Yaklaşık 2 haftadır Sarıyer'deki Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde Çin'deki aile bireylerinden haber alamadıkları için eylem yapan Uygur Türklerine Gelecek Partisi'nden destek geldi. Seslerini duyurmaya çalışan grubu ziyaret eden heyet, Uygur Türklerinin yanında olduklarını belirtti.

2017 yılından bu yana ailelerinden haber alamayan Uygur Türkleri, yaklaşık 2 haftadır Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde seslerini duyurmaya çalışıyor. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Selçuk Özdağ ve Abdullah Başçı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun Danışmanı Cuma İçten, Gelecek Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Avni Uğur Başaran, Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Erhan Vergili, Gelecek Partisi İlçe Kadın Kolları Başkanı Perihan Togay, Gelecek Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı Semih Kolsuz ile Gelecek Partisi İstanbul ve Sarıyer yönetim kurulu üyeleri, Doğu Türkistan'da yapılan zulümlerin sonra ermesine isteyen Uygur Türklerini ziyaret ederek, destek verdi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı, eylem yapan Uygur Türklerini parti binasında konuk etmişti.

"UYGUR TÜRKLERİ İLE BİRLİKTE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, "Öncelikle Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu'nun Uygur Türklerine olan selamını iletmek istiyorum. Buradaki insanlar 2017 yılından bu yana aileleriyle irtibat kuramıyor. Kimisi eşini, kimisi dedesini arıyor. Burada meşru haklarını savunan Uygur Türkleri ile bir aradayız. Birlikte olmaya da devam edeceğiz. Çin'de yaşayan bir Uygur Türkünün de Çinli ile aynı hakka sahip olmasını istiyoruz. Hem ticaret yapalım hem de oradaki soydaşlarımız ve dindaşlarımızın hakkını savunalım. Çin'e düşen vazife Türkiye ile irtibata geçmeli ve bu insanları aileleriyle buluşturmalı. Aynı zamanda Çin ile alakalı iddiaları ortadan kaldırılmalıdır. Bu iddialar ortadan kalkana kadar Türkiye Cumhuriyeti, TBMM'den geçen Çin ile yapacağı suçlu iadesini asla yapmamalı. Çin, Doğu Türkistan'daki kapılarını insan haklarına, siyasi parti yetkililerine, basın mensuplarına açmadığı sürece ve bu isnatlar ortadan kalkmadığı sürece dünyada ben süper devletim deme hakkına sahip değildir" ifadelerini kullandı.

"ÇİN’DEKİ TOPLAMA KAMPINDA İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR"

Gelecek Partisi'nin verdiği destekten duydukları memnuniyeti dile getiren Uygur Türkleri, " Bazı arkadaşlarımızın annesi, babası, kardeşi, çocuğu bu kamplarda türkü eziyetler ile karşı karşıya. 500 bin Uygur Türkü çocuğunun toplama kampına alındığı belgelendi. Ayrıca BM raporuna göre de 2 milyon soydaşımız bu kapmalarda tutuluyor. Orada ağır işkencelerin yanı sıra birçok ilacın üzerlerinde denendiğini de biliyoruz. Dolayısıyla biz aile yakınlarımızın sağlığından şüphe ediyoruz.  Çin’deki toplama kampında insanlık suçu işleniyor" ifadelerini kullandı.

GELECEK PARTİSİ HEYETİNDEN İLÇE BAŞKANLIĞINA ZİYARET

Gelecek Partisi heyeti, Uygur Türklerine verilen desteğin ardından Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Erhan Vergili ve partililer ile bir araya gelen heyet, yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.

SARIYER POSTA GAZETESİ