Türkiye'de özellikle İstanbul'un Sarıyer Bahçeköy’de (Belgrad Ormanı) Beykoz ve Şile ilçelerinde görülen, mantar zehirlenmelerinin yüzde 90'ınından sorumlu "köygöçüren mantarı" ABD'yi istila etti.

Türkiye'de geçtiğimiz aylarda zehirli mantar nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımız olmuştu. Bu ölümlerden sorumlu mantar türünün "köygöçüren mantarı" olduğu biliniyor. Türkiye'de özellikle Sarıyer’e bağlı Bahçeköy’de (Belgrad Ormanı) sık görülüyor ve mantar zehirlenmelerinin yüzde 90'nından sorumlu tutuluyor. 

ABD'de her yıl bir avuç kişiyi öldürdüğü ve çok daha fazla sayıda insanla hayvanı hasta ettiği bilinen "köygöçüren" mantarı, bilimsel olarak Amanita phalloides diye adlandırılıyor.

zehirli-mantar-sariyer-posta

KARACİĞER VE BÖBREK DOKUSUNA ZARAR VERİYOR

Bilim insanları bu mantarların olgun hallerinde birkaç santimetre boyunda ve eninde geniş ve kirli beyaz bir başlığa; olgunlaşmadıklarındaysa yuvarlak bir başlığa sahip olduklarını söylüyor. Mantarın içindeki toksinler vücut hücrelerine, özellikle de karaciğer ve böbrek dokusuna zarar verebilirken, bunlara maruz kalmak karaciğer yetmezliğine yol açarak ölümcül sonuçlar doğurabilir. 

KÜRESEL ÖLÜMLERİN DE YÜZDE 90 SEBEBİ

Tek bir mantar yemek bile yetişkin bir insan için ölümcül olabilirken bazı tahminlerde, dünya çapında mantarlardan kaynaklanan küresel ölümlerin yaklaşık yüzde 90'ının sebebinin bu olabileceği öne sürülüyor.

Sarıyer Posta