İstanbul'da, yapımı tamamlanan 150 anaokulunun açılış törenleri kapsamında, Sarıyer Reşitpaşa’da Mehmet Tabanca Anaokulu'nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Okul öncesi eğitim, çocukların dil gelişiminde, sosyal ve duygusal becerilerinin güçlenmesinde son derece önemli bir yere sahip. Ve bu çocuklar akademik hayatlarında çok daha başarılı oluyorlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AK Parti İstanbul Milletvekili Canın Kalsın, eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, Sarıyer Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, anaokulu yöneticileri, veliler, öğrenciler, hayırsever Erol Tabanca ve ailesi katıldı.

Anaokulu açılışında konuşan Erdoğan, “Bu modern okulun, çocuklar için güzel bir geleceğin anahtarı olmasını dileyerek, "Bildiğiniz gibi, hayırseverlik, toplumsal karakterimizin en belirgin özelliğidir. Kadim medeniyetimiz, bizlere vakıf kültürüyle birlikte emsalsiz bir iyilik ve dayanışma pratiğini miras bırakmıştır. Tüm topluma fayda sağlayacak hizmetlerin peşinde koşan, bu uğurda büyük emek harcayan insanlar medarı iftiharımızdır." diye konuştu. Emine Erdoğan, eğitimi desteklemenin, insanın ülkesine verebileceği en güzel hediye olduğuna inandığını ifade ederek, Milli Eğitim Bakanlığı ve Tabanca ailesi ile emeği geçenlere teşekkür etti.

Reşitpaşa’da bulunan Mehmet Tabanca Anaokulu'nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bu modern okulun, çocuklar için güzel bir geleceğin anahtarı olmasını dileyerek, "Bildiğiniz gibi, hayırseverlik, toplumsal karakterimizin en belirgin özelliğidir. Kadim medeniyetimiz, bizlere vakıf kültürüyle birlikte emsalsiz bir iyilik ve dayanışma pratiğini miras bırakmıştır. Tüm topluma fayda sağlayacak hizmetlerin peşinde koşan, bu uğurda büyük emek harcayan insanlar medarı iftiharımızdır." diye konuştu. Emine Erdoğan, eğitimi desteklemenin, insanın ülkesine verebileceği en güzel hediye olduğuna inandığını ifade ederek, Milli Eğitim Bakanlığı ve Tabanca ailesi ile emeği geçenlere teşekkür etti.

İnsanın yaşamın öznesi olduğuna vurgu yapan Erdoğan, şunları kaydetti: "İnsan geliştikçe, erdemlerle donandıkça, yaşam da doğru orantılı olarak güzelliklerle dolar. Ağacın yaşken eğildiği gibi insanın da en verimli işlenebileceği vakit, çocukluğudur. Uzmanlar, 0-6 yaş aralığında, zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişimimizin yüzde 70'ini tamamladığımızı söylüyorlar. Okul öncesi eğitim, çocukların dil gelişiminde, sosyal ve duygusal becerilerinin güçlenmesinde son derece önemli bir yere sahip. Ve bu çocuklar akademik hayatlarında çok daha başarılı oluyorlar. Yaşamlarının sonraki evrelerinde daha başarılı yetişkinler olma ihtimalleri yükseliyor. Diğer bir önemli husus da okul öncesi eğitimin, dezavantajlı çocuklar için fırsat eşitliği sağlamasıdır. Dolayısıyla anaokulları, yaşama en iyi başlangıç yerleridir."

"5 yaş okullaşma oranımız yüzde 93 seviyesine ulaştı"

Erdoğan, hükümetin bu anlayışla erken çocukluk eğitime büyük önem verdiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "2002 yılında 5 yaşındaki çocuklarımızın sadece yüzde 11'i bu eğitimden yararlanırken, bugün 5 yaş okullaşma oranımız yüzde 93 seviyesine ulaştı. 2022 yılı sonuna kadar, 5 yaşındaki tüm çocuklarımızın okullaşmasını hedefliyoruz. Bu anlamda, 'Temel Eğitimde 10 Bin Okul' Projesi, erken çocukluk eğitimi için çok güzel fırsatların kapısını araladı. Bu projeyle 3 bin anaokulu ve 40 bin ana sınıfı açılması hedeflendi. Büyük bir mutlulukla ifade ediyorum ki bugün itibarıyla 1409 yeni anaokulu ve 10 bin 200 ana sınıfı açıldı. Köy ve seyrek nüfuslu yerlerde, sınıf açılması için gerekli olan 10 çocuk sayısını 5'e düşürdük. Böylelikle 20 bin köy çocuğumuz daha okul öncesi öğretmenleriyle buluştu. Çocuk sayısı 3-4 olan yerlerde ise 'gezici öğretmen sınıfı modeli' ile evlatlarımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Değişen dünya ile birlikte eğitim kavramının anlamı ve işlevinin de değiştiğini dile getiren Emine Erdoğan, şunları söyledi: "Geleneksel anlamda eğitim, toplumların, değerlerini genç kuşaklara aktarma gayretiydi. Bugün ise eğitimin amacı ve boyutları tamamen değişti. Günümüzde eğitim, toplumsal ve ekonomik kalkınmanın yegane koşulu oldu. Teknoloji çağını yaşayan dünyamız, her an bilimsel ve teknolojik yeniliklere sahne oluyor. Evrensel bilgi havuzu gittikçe büyüyor. Dolayısıyla eğitim alanında güçlü ve donanımlı ülkeler, bu değişim rüzgarında savrulan değil, yön verenler olarak öne geçiyor. Meşhur bir sözde, 'Yurt müdafaasının en emin yolu eğitimdir.' denir." Erdoğan, eğitim alanında yapılacak her yatırımın, bir milletin geleceğine yapılmış en karlı yatırım olduğuna inandığını anlatarak, çocukları yalnızca içinde yaşadıkları çağa göre değil, geleceğe göre yetiştirmekle mükellef olduklarını aktardı.

Çocuklara sağlayacakları iyi başlangıçların, hak ettikleri güzel bir hayatın temeli olacağı gibi memleketi sırtlayarak ileriye taşıyan insanlar olmalarını sağlayacağına dikkati çeken Erdoğan, "Büyük ve Güçlü Türkiye vizyonunun en önemli ayağı, bu vizyona sahip çıkacak iyi yetişmiş çocuklarımızdır." ifadelerini kullandı.

"2022 - 2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA 1450 TANE BAĞIMSIZ ANAOKULU"

Açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitimle ilgili seferberliği başlatmadan önce Türkiye'deki bağımsız anaokulu sayısının 2 bin 780 olduğunu, bir yılda bundan daha fazla anaokulu yapmak üzere yola çıktıklarını kaydetti.

Projeye başlamadan önce İstanbul'da 147 resmî, 1538 de özel bağımsız anaokulu olduğunu belirten Özer, şunları söyledi: İşte, biz bunun için İstanbul'a 1.000 devlet anaokulu yapmak için yola çıktık. Yapmış olduğumuz 1.450 yeni anaokulunun 690'ını İstanbul'da yaptık. O rakama ulaşmak için çok kısa bir süre kaldı."

2000'li yıllarda 100 çocuktan sadece 11'inin okul öncesi eğitimde yer bulabildiğini vurgulayan Özer, "Yüzde 78'de devraldık. Bu oran şu anda yüzde 93'e çıktı. Ortaöğretimde 2000'li yıllardaki okullaşma oranı yüzde 44 iken şu anda yüzde 90'dır. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranı yüzde 14'ler seviyesindeyken bugün yüzde 48'ler seviyesine ulaştı. Bizim en kalıcı sermayemiz olan beşeri sermayemizin niteliğini artırmada ilk kez toplumun tüm kesimlerinin hiçbir ayrım yapılmaksızın eşit vatandaşlar olarak eğitime erişebilme imkânları oldu. Bu dönem, Türkiye'nin eğitim tarihinde en anlamlı bir dönem olarak yer alacak ve bizler de yeni başarılarla, inşallah, bu başarı hikâyelerine çok daha yüksek yerlere taşıma imkânımız olacak."

Bu projeye başlarken okullaşma oranlarında Türkiye ortalamasının yüzde 78 olmasına rağmen İstanbul'daki beş yaşındaki okullaşma oranlarının yüzde 45 olduğuna dikkati çeken Özer, bu oranın şu anda yüzde 87'ye ulaştığını söyledi.

Özer şöyle devam etti: "Ankara'daki beş yaş okullaşma oranı yüzde 42'ydi şu anda yüzde 84'tür. İzmir'deki beş yaş okullaşma oranı yüzde 55'ti, bugün itibarıyla yüzde 92'dir. Bir de üç farklı ilden örnek vereyim. Giresun'da yüzde 25'ti, şu anda yüzde 98 oldu on ayda. Erzurum'da yüzde 38'di, şu anda yüzde 77. Siirt'te yüzde 33'tü, şu anda yüzde 90."

Özer, konuşmasının sonunda destekleri için Emine Erdoğan'a ve hayırsever Erol Tabanca ile emek veren herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından okulun açılış kurdelesi kesildi.