallesi’nin tamamının iki parsel üzerine kurulduğunu söyleyen Genç, “Belediye meclisimizden geçip İBB’de bekleyen 2981 sayılı yasa hala yürürlükte. Tapu tahsis belgelerinde her şey belli. Arazinin tamamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin. Bu evlerin çok rahat şekilde mülkiyetleri çözülerek, dönüşüme girebilir. Fakat dönüşümün içinde mutlaka burada yaşayan insanların olması lazım” diye konuştu.

“Kentsel dönüşüme kadar geçerli”

Yapı kayıt belgesinin kentsel dönüşüm kararı alınana kadar geçerli olduğunu belirten Başkan Genç, “Bu işin tek çözümü 2981’dir. İmar barışı ile 2981’den vatandaşın elde ettiği haklar örtüştürülerek problemin çözüldüğü duruma getirilmedir” dedi.

“Aralık ayını mutlaka bekleyin”

Pınar Mahallesi’nin tamamının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mülkü olduğunu ifade eden Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, “Satışların nasıl yapılacağı hakkında belirgin adımlar yok. Bu yüzden müracaatı yapıp, Aralık ayına kadar kanun düzenlemesi gelirse parayı yatırmak gerekiyor” diyerek vatandaşın yılsonuna kadar beklemesini tavsiye etti. 

“Bu planlarla tapu alınamaz”

Mevcut plana göre tapu alınamayacağını belirten Atalay, “Pınar Mahallesi için yürürlükte 2003 planları var. Yapıların yüzde 40’ı yol, yeşil ve sağlık alanında kalıyor. Bu planlara göre para yatırmaması lazım. Şu an ki planlara göre bu alanları kapsayan kişiler tapu alamaz, tebliğ değişirse o zaman durum da değişir. Yasada ‘Konut alanında; mülkler belediyede ise belediye tarafından, Milli Emlak tarafında ise bakanlığa devredilerek satılır’ diyor. Yasal düzenleme olmadığı için henüz bilgi yok” ifadelerini kullandı.