Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, imar barışı bilgilendirme toplantılarına Poligon Mahallesi ile devam etti. Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Başkan Genç, “Biz bu meseleyi siyaset malzemesi yapmadan neler yapılması gerektiğini tüm yurttaşlara anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve teknik ekibi, 3194 sayılı İmar Kanunu’na ilave edilen geçici maddenin Bakanlar Kurulu’ndan geçmesiyle gündeme gelen imar barışı konusunda vatandaşı bilgilendirmeye devam ediyor. ‘Sarıyer’i birlikte yöneteceğiz’ anlayışıyla yola çıktıklarını ifade eden Genç, ekibiyle birlikte imar barışı toplantılarını Poligon Mahallesi’nde sürdürdü. İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda gerçekleşen toplantıya mahalle sakinlerinin yanı sıra Poligon Muhtarı Hasan Kılıçöz, dernek ve STK temsilcileri katıldı.

“Elimizde devletin verdiği belge var”

‘İmar Barışı’ kanununun ciddi eksiklikler barındırdığını söyleyen Başkan Genç, “Sıkıntılı bir durum var. Biz bu meseleyi siyaset malzemesi yapmadan neler yapılması gerektiğini tüm yurttaşlara anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü sizlerin ne yapmanız veya ne yapmamanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Elimizde devletin verdiği kapı gibi bir belge var. Tapu tahsis belgesi. Bu belgenin geçerli olup olmadığıyla alakalı birçok sansasyon var ama bu belgeler geçerli. Biz 2981 sayılı yasaya istinaden Ayazağa’da 100’e yakın vatandaşımıza tapularını verdik. Hedefimiz bunu yapmak. Bugüne kadar hiçbir belediye, belediye başkanı, yönetici bu tür bir girişimde bulunmadı. Biz Sarıyer Belediyesi ve Belediye Meclisi olarak arkadaşımızın üstün çabalarıyla hazırlanması gereken ıslah imar planlarını hazırladık ve bunları belediye meclisimizden geçirerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ilettik. Üzerinde bizim oturduğumuz bu toprakların tapu tahsis belgelerini tapuya dönüştürmek için her türlü girişimi yaptık” dedi.

“Sizlerin katıldığı bir çözüm istiyoruz”

“Bu yasa tapu tahsis belgesinin bize sağladığı avantajların binde birini bile sağlamıyor” diyen Genç, “İmar Barışı diye bir kanun çıktı. Tüm mahallelerde pankartlar asıldı. Yasanın hiçbir yerinde tapu kelimesi geçmiyor. Bir satıştan bahsediliyor ama bu satışın nasıl gerçekleştiği konusunda hiçbir bilgi yok. Siz imar barışına başvurmak isterseniz sadece binanızı kaydettireceksiniz ve bir belge alacaksınız. Ama tapu tahsis belgesi bahçenizi de ölçüyor. Yani bahçenizi de alacaksınız. İmar Barışı Yasası’nda net olmayan birtakım konular var. Biz sizlerin de katıldığı bir toplantı istiyoruz. Sizlerle beraber bir çözüm bulmak istiyoruz. Bu belge ile evinize tadilat yapma imkanınız yok, yıkıp yeniden yapma imkanınız yok. Şuan yaptıklarınız hak olarak verilmeyecek. Yasada belgenin kentsel dönüşüme kadar geçerli olduğu yazıyor. Yani kentsel dönüşüm söz konusu olduğunda belgenin hiçbir önemi kalmıyor” ifadelerini kullandı.